GEBELİKTE GÖBEK AĞRISINA SEBEP OLAN NEDİR?

Hamilelikte Göbek Ağrıları Normal Mi?

Embriyo oluşurken rahimde kendine bir yer edinmeye başlar. Bu yerleşme süresinde anne adayında karın ağrıları olur. Peki bu durum normal midir?

GEBELİKTE GÖBEK AĞRISINA SEBEP OLAN NEDİR?

Embriyo oluşurken rahimde kendine bir yer edinmeye başlar. Bu yerleşme süresinde  anne adayında karın ağrıları yaşanması normal karşılanır. Hafif ve aralıklarla sızlama gibi ağrılar embriyonunun rahme tutunma süresinde yaşanmaktadır.

Hamileliğin ilk haftalarında adet sancılarına benzeyen hafif karın ağrılarının görülmesi de normaldir. İlerleyen haftalarda da çeşitli sebeplere bağlı olarak da karın ağrıları yaşanır. Buna neden olan ;

-Yerleşme Ağrıları

-Sindirim Sorunları

-Kasların ve Bağların Gerilmesi

-Stres

-Preeklemsi

-Dış Gebelik

-Düşük

-Plasentaya bağlı sorunlar

gibi bir çok neden olabilir. Fakat bu ağrıya eşlik eden; Vajinal kanama, baş dönmesi, bulantı, titreme ve benzeri belirtiler yoksa ve dinlenme sonrası azalıyorsa, hamilelikte karın ağrısı normal kabul edilebilir. Bazı hamilelerde stres kaynaklı karın ağrıları da olabilmektedir. Ani duygu değişimleri, sinirlenmek karın ağrısına neden olmaktadır. Bunun sebebi ise stres veya ani duygu değişimleri sindirim sistemini doğrudan etkileyen bir durumdur. Bu yüzden birçok hamile strese bağlı karın ağrısı yaşamaktadır.

Hamilelik döneminde yaşanan karın ağrılarının birçoğu olağan ve normal kabul edilir. Fakat ağrıların yanı sıra başka şikayetler de ortaya çıkıyorsa göz ardı edilmemeli ve bir an önce doktora gidilmelidir.

Karın ağrısıyla beraber;

– Kanama

– Şiddetli ve uzun süren baş ağrısı

– Ateş, titreme

– Kusma

– Ellerde ve ayaklarda ani şişlik gibi şikayetler varsa en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

İlk haftalarda görülen ağrılar, genellikle dinlenme ile geçer. Bu nedenle kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda rahat bir pozisyonda sakince uzanın ve derin nefesler alarak vücudunuzu rahatlatın.

Bağ dokularının gerilmesiyle ortaya çıkan karın ağrıları da dinlenme ve karnı sıcak tutarak hafifletilebilir. Hamilelik döneminde yoga, pilates veya hafif egzersizler yapmak da vücudun esnekliğini arttıracağından kaslara ve bağ dokularına bağlı ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.

Stresli ve gergin olduğunuzu hissettiğinizde kendinize zaman ayırın. Sıcak bir duş, kısa bir yürüyüş veya sizi rahatlatacak ne varsa, onu yapmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.