Hamilelikte Karın Büyümesi

Bir bayanın hamile olup olmadığını dışarıdan bakıldığında anlaşılabilir döneme gelmesini kapsayan ve fiziksel farklılıklara göre belirginleşebilen döneme verilen isimdir.

Eğer sizler de yakınlarınızı hamile olup olmadığını anlamak için net bir faktör ile yola çıkmak istiyorsanız, özellikle karın bölgesinde zaman içerisinde meydana gelen büyüme sayesinde bu konuda çok daha mantıklı ve doğru kararlar verilebildiğini söylemeliyiz. Bebeğinin artık cenin halini alması ve gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmesiyle bu değişim sorunsuzca görülebilmektedir.

Hamilelikte Karın Büyümesi

Bu durum kişinin fiziksel yapısı ile birlikte değişkenlik göstermesine rağmen genel olarak hamileliğin 20. Haftasında fark edilebilir hale gelmesidir. Kısa boylu ve biraz kilolu bayanlarda karın bölgesinin hemen büyüdüğüne şahit olurken, uzun boyunlu ve zayıf bayanlar için ise bu durum dışarıdan pek de anlaşılabilir bir durum haline dönüşmemiş olabilir. Dolayısı ile karın büyümesinin beslenme ile de doğru orantılı olarak anatomik yapı ile ilişkilendirilmesi doğru bir neticeye ulaştıracaktır.

Karın büyüklüğünün geç meydana gelmesi olumsuz bir durum teşkil eder mi?
Karın bölgesinin büyümesi evresi kişinin temel fizik fonksiyonları ile doğru orantılıdır. Ancak sadece bununla sınırlamakta yanlış olur. Ultrason ile bu büyümenin ya da büyümemenin neden kaynaklandığı çok daha net bir şekilde tespit edilmektedir. Bebeğin duruş pozisyonu da karın bölgesinin genişliğini belirleyen önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda bayanın rahim genişliği de yine bu sürecin etkeni olarak bilinir. Ancak büyümenin geç olmasında herhangi bir sorun olmadığını da aklınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

Bebeğin kilosu hakkında net bilgiler alınabilir mi?
Karın bölgesinin iri olması sizin kilolu bir bebeğe sahip olacağınız anlamına gelmediği gibi, çok belirgin olmayan büyümelerde de bebeğinizin zayıf olması beklenemez. Bu biraz gebelik öncesi kilonuz ile hamilelik döneminde aldığınız kilo ile tahmin edilebilir durumdur. Ancak kesin olarak bir şey söylemek söz konusu değildir. Normal gelişim ve büyüme fonksiyonları gebelik döneminde normal şekilde seyrediyorsa her şeyin yolunda gittiği anlamını taşımaktadır.

Karın genişliği ile cinsiyet tespiti mümkün müdür?
Bunun için de gerekli olan kriterlerin net bir sonuç vermesi mümkün değildir. Eskiden sivri bir göbeğe sahip olan kadınların erkek çocukları olacağı inancı hâkim olurdu. Ancak son dönemlerde tıbbi alanda bu yönde yapılan çalışmalar bunun ancak belirli bir dönem sonucunda yapılacak ultrason çekimleri ile tespit edileceğini söylemektedir. Ancak bazen bebeğin karın içerisinde aldığı pozisyon bu cinsiyet belirleme durumunu da saklayabilmektedir. Dolayısı ile tespit için biraz da şanslı olmanız gerekmektedir.

Göbek deliğinin sarkması ya da dışarı çıkması zararlı mıdır?
Gebelik döneminde bebeğiniz büyüdükçe sizin de rahminiz genişlemekte ve üzerinde ciddi bir basınç oluşmaktadır. Dolayısı ile göbeğinizin dışa doğru çıkması sürecin en doğal sac ayaklarından birini oluşturmaktadır. Tereddüt edecek veya tehlike unsurunu oluşturacak bir durum olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.