Hamilelikte Maden Suyu İçmek

Annelik deneyimini yaşayacak olan hamilelerin gebelik sırasında maden suyu ve soda içmelerinin nasıl etki edeceği bilinmelidir.

Normal dönemlerde maden suyu tüketimi herkes için günde 1 şişe kadar tavsiye edilir. Hamilelik sürecinde de hamileler için maden suyunun zararı bulunmaz; sadece dozajını iyi ayarlamak gerekir.

Her sağlıklı insan için iyi bir destek içeceği olan maden suyu, içinde bulundurduğu minerallerden dolayı herkes için tavsiye edilir. Normal dönemde günde 1 adet maden suyunun içilmesi önerilirken, hamilelik sürecinde maden suyu içip içmeme durumu ise kimi zaman soru işaretlerine neden olabilir.

Hamile İken Maden Suyu İçmek Zararlı Mıdır?

Dozajı iyi ayarlanan maden suyunun hamilelik sırasında tüketilmesinin herhangi bir zararı bulunmaz. Maden suyu, kararında içildiği takdirde minerallerinden dolayı zararın tam tersine, vücut için yararlı olacak bir içecektir. Burada kast edilen dozaj ise günde 1 şişedir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken ise, tercih edilen maden suyunun gerçek bir maden suyu olup olmamasıdır. Meyveli olarak lanse edilen ilenmiş içecekler asitli içecek olarak tanımlanabilir. Söz konusu içeceklerin yararı olmayabilir. O nedenle de sadece maden suyu içilmesi önerilir. Klasik bir küçük maden suyu şişesinde, günde bir adet gerçek maden suyu hamileler için idealdir.

Daha çok yemeklerin üzerine tercih edilen maden suları, hazmı kolaylaştırdığı için de tüketilir. Bu nedenle, hamile kadınlar da kimi zaman yediklerini hazmetmeye yardımcı olması açısından maden suyu tercihinde bulunabilirler. Eğer daha fazla ve günlük tavsiye edilen miktarın üzerinde maden suyu içmek isteniyor ise, mutlaka doktora danışmak gerekecektir.

Öte yandan bir diğer önemli nokta ise soda ile maden suyu arasındaki farktır. Çünkü pek çok kişi bu farkı bilmemekte ve iki farklı içeceği birbiri ile karıştırmaktadır. Maden suyu doğal şekillerde üretilip saf bir katkı verirken, soda ise bir takım eklentiler ve takviyeler ile söz konusu formuna kavuşur. O nedenle de maden suyu tercihi yapılırken sodadan ziyade bu içecek öne çıkmaktadır.

Vücut Mineral ve Vitamin Bakımından Desteklenir
Hamilelerin vitamin ve mineral yönünden desteklenmesi çok önemlidir. Bu noktada maden suyu da belli başlı görevler üstlenir. Özellikle de karbondioksit içeriği ile vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminler karşılanabilir.
Hamilelik süreci boyunca her gün 1 adet maden suyu içilebilir. Bebeğin sağlığı için de, anne sağlığı için de bu tüketim önemlidir. Elbette ki maden suyu tüketimi hamileler için şart değildir; ancak düzenli ve dozajında tüketilmesi son derece sağlıklı sonuçlara yol açacaktır.

Maden Suyu Tercihi
Anne adayları maden suyu tercihinde bulunurken renklendirici, tatlandırıcı ya da koruyucu gibi çeşitli maddeler ile orijinalliği bozulmamış ürünleri seçmelidirler. Doğal, herhangi bir katkı olmayan maden suları bu konuda öne çıkmaktadır. Kaliteli ve doğal maden sularının tüketilmesi anne adayı ve bebeğe fayda sağlayacaktır.

Maden Suyunun Bebeğe Etkisi
Anne adaylarının maden suyu içmesi, bebeğe zararı dokunmayan bir eylemdir. Bu konuda herhangi bir çekincenin yaşanması doğru değildir. Maden suyunun yanı sıra bol su içilmesi, meyve tüketilmesi gibi yeme – içme alışkanlıklarının kazanılması da önemlidir.

3 yorum

  • Fatma E. dedi ki:

    Biz anne adayları için güzel bir bilgilendirme.Çok fazla asit bulundurduğu için zararlı olabilir diye düşünüyordum açıkcası.Hem bize hemde çocuğumuza doğal kaynaklı maden suları fayda sağlayacaktır.Tabiki herşeyde olduğu gibi maden suyu miktarınıda ayarlamak gerekli.

  • esma c dedi ki:

    Hamilelik sırasında maden suyu içmenin zararlı olduğunu düşünenlerden birisiydim.Okuduğum şeyler sayesinde artık kararım değişti.Yanlış bilgi sahibi olduğumun farkına vardım.Peki abartıya kaçmak doğru mu? Asitli içecek içmek çocuğun sağlığını etkiler mi?

  • feride k dedi ki:

    Ben bebek sağlığı ile ilgili bir soru sormak istiyorum.Normalde asitli şeyler içmek vücudumuzun için çok fazla zararlı olmasa da yine de zararı var diye biliyorum.Ama ben şu an hamile bir bayanm ve karnımda çocuğum var.Asitli şeyler içmeye devam etsem çocuğuma bir zarar gelir mi? Gelecekse asitli şeyler içmeyi bırakacağım da.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.