Hamilelikte Kaçıncı Aydan Sonra İlişkiye Girilmez?

Hamilelikte Kimlere Cinsel İlişki Yasaktır?

Hamilelik döneminde bazı özel durumlarda cinsel ilişki yasaklanır. Uzmanlar böyle durumlarda anne adaylarının cinsel birliktelik yaşamasına izin vermezler.

Hamilelikte Kaçıncı Aydan Sonra İlişkiye Girilmez?

Hamilelik dönemiyle ilgili merak edilen pek çok husus mevcut. Hamilelik döneminde cinsel birliktelik de önemli bir husus. Bu özel dönemde bu konuya da gereken önem verilmelidir. Bu dönemde cinsel birliktelikle ilgili doğru bilgiler edinilmelidir. Ancak; cinsel birliktelik ile ilgili olarak özel durumu olan hamileliklerde önerilenler değişebilir. Dolayısıyla anne adaylarının konu ile ilgili kendi doktorlarına danışmaları ve doktorlarının önerdiği şekilde hareket etmelidir. Eğer doktor bir sakınca görüyorsa bu durumu anne ve baba adaylarıyla paylaşacaktır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı Mı?

Hamilelikte cinsel ilişki konusunda uzman önerisi büyük öneme sahiptir. Uzman hekim bir sakınca görmediği ve anne adayı kendini rahat hissettiği sürece bu özel dönmemde cinsel ilişki yaşanabilir. Yani bu durumun hamileliğe olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak; uzman hekimin önerdiği hususlara dikkat edilmesinde fayda vardır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde en çok endişe duydukları konulardan biri de cinsellik ile ilgilidir. Cinsel birleşmenin bebeğe zarar verip vermeyeceği merak edilir. Cinsel ilişki hareketi ve penetrasyon karın ve uterusun kas duvarları tarafından korunmakta olan bebeğe zarar vermez. Daha başka bir ifadeyle; cinsel birliktelik sırasında bebekle temas hiçbir şekilde mümkün değildir. Dolayısıyla cinsel ilişki bebeğe her hangi bir zarar vermez.

Hamilelikte Ne Zaman İlişkiye Girilmez?

Hamilelik döneminde anne ve baba adayları her şeye dikkat etmek durumundadırlar. Elbette bu da anne ve babanın hayat tarzlarından alışkanlıklarına ve cinsel birlikteliklerine kadar pek çok hususu değiştirmelerini gerektirir. Anne adayının ve bebeğin sağlığı için bunlar çok önemli hususlardır.

Hamileliğin ilk üç ayı oldukça önemlidir. Zira bu dönem bebeğin anne rahmine tutunması ve gebeliğin gelişimi açısından çok önemlidir. Eğer bu süre içinde bir düşük tehlikesi mevcutsa bu dönemde de cinsel birlikteliğe dikkat edilmelidir.

Hamilelik döneminin dokuzuncu ayında ve ikiz hamileliklerin son üç ayında cinsel birliktelik yaşanması önerilmez. Tüm bu bilgiler ışığında anne ve baba adaylarının konuyla ilgili olarak uzman hekimlerine başvurmaları son derece önemli.

Hamilelikte Kimlere Cinsel İlişki Yasaktır?

Hamilelik döneminde bazı özel durumlarda cinsel ilişki yasaklanır. Uzmanlar böyle durumlarda anne adaylarının cinsel birliktelik yaşamasına izin vermezler.

  • Daha önceki hamileliğinde düşük yapmış olan
  • Erken doğum yapmış olan
  • Rahim ağzı gebelik döneminde çok erken açılmış olan
  • Bilinen bir sebep olmadan vajinal kanama, kramp ya da akıntı geçirenler

Amniyotik kesesinde sıvı sızdırması ya da zar yırtıkları olanlar için cinsel birliktelik yasaklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.