Hamilelikte Ihlamur İçilebilir mi?

Hamilelikte ıhlamur zararlı mıdır?

Hamilelikte tüm besin maddelerinin zararlı etkileri olabilir. Normalde çok faydalı bir yiyecek bile hamilelik döneminde vücuda olumsuz etkiler yapabilir. Bu yüzden ıhlamur gibi çok faydalı bir bitkide zararlı olabilir. Bir hamileliğinde ıhlamur içmiş sorun yaşamamış bir kadın, diğer hamileliğinde sorun yaşayabilir. Bu nedenle beslenme konusunda daima bir doktora danışılmasını tavsiye ederiz.

Hamilelikte Ihlamur İçilebilir mi?

Beslenme hamilelik döneminde daha önemli hale gelen bir konudur. Gebe kadınlar bu süreçte beslenmelerine daha fazla dikkat etmelidir. Yemeleri ve yememeleri gereken besinleri, sınırlandırmaları gereken besinleri bilinçli bir şekilde öğrenmeli ve uygulamalıdır. Çünkü hamilelik sadece kadının sağlığının ön planda olduğu bir dönem değildir. Aynı zamanda anne karnında gelişen bebeğin sağlığını da direkt olarak etkiliyor. Anne ve bebeğinin beslenmede ihtiyaç duyduğu besin maddeleri yeterince alınmalıdır. Hiçbir zaman beslenmede aşırılığa kaçılmamalı, uzmanların belirttiği besinlerden uzak durulmalıdır. Eğer besinlerde sınırlama yapılması gerekiyorsa, buna mutlaka uyulmalıdır. Ihlamur dediğimiz bitki de normalde çay olarak tüketilen, çeşitli faydaları olan bir bitkidir. Ancak hamilelikte ne kadar güvenilir bir bitkidir, hamilelikte ıhlamur içilebilir mi, zararı olur mu gibi konulara açıklık getirilmelidir. Çünkü bazı bitkilerin hamilelikte zararı olabilir. Uzmanlara danışmadan hamilelerin bitkisel ürünleri tüketmemeleri gerekir.

Hamilelikte ıhlamur içilebilir mi?

Ilıman iklimlerin bitkisi olan ıhlamur, aynı adlı ağacın yapraklarından ve çiçeklerinden elde edilir. Kış geldiği zaman çoğunlukla soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Ihlamurun öksürük kesen, ateş düşüren etkisi, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların daha kolay atlatılmasına yardımcı olur. Bunun yanında stresin azalmasına, tansiyonun düşürülmesine, daha rahat bir uykuya neden olur.

Ihlamur bitkisinin etkileri bunlarla bitmez. İdrar söktürücü etkisi vardır, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında da kullanılır. Özellikle bu rahatsızlıkların belirtilerini azaltmakta etkili olur. Normalde bir yan etkisi olmayan ıhlamurun fazla tüketimi de önerilmez. Bunun bazı kalp sorunlarına yol açabileceği belirtilir. Bu yan etkiler kesin olmasa da, tedbirli olmakta fayda vardır. Hamilelikte ıhlamur içilmesi konusunda bir uzmana danışılması gerekir. Çünkü her hamilelik özeldir. Ayrıca kadınların her hamileliği de birbirinden farklıdır. Yani hamilelikte yapılacak her şeyde doktora danışılmalıdır. Bir başkasına iyi gelen, diğerine gelmeyebilir.

Hamilelikte ıhlamurun faydaları

Hamilelikte içilen ıhlamur, özellikle sindirim sorunları bulunan anne adaylarında sorunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Mide ile ilgili diğer sorunlarda da rahatlamaya yardımcı olacaktır. Mide ekşimesi olan, bulantı sorunu çeken, kabızlık ve ishal gibi problemler yaşayan gebe kadınlara ıhlamur iyi gelebilir.

Hamilelikte kas gevşetici etkisi bulunan ıhlamurun anne adaylarını rahatlatıcı etkisi olabilir. Fakat doğuma doğru bu etkisi nedeniyle ıhlamur içilmesi kesinlikle önerilmez. Çünkü bu etkiyle birlikte doğum kasılmaları tetiklenebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzmanlar hamileliğin son iki ayında ıhlamur içilmemesi gerektiğini belirtirler.

Ihlamurun en önemli etkilerden birisi vücut sıcaklığına etki etmesi, sıcaklığı bir miktar arttırması ve dolayısıyla terlemeyi tetiklemesidir. Bu nedenle ıhlamur içen gebe kadınların terleme ile kaybettikleri suyu vücutlarına geri alması çok önemlidir. hamilelikte zaten daha fazla su ihtiyacı olan kadınların buna dikkat etmesi önemlidir.
Ihlamurun kanı inceltme gibi önemli bir etkisi de vardır. Bu yüzden kalp ve damar hastalıkları için gebe kadınlara fayda sağlayabilir. Ancak son aylarda kanın incelmesi pek istenmez. Bu doğumdaki olası kanamalar için bir risk oluşturabilir. Anne adaylarının bu yüzden doğuma yakın dönemde ıhlamur içmemesi tavsiye edilir.

Hamilelikte ıhlamurun zararları

Hamilelikte ıhlamur içilebilir mi, bunun cevaplarını vermeye çalıştık. Genel olarak ıhlamurun faydaları olduğu için, doktora danışılarak ıhlamur içilebilir. Ancak bu bazı gebe kadınlar açısından riskli olabilir. Özellikle doğumu yakınlaşmış olanlar için, kalp hastalığı olanlar için, kanı ince olanlar için ıhlamur içmek riskli olabilir.
Hamilelikte fazla miktarda ıhlamur içmenin ve uzun vadede hangi etkilerinin olması gibi konularda yeterince bir çalışmanın olmaması yüzünden, doktor önerisi olmadan ıhlamur içilmemelidir. Hamilelik sürecinde herhangi bir besinin fazla tüketilmesi bile diğer besinlerin faydalarını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden gereken hassasiyet gösterilmelidir. Özellikle erken doğum riski olanlar, çoğul gebeliği olanlar, tüp bebek hamileliği yaşayanlar buna dikkat etmelidir.

Benzer Konular:

Hamilelikte Çay İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Bitki Çayları Hakkında Her Şey

Hamilelikte Bitkisel Çaylar, Bitkisel İlaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.