Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Hamilik döneminde cinsel ilişkiye girmenin sakıncalı olup olmadığını öğrenin!

Gebelik döneminde çiftler tarafından en çok merak edilen konulardan biri de cinselliktir. Bu konu hemen her çift için önemini korusa da dile getirilmesi çoğu zaman zor olur. Eğer anne adayı normal bir gebelik dönemi geçiriyorsa yani düşük yapma risklerini normal ölçüde taşıyorsa, bu durumda gebelikte cinsel ilişkinin bir sakıncası görülmez. Ancak anne adayı riskli bir gebelik geçiriyorsa bu durumda doktora danışmakta fayda vardır. Cinsel birliktelik için kadının hormon değişimleri de göz ardı edilmemelidir. Hem vücuttaki farklılaşmalar hem de hormonal değişiklik bazı kadınlarda gebelik dönemi boyunca cinsel isteksizlik meydana getirebilir. Bu durumda baba adaylarının anlayışlı davranarak eşlerine yardımcı olmaları gerekmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Çiftlerin en çok merak ettikleri konu olan ve genel olarak bilgi eksiliğinin yaşandığı durumlardan biri de hamilelik süresi boyunca cinsel hayatlarının ne şekilde olacağıdır. Çiftlerin bu konudaki sorularına cevap bulması ve meraklarının giderilebilmesi için detaylı bilgilerimizle beraber yardımcı olmaya çalışacağız.

Gebelik süresinde cinsel ilişki toplumumuz tarafından çok az konuşulan bir konudur. Buna sebep olarak da annelik ve cinsellik arasında bir bağlantı kuramama gibi nedenler gösterilir. Genel olarak cinsel ilişkiye girmenin bebeğe zarar vereceği ya da erken doğum ihtimalinin olduğu varsayıldığı için ilişkiye girilmez. Oysa gebelik dönemi normal ilerlediği sürece cinsel ilişkiye girmenin bir sakıncası olmamaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Güvenilirliği

Normal bir hamilelik dönemi geçiren pek çok kadın, gebeliğin son gününe kadar cinsel ilişkiye girebilmektedir. Bu ilişki bebeğe zarar vermemektedir. Çünkü bebeğinizin bulunduğu kese, rahim kaslarıyla beraber bebeği korumaktadır. Bunun yanında rahim ağzında bulunan mukus tabakası da enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması oluşturmaktadır. Erkeğin penisi cinsel ilişki sırasında bebeğiniz ile temas edemez. İlişki sırasında orgazm yaşamanız ayrıca hafif kasılmalara neden olabilir.

Hamilelik Dönemi Cinsel İlişkide Düşük Yapma İhtimali
Çiftler gebelik süresi boyunca düşük yapma ihtimali riskinin artacağını düşünür ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilir. Fakat gebeliğin erken döneminde yaşanan düşüklerin çoğu, kromozom anomalilerine ya da farklı problemlere bağlı olarak yaşanmaktadır. Yani bu süreçte yaşayacağınız cinsel ilişkilerde bebeğinizin düşük yapma ihtimali bulunmamaktadır.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki Sıklığı
Hamilelik dönemlerindeki cinsel ilişki, gebelik durumuna bağlı olduğu kadar, kadının ruhsal ve psikolojik dünyasıyla da ilgilidir. Çünkü gebeliğin kadınlarda fiziksel ve duygusal değişikliğe olması, kadınları cinsel ilişkiden uzaklaştırabilmektedir. Bu durum gebeliğin ilk ve son iki aylık dönemlerinde görülebilmektedir. Kadınların yanı sıra erkeklerde bebeğe zarar verebilir korkusuyla cinsel ilişkinden uzak durabilmektedir.

Bu dönemde cinsel ilişki sıklığı genel olarak yaş ile alakalı bir durumdur. 25 ve 30 yaş aralığında haftada 4 kez ilişki yaşanabilir. 30 ve 35 yaş arasında ise haftalık ilişki 3 kez yaşanabilmektedir. Kadın ve erkeğin ruhsal durumlarına bağlı olarak devam edebilir. Hamilelik süresi boyunca cinsel ilişkiyi kısıtlamaya gerek duyulmamalıdır.

