Hamilelikte ödem neden olur?

Hamilelikte ödem zararlı mı?

Hamilelik döneminde ödem zararlı değildir, bu normal beklenen bir sonuçtur. Bu her anne adayında farklı etkilerde ortaya çıkar. Hamilelikte artan sıvı ihtiyacı, vücutta belli oranda sıvı tutulumuna neden olmaktadır. Hamilelikte ödem önlenemese de, etkileri azaltılabilir. Beslenmeye dikkat etmek, yürüyüş yapmak, dinlenmeye zaman ayırmak, ılık duş almak, doktor kontrollerine özen göstermek gibi önlemler ödemi azaltacaktır. Ancak aşırı ödem olursa, bunun sebebi mutlaka araştırılmalıdır.

Hamilelikte ödem neden olur?

Hamilelikte ödem bu sürecin en önemli sorunları arasındadır. Ödem vücutta şişlik yapar. Bu vücutta tutulan suyun etkisiyle meydana gelir. En fazla ellerde, ayaklarda, bacaklarda ve yüzde ödem meydana gelir. Bazı hamilelerde ödem o kadar etkili olur ki, ellerin kapatılmasını, ayakta durulmasını, hatta yürümeyi bile zorlaştırır.

Hamilelikte ödem neden olur?

Hamilelerdeki günlük su ihtiyacı, diğer yetişkinlere göre daha fazladır. Çünkü suyun hamilelikte üstlendiği bazı işlevler bulunmaktadır. Anne karnındaki bebeğin gelişiminde gereken sıvı desteğinin verilmesi, pelvik eklemleri kaygan tutarak doğum için hazırlama gibi işlevler hamilelikte önemlidir. Ancak suyun fazla içilmesi vücutta ödem olarak geri döner. Bir kadının hamileliğinde aldığı kiloların yaklaşık dörtte biri vücutta tutulan fazlalık sıvıdan kaynaklanır.

Hamilelik sürecinde kadının dolaşımdaki kan hacmi miktarında hemen hemen yarı yarıya artış olur. Bu artış yüzünden kan damarlarında genişleme meydana gelir. Bu fazlalık sıvının bir bölümü de hücrelerin arasında, dokular arasında birikmeye başlar. Buda hamilelikte ödem gelişmesine neden olur.

Hamilelikte ödem tuz yüzünden olur mu?

Hamilelikte oluşan ödemin önemli bir nedeni de beslenme hatalarıdır. Yapılan araştırmalarda hamilelikte ödem sorunu yaşayan anne adaylarının bazılarında protein alımının yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bunun gibi beslenmede tuz alımı da ödem açısından değerlendirilebilir. Tuzun vücutta su tutulmasına, şişkinliğe yol açtığı düşünülür. Fakat bu her zaman böyle gelişmez. Bazı durumlarda yeteri kadar tuz alınmadığı zamanda ödem gelişebilir. Burada önemli olan tuzun bile yeteri kadar alınmasıdır. Beslenmeyi dengeli ve sağlıklı bir şekilde yapmak hamilelikte daha da önemlidir.

Hamilelikte ödem nasıl önlenir?

Hamilelikte ödem oluşmasını önlemek için farklı öneriler bulunmaktadır. Bunlar arasında hidroterapi hamile bir bayanın rahatlıkla yapabileceği bir uygulamadır. Suyun içinde yapacakları egzersizler ya da ılık suyla doldurulmuş küvette dinlenme bile kadının vücudunu ve rahmini rahatlatacak, vücuttaki fazla suyun daha rahat böbrekler tarafından atılmasına yardımcı olacaktır. Ancak çok sıcak suda uzun süre kalmak hamilelerde vücut ısısını da arttırabilir.

