Hamilelikte B Vitamini Eksikliği

Hamilelikte B Vitaminin Önemi Nedir?

B grubu vitaminler hamilelikte çok büyük önem taşır. Hamilelik döneminde B vitamini eksikliği birçok şikayeti beraberinde getirir. Peki bu durumda ne yapılmalı?

Hamilelikte B Vitamini Eksikliği

B Vitamini eksikliği her yaş ve bireyde görülebilir. Ancak; hamilelik döneminde sıklıkla B vitamini eksikliği yaşanmaktadır. B vitamini eksikliği genelde anne adayının yeteri miktarda et, süt ve yumurta tüketmemesinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik sürecinde B vitamini eksikliği önemsenmesi gereken bir durumdur. Zira bu eksiklik anne adaylarında birçok soruna neden olur. B vitamini eksikliği için her anne adayı doktoruyla görüşüp gereken desteği almalıdır.

B Vitamininin Önemi

B grubu vitaminler hamilelikte çok büyük önem taşır. Gerek anne adayının sağlığı gerekse bebeğin sağlık ve gelişimi için gerekli bir vitamindir.

Hamilelikte B Vitamini Eksikliği Hangi Sorunlara Yol Açar?

Hamilelik döneminde B vitamini eksikliği birçok şikayeti beraberinde getirir.

  • Sinir sistemi hastalıklarına yol açar
  • Fazla bir şey yapmasa da anne çabuk yorulduğunu hisseder.
  • Kansızlığa neden olur.
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik ve isteksizlik
  • Depresyona sebep olur.
  • Unutkanlık yaşanır.

B vitamini eksikliği giderildiğinde bu sorunlar da son bulur.

Hamilelikte B Vitamini Eksikliği için Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminde B vitamini eksikliğinin giderilmesi için bazı hususlara dikkat edilmelidir. İlk husus; beslenmedir. Hamilelik döneminde beslenmeye gereken önem verilmelidir. B vitamini eksikliğini karşılayacak besinlere yönelmesi gerekir.

İlk sırada, hayvansal gıdalar yer alır. Hayvansal gıdalar B vitamini bakımından zengin kaynaklardır. Et ve et ürünleri düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Dana ve kuzu etleri tercih edilmelidir.

Süt ve süt ürünleri beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır.

Deniz ürünleri içinde; somon, ton balığı, ahtapot gibi ürünler tüketilmelidir. Zira hu çeşitler B vitamini zenginidir. Bu noktada; önemle belirtilmesi gerekir ki; deniz ürünleri çiğ kalmamalıdır. Güzelce pişirilmeleri gerekir. Aynı zamanda ızgara şeklinde pişirilmiş olmaları önerilmektedir. Deniz ürünleri kategorisinde yer alan istiridye ve midye yine B vitamini zengini olsalar da hamilelik dönemi için önerilen ürünlerden değillerdir.

Peynir beslenme düzeninin olmazsa olmazıdır. B vitamini bakımından zengin olan peynir kalsiyum ve protein açısından da tam bir kaynaktır. Peynir olarak beyaz peynir tüketimi önerilir.

Sayılan bu besinler hamilelerin beslenme listesinde yer almalıdır.

Hamilelikte B Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik sürecinde B vitaminin eksikliğinin anlaşılması için test yaptırılması gerekir. Bunun için anne adayı aç karnına olmak şartıyla kan tahlili yaptırmalıdır. Anne adayının en az 10 saat aç kalması gerekir. Anne adayının kolundan kan örneği alınır. Test yapıldıktan sonra B vitamini eksikliğinin olup olmadığı sonuçlanır. Test sonucuna göre uzman hekim anne adayına gereken reçeteyi yazarak tedaviye başlar. Bu süreçte reçete tatbik edilip ve uzman hekimin önerileri dikkate alındığında bu sorun ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.