HAMİLELİKTE SIK GÖRÜLEN VAJİNAL ENFEKSİYONLAR NELERDİR?

Hamilelikte Vajinal Akıntılar Normal mi?

Birçok hamilede vajinal akıntı görülebilir, bu gebelikten kaynaklı normaldir ve tedavi gerektirmez. Fakat oluşan vajinal enfeksiyonlar tedavi gerektirir.

HAMİLELİKTE SIK GÖRÜLEN VAJİNAL ENFEKSİYONLAR NELERDİR?

Birçok hamilede vajinal akıntı görülebilir, bu gebelikten kaynaklı normaldir ve tedavi gerektirmez. Fakat oluşan vajinal enfeksiyonlar tedavi gerektirir. Vajinal mantar enfeksiyonunda da en sık görülen belirtiler; kaşıntı ve vajinada yanma hissidir. Bu durumda dış genital organlarda kızarıklık ve ödem ve şişlik oluşur, bu sebeple de kaşıntı çok şiddetli olur. Öyle ki, kaşımaya bağlı olarak o bölgenin derisinde kaşınmaktan kaynaklanan sıyrıklar ve küçük kanamalar dahi oluşabilir.

Bu belirtiye genellikle beyaz