Hamilelikte ödem sorunu kilo fazlalığı olarak kabul edilmez. Ama ödemin neden olduğu zorluklara karşı, ödemin önlenmesi için bazı önlemler alınabilir. Banlar arasında sayabileceklerimiz;

Ayakları havaya kaldırıp dinlendirmek: Bu süreçte yorulmak normalden fazla ayaklarda şişmeye neden olur. Bu yüzden hamilelerin fırsat yaratarak ayaklarını yüksek bir yere kaldırıp dinlendirmesi önerilir. Uzun süre ayakların aşağıya da sarkıtılması şişmeye neden olabilir.

Fırsat buldukça yatarak dinlenmek: Dinlenmek hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Doğuma kadar bir kadının dinlenmeye yeterince zaman ayırması gerekir. Zaten doğumla birlikte bir kadın için dinlenmekte zor olacak. Yatarken sol tarafa uzanmak, gerekirse karnı bir yastıkla destelemek çok faydalı olur.

Sıvı alımını abartmadan yapın: Hamilelikte su içmenin ödem yapması söz konusu değildir. Bu ödemin azalmasına yardımcı olur. Normal olarak günlük 8-10 bardak su içilmesi önerilir. Fakat daha fazla su içmek için vücudunuzu zorlamayın. Her şeyin olduğu gibi suyunda fazlası zararlı olabilir.

Kendinizi zorlamadan yürüyüş yapın: Hamilelikte düzenli yürüyüş yapanlarda, egzersizleri ihmal etmeyenlerde daha az ödem meydana gelir. Yürüyüş bacaklardaki toplardamarları daha etkin çalıştırır. Bu şekilde vücutta tutulan sıvılarda rahatça dağılır. Bu yapılırken kadının kendini fazla yormaması da önemlidir. Kısa mesafelerde yürüyüş yapmaları önerilir.

Giysilerde rahat ve hafif olanlar tercih edilmeli: Vücudun hava almasını engelleyen, baskı yapacak giysiler giyilmemelidir. Sıkı giysiler, terleten giysiler kadının rahatsız olmasına neden olur. Giyim konusunda ince ve katlar halinde giyinilmesi en doğrusudur. Ayaklara giyilen çorap ve ayakkabılarda rahat olmalıdır.

Beslenmeye özen gösterilmeli: Beslenmede yiyeceklere dikkat ederek, tuzu biraz kısıtlayarak vücuttaki şişliklere engel olabilirsiniz. Tuzu dengeli olarak almalısınız. Ayrıca tuzlu besinlerde dengeli tüketilmelidir. Yemeklerinizi çok tuzlu pişirmemelisiniz.

Doktor kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır: Ödem hamilelikte çoğu zaman beklenen ve pek zararı olmayan bir sorundur. Fakat bazı hallerde özellikle yüksek tansiyon, gizli şeker gibi rahatsızlıkların önemli bir belirtisi olabilir. Şişliklerin birden ortaya çıkması ya da fazla olması halinde mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Hamilelikte ödem söktürücüler tehlikeli olabilir

Hamilelikte ödem sorunu olan anne adayları genellikle su içmeyi azaltır ya da ödemi sökmek için çeşitli reçetelere başvurur. Bunlar son derece riskli yaklaşımlardır. Anne karnında gelişen bebek için büyük bir tehlike yaratır. Hamilelikte ödemi belli bir dereceye kadar normal karşılamak gerekir. Bu sorun doğumla birlikte etkisini zaten yitirecektir. Bu yüzden bilinmeyen ilaçlar, bitkisel çaylar kullanılmamalıdır. Bunlar erken doğum, düşük gibi istenmeyen olumsuz etkilere yol açabilir. Hamilelikte ödem konusunda kesinlikle doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Hamilelikte ödem azaltan bitki çayları

Hamilelikte ödem azaltan bitki çayları için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu dönemde içilebilecek bitki çayları arasında ıhlamur, rezene, papatya, yeşil çay, kuşburnu ve zencefil yer alır. Bu çayların sindirim sistemini rahatlatıcı, bulantıyı önleyici, ödem sökücü, kan dolaşımını düzenleyici gibi çeşitli etkileri bulunur. Fakat doktora danışılmadan hamilelikte bitki çayı içilmesi kesinlikle önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.