Hamilelikte Ayak Yanması: Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Ayak Yanmasının Sebepleri

Diyabet komplikasyonu olarak da nitelendirilen Periferik nöropati sinir hastalığına yol açan el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük gibi hisler meydana getiren bir sağlık problemidir.

Hamilelikte Ayak Yanması: Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde hormonlar da meydana gelen çeşitli değişikliklerle beraber kadın bedeninde pek çok psikolojik ve fiziksel reaksiyondur meydana geliyor. Anne adaylarında en sıklıkla karşılaşılan problemlerden biride el ve ayaklarda meydana gelen yanıma hissidir. Bu durum, genel itibariyle çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Gebelik dönemine mahsus olan bu durum, doğumdan birkaç hafta sonra kendiliğinden geçecektir. Çünkü bu süre içerisinde kadın bedeninde meydana gelen hormonal değişiklikler, doğumdan sonra zaten kendiliğinden eski halini alacaktır.

Hamilelikte Ayak Yanması Neden Olur?

Hamilelik süresince sıklıkla görülen el yanmasının en sık karşılaşılan sebebi genel itibari ile gebelik döneminde meydana gelen diyabet rahatsızlıkları yani gestasyonel diyabet olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyabet komplikasyonu olarak da nitelendirilen Periferik nöropati sinir hastalığına yol açan el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük gibi hisler meydana getiren bir sağlık problemidir.

Vitamin Eksikliği

Gebelik döneminde ayak yanması genel itibariyle şeker hastalığı ile ilişkilendirilecek için tanı konulması açısından vitamin eksikliği ve kan değerlerine bakılarak tanı konulmaya çalışılır.

B 16, D vitamini ve B12 vitaminleri gibi belirli vitaminlerin yetersiz bir şekilde tüketilmesi gebelik süresi boyunca el ya da ayaklarda çeşitli uyuşukluk ve yanma hislerini meydana getirecektir hekime başvurup vitamin etkilerinin yaptırılması yetersiz olan vitaminlerin tespit edilip gerekli vitamin takviyelerinin yapılması gerekir.

Hipotiroidi

Hamilelikte ayak yanması hissi hipotiroidi rahatsızlığı tetikleyecektir. Hipotiroid hastalığında tiroid bezleri genel itibariyle kadın vücudunun normal fonksiyonları açısından gerekli olan hormonları yeterli miktarda üretememektedir. Hipotiroidi tedavi edilmez ise ayaklarda çeşitli ağrı ve yanma meydana gelecektir.

Böbrek Rahatsızlıkları

Gebelik döneminde meydana gelen böbrek ile ilgili sağlık sorunları da ayaklarda yanma hissinin sebepleri arasındadır. Kanda bulunan toksik maddelerin birikmesi ile oluşan kronik böbrek rahatsızlığı ayaklarda yanmaya sebep olur.

Ayrıca gebelikte ayak yanmasının diğer sebepleri arasında metal zehirlenmesi, kronik böbrek hastalığı, magnezyum yetersizliği, elektrolit dengesizliği, ödem, yüksek kan basıncı, ilaçların yan etkileri de gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.