Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Hamilelikte antibiyotik kullanımı doktor önerisiyle olmalıdır

Hamile bir kadının tedavi için antibiyotik kullanmasının sakıncası yoktur. Ancak doktorunun hamilelik haftasına göre önereceği antibiyotiği, önerdiği dozda kullanmalıdır. Bunun dışında hamilelikte gelişigüzel antibiyotik kullanılmamalıdır. İçeriğindeki etken maddenin gebelik açısından zararı olmayan antibiyotikler, uygun gebelik haftasına göre kullanılabilir. Burada hem anne adayının, hem de bebeğin sağlığı gözetilmektedir.

 

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Hamilelik sürecinde çeşitli sebepleri yüzünden kadının antibiyotik kullanması gerekebilir. Bu sebepler arasında en fazla görülenler arasında idrar yolu enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, diş problemleri, ishal sayılabilir. Hamilelik normalde antibiyotik kullanımına engel teşkil eden bir süreç değildir. Ancak bu dönemde antibiyotik kullanılacaksa, bebek ve anne açısından zararı en az olacak antibiyotikler tercih edilmelidir. Anne adayına verilecek antibiyotik hastalığın branş doktoru ve kadın doğum doktoru birlikte hareket etmelidir.
Antibiyotiklerin bir kısmı hamilelikte sakıncalı olsa da, bir kısmı rahatlıkla kullanılabilir. Bazı grup antibiyotiklerde hamilelik üzerinde biraz riske sahip olsa da, hastalığın tedavisi açısından faydası büyük olduğu için uzman denetiminde kullanılabilir. Bu tür hastalıkların tedavi edilmemesi hamilelik açısından daha zararlı etkilere neden olabilir.

Hamilelikte antibiyotikler reçetesindeki bilgilere göre kullanılabilir mi?
Hamilelik sürecinde kullanılan ilaçların ve antibiyotiklerin reçeteleri üzerinde hamilelik için uygun olup olmadığı belirtilse de, bunların doktora danışılmadan kullanılması sakıncalıdır. Çünkü her hastanın bünyesi farklıdır ve hamileliği farklı şekilde ilerler. Başkası için zararı olmasa da, antibiyotikler sizler için sakıncalı olabilir. Aynı zamanda başka bir hamile kadının kullandığı antibiyotikte herkes için güvenli değildir. Hamileler kendi doktoruna danışmadan antibiyotik ve ilaç kullanmamalıdır.

Hamilelikte antibiyotik neden kullanılır?
Hamile kadının mikroplara karşı savunmasız kalması ve bu nedenle hamileliğin riske girmesi söz konusu olursa, antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Fakat antibiyotik seçiminde doktorun onayının alınması gerekir. Kullanılacak antibiyotik ilaçların hem etken maddesi, hem de dozu doktor tarafından gebeliğe zarar vermeyecek şekilde belirlenmelidir. Anne adayı ise bunlara uyarak antibiyotik kullanabilir.

Hamilelikte zararlı olan antibiyotikler nelerdir?
Hamilelikte çeşitli sebepler için kullanılacak antibiyotik için yapılan etken madde ve dozaj ayarlaması, hamileliğin haftasına, evresine göre yapılır. Hamilelik sürecinde kullanılan antibiyotik en fazla hamileliğin ilk ve son evresinde zararlı olabilir. Çünkü ilk evrede olduğunda bebek ve plasentanın bağışıklık sorunu, son evrede ise gebe kadının hamileliğin etkisiyle yorgun düşmesi bunlara etki eder.

Hamilelikte anne adayı için zararlı olabilecek antibiyotiklerin arasında amoksilin, ampisilin ve safalosporin içerenler bulunur. Bunlar doktor tarafından dikkate alınarak antibiyotik tespiti yapılır. Bunun dışında içeriğinde metronidazol bulunan antibiyotiklerde daha önceden bebeklerde anomaliye neden olduğu düşünülse de, yapılan araştırmalarla böyle bir etki yapmadığı belirlenmiş antibiyotiklerden biridir.

Yapılan araştırmalarda bazı antibiyotik ilaçların mikroplarla mücadelede etkili olurken, vücuttaki enzimlerin salgılanmasına olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir. Bu yüzden uzmanlar hamilelikte antibiyotik kullanımı için daha titiz davranırlar. Hamileliğin son evresinde kadında idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkarsa, bunun için kullanılacak antibiyotik dozu daha düşük olmalıdır. Çünkü bu süreçte kullanılan antibiyotikler erken doğuma ya da düşüğe yol açabilir. Hamile kadınlar kullanacakları antibiyotiği mutlaka doktoruna danışarak, önerdiği dozda kullanmalıdır.

1 Yorum

  • leyliiii dedi ki:

    18 haftalık hamileyim gece 12 de almam gereken antibiyiği ben uyurken eşim vermiş. uyandım ve almadığımı düşünüp saat 02.20 da bir dozajda ben tekrar aldım. Acile gittim. bebeğe sorun olur mu diye bizim yapabileceğimiz birşey yok dediler. antibiyotiğin etkisini azaltabilecek bir şey yok mu ne yapmalıyım. böyle beklemek rahatsız ediyor :((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.