Cinsel İlişkinin Bebeğe Zararı Var mıdır?
Hamilelik döneminde çiftler arasında yaşanacak olan cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bebek bu süre boyunca rahim içerisinde korunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında bebeğe herhangi bir temas da söz konusu olmayacağından dolayı bebeğe zararı yoktur diyebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken konulardan biri, kadınlarda bazı enfeksiyonların bulunup bulunmadığıdır. Doktorunuzun size bu konuda herhangi bir tedbir almanız gerektiği söylenmediği sürece cinsel ilişkiye girmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca cinsel ilişki sırasında bebeğinizi sıkıştırmayacak pozisyonları bulup, ilişkiye girebilirsiniz. Kadının orgazm yaşaması durumunda rahim bölgesinde yaşanacak kasılmalar normal seviyede ilerlemektedir. Bu yüzden panik havası oluşturmadan ve hamileliğinizi riske sokmadan ilişkiye girmeniz uygun olacaktır. Rahim içerisinde yaşanacak kasılmalar da tıbbi olarak doğal nitelendirilmektedir.
Hamilelik süresince rahim büyüyeceğinden dolayı, fark edinilir bir seviyeye ulaşacaktır. Ayrıca ilişki sırasında kadın orgazm olurken bebeğin de hareketlendiği ve kalp atışında düzenli artış saptandığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Gebelik süresi boyunca rahim ağzındaki sıvılar daha koyudur. Bu yüzden rahim bölgesine bakteri ve spermlerin girişi engellenmektedir. Yine bundan kaynaklı olarak bebeğin sağlık açısından bir zarar görmesi imkânsızdır.

Hamilelikte cinsel ilişki dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eşler, gebelik süresinde ilişkiye girmeye karar verdiyse öncelikle doktor tavsiyesi almaları da gerekebilir. İlişki sonrasında nedeni bilinmeyen kanamalar ya da farklı rahatsızlıklar görüldüğü takdirde yine doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Gebelik süresinde erkeklerin cinsel ilişkiye girmeden önce prezervatif kullanması tercih edilir. Ayrıca bu koruma yönteminin çeşitli türleri de bulunmaktadır. İlişki esnasında aşırı aromalı prezervatifler tercih edilmemelidir.

Hamilelikte Oral Yâda Anal Seks Güvenli midir?
Uzmanların görüşüne göre gebelik döneminde oral seks güvenlidir. Fakat genital bölgenin içerisinde doğru hava akımı gerçekleşmemelidir. Vajina içerisinde doğru yapılacak olan hava akışının, kan dolaşımını etkileyeceği belirtilmektedir. Bebeğinizi de olumsuz etkileyebilecek olan bu durumdan kaçınmanız uygun olacaktır.

Anal Seks ise hamilelik döneminde önerilmemektedir. Gebelik kaynaklı problemler bulunuyorsa anal seks farklı rahatsızlıklara da neden olabilir. Ayrıca bu yöntem enfeksiyon riskini de arttıracağından dolayı tercih edilmemelidir.

3 yorum

  • Esra Güvenilir dedi ki:

    Merhaba, hamileliğin 8. ayındayız doktorum bu saatten sonra aktif olacağım pozisyonlara girmememi söyledi. Sizce ne yapmalıyım?

  • Merve C. dedi ki:

    Aslında riskli gibi gözüküyor fakat uygun pozisyonlarda eşimle ilişkiye girmiştim ilk 3 aydan sonra , herhangi bir problem gözükmedi.Kendinizi kötü hissedeceğiniz ve zor pozisyonlardan kaçınmalısınız.Kendinizden sonra bebeğede zarar verebilirsiniz.Yöntemleri araştırmanızı tavsiye ediyorum bayan arkadaşlarıma..

  • FERİDE dedi ki:

    HAMİLELİĞİN SON GÜNÜNE KADARDA İLİŞKİYE GİREBİLİRSİNİZ. YETERKİ COK GÖBEĞE BASKI YAPILMASIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.