Hamilelikte Domates Tüketimi

Hamilelikte domates yemek sağlıklı mıdır?

Domates içeriğinde sağlığımız için önemli bileşenler, vitaminler bulundurur. Sadece hamilelik döneminde değil, her zaman domates tüketimi sağlıklı olarak kabul edilir. Ancak domates tüketiminde aşırılığa kaçılması bazı sakıncalara neden olabilir. Alerjisi olan gebe kadınlara da domates tüketmek tavsiye edilmez. Herhangi bir sorun bulunmuyorsa, hamile kadınlar belirli miktarda domates ve domates suyu tüketebilir. Folik asit, demir, A vitamini gibi içeriklere sahip olan domates, anne ve bebek sağlığına olumlu etkiler yapar.

Hamilelikte Domates Tüketimi

Hamilelikte domates anne ve bebek açısından en sağlıklı sebzelerin içinde yer alır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için böyle besinlerin tüketilmesi gerekir. Domates içeriğinde demir, kalsiyum, potasyum, sodyum gibi mineralleri, A, B12, B6, C vitamini gibi önemli vitaminleri barındırır. Bunun yanında domatesin 100 gramında 17 kalori olduğu için, hamileler için kilo sorunu yaratmaz. Bu nedenle domatesin gerektiği kadar hamilelerin beslenmesinde mutlaka yer alması gerekir.

Hamilelikte domatesin faydaları

Domates lezzetli bir sebzedir. Aynı zamanda hamileler için faydalı bir besindir. Önemli bir A vitamini kaynağıdır. Bu nedenle hamilelikte hem domates yenmeli, hem de suyundan faydalanılmalıdır. Hamile kadınları etkileyen halsizliğin giderilmesinde, vücuda zindelik kazandırılmasında domatesin etkisi fazladır. İçeriğindeki demir bebeklerin gelişimini de destekler. Demir hamileler için çok önemlidir. Eksikliği halinde dışarıdan takviye alınması gerekir. Bu nedenle hamilelikte domates tüketimi demir ihtiyacının karşılanmasında yardımcı olur. Anne adaylarının kansızlık sorunu yaşamasına engel olur. Aynı zamanda kanı temizler, kan dolaşımını düzenler. Hamile kadınlarda kan dolaşımı da önemli olduğu için, domatesin yararı burada da ortaya çıkar.

Hamilelikte domates tüketimi doğumdaki kan kaybının azaltılmasını için gereken K vitamini eksikliğini giderir. Bu sayede doğumdaki kan kaybı riski düşer. Domates folik asit bakımından zengin olduğu içinde, gebe kadınlar için önemlidir. Çünkü folik asit bebeklerdeki nöral tüp defekti denilen anomalilerin önlenmesi için gereklidir. Bu vitamini gebeler dışarıdan takviye olarak alırlar.

Domates içerdiği nikotinik asit sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Bu sayede hamilelik döneminde kalp hastalıklarının önlenmesinde etkili olur. Bu dönemde anne adayının kalp atım ritmi ve kalbe kan akışı hem kendisi için, hem de bebek için önemlidir. Bu sorunlar yaşanmadığı takdirde daha rahat bir hamilelik geçirilebilir.

Hamilelikte domates tüketimi bu sebzenin içindeki likopenden yararlanmayı sağlar. Bu madde vücuttaki hücrelerde olabilecek hasarların azaltılmasında etkilidir. Ayrıca bebeğin hücrelerini de korur.

Hamilelikte domates tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte domatesten yeterince faydalanmak için, domateslerin organik tohumlardan üretilmiş olması gerekir. Doğal olmayan domatesler ise, faydadan çok zarar getirebilir. Bu detay hamileler açısından tüm yiyeceklerde geçerlidir.

Bu dönemde domates tüketirken, mevsiminde doğal koşullarda üretilmiş domatesler tercih edilmelidir. Domatesin bir yaz sebzesi olduğu düşünülürse, kışın domates tüketmek hamileler için uygun değildir. Hamilelikte mevsiminde tüketilen her yiyecek aynı faydayı sağlar.

Hamilelikte özellikle kahvaltıya başlamadan önce yarım bardak domates suyu içilirse, çok faydalı olur. Bu hamilelerin gün içerisinde daha enerjik olmalarına yardımcı olur. Çünkü domates suyu vücuda alınan glikozun yeterince kullanılmasını sağlar.

Hamilelikte domates yemenin zararları var mı?

Domates hamilelikte tüketilmesi önerilen faydalı bir besindir. Ancak domatese alerjisi olanlar için riskli bir besin olabilir. Domates alerjik etkileri olan bir sebzedir. Bu nedenle fazla tüketilmemesi önerilir. Hamilelerde bu konuya dikkat etmelidir. Daha önceden alerjik sorunlar yaşamış olan anne adayları bu konuda doktoruna danışabilir.

Fazla miktarda domates tüketmek, ciltte egzama gibi döküntüleri tetikleyebilir. Bu yüzden egzama hastası olan hamile kadınlar domatesi özellikle çiğ olarak tüketmemelidir. Bu gebelerin domatesin yerine başka sebzeleri tüketmesi önerilir. Domates bu kadar faydalı olsa da, aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Domates asit içeren bir sebzedir. Bu nedenle fazla miktarda domates yemek, mideye zarar verebilir. Hamilelerde mide ekşimesi, mide yanması gibi olumsuz etkiler yapabilir. Ayrıca mide ağrısıyla birlikte gaz sancısı çekilmesine neden olabilir. Bunun dışında fazla domates tüketmek hamilelikte anne ve bebek açısından hafifte olsa cilt tonunun değişmesine yol açabilir. Bu yüzden hamilelikte tüketilecek domates miktarı uygun şekilde ayarlanmalıdır.

Hamilelikte domates tüketimi ve bebeğin cinsiyetine etkisi

Halk arasında hamilelerin domates yemeye aşermeleri, domatesi yemek için aşırı istek duymaları bebeğin kız olacağına yorumlanır. Ayrıca domatesle birlikte tuzda yenmesi bebeğin kız olacağı şeklinde yorumlanır. Gerçi bunların tıbbi olarak bir açıklaması yoktur. Bunların gelişmesi hormonların etkisiyle olur. Anne adayları beslenmesine her zaman sağlıklı yiyecekleri almalı, bebeklerinin gelişimini desteklemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.