Hamilelikte Adet Görülür Mü?

Kadınların bünyelerine göre değişen bir durum olarak hamilelikte hem adet görme, hem de görmeme durumunun ortaya çıkması söz konusudur.

Pek çok kadının merak ettiği hamile kalınca adet görüp görmeme konusu kişiden kişiye göre değişmektedir. Çok sayıda kadın hamilelik ile beraber adet görmeyi sonlandırırken, kimi kadınlar ise hamilelik sırasında adet olmayı sürdürebilir.

Hamilelikte Adet Görülür Mü?

Genel bir düşünce olarak kadınların hamile kalmaları ile adetlerinin son bulduğu ifade edilmektedir. Ancak bu durum bir genellemeden fazlası değildir. Pek çok kadın gebe kalınca tekrar adet görmezken, bazı kadınların ise adet süreci devam etmektedir. Ancak bu durum da nadiren görülür.

Düzensiz regl olan kadınların konu ile ilgili kafa karışıklığı da buradan ileri gelir. Hamilelik boyunca nadiren görülen kanamalar regl düzensizliği olarak algılanırsa hamileliğin farkına da geç varılabilir. Karnı büyüdüğünde ya da bebek hareketlendiğinde hamile olduğunu anlayan pek çok kadının neden geç şekilde hamileliğini fark ettiği buradan anlaşılabilir.

Hamile Kalınca Nasıl Adet Görülür?

Daha çok düzensiz regl olan kadınlara farklı duygular hissettiren hamilelik sonrası adet görme konusu, “üstüne adet görme” olarak tanımlanabilir. Bunun anlamı ise hamile kalınmasına rağmen halen kanamaların olması ile ilgilidir. “Üste adet görme” olarak da ifade edilebilen bu durum, iyi tahlil edilmelidir.

Hamile kalınca adet görme durumu çok nadir şekilde karşılaşılan bir durumdur. Daha çok hamilelikle doğrudan ilgili olan konularda söz konusu kanamalar görülebilir.

Adet İle Normal Kanama Karıştırılabilir Mi?
Evet, regl ile farklı kanamalar karıştırılabilir. Burada önemli olan kadının kendi vücudunu iyi tanıması ve doğru şekilde tanımlama yapmasıdır. Bu sayede hangi kanamanın neye işaret edildiği de anlaşılabilir.

Çoğu kadın çeşitli sancılarını, kanamalarını ve düzensiz olan adet görme durumlarını hamileliğe yorabilir. Ancak burada dikkatli olmak gerekir. Çünkü söz konusu zaman dilimlerinde kişi bu gecikmeleri normalmiş gibi düşünebilir. Farklı tipteki kanamaların oluşması kadınları şüphelendirse de fazla detay fark edilmediği için hamilelik tam anlamı ile anlaşılamayabilir. Bu süreçteki kanamalar doğrudan vücudun tepkileri ve hamilelikteki evreler ile ilgili de gerçekleşeceği için durumun kontrol altında tutulmasında en büyük rolü kadın üstlenir.

Kanama Farkı Nasıl Anlaşılır?
Hamilelik sırasında görülebilecek olan anormal kanamaların rengi normal kanamalara göre daha farklıdır. Örneğin daha koyu ve kapalı bir renk olarak siyaha yakın bir ton görülebilir. Aynı zamanda yine normal kanamalara göre miktar da değişecektir. Vücudunu iyi tanıyan kadınlar böylesine kanamalarda hamilelik şüphesi taşıyabilirler. Bu tarz farklı kanamalar görüldüğünde ise gebelik testlerine başvurmak mümkündür. Eğer test yapılmıyor ise doğrudan bir jinekoloğa gidilmelidir. Basit bir adet gecikmesi olarak değil önemli bir gelişme olarak değerlendirildiğinde en ufak durumların bile aslında hamileliğe işaret olabileceği düşünülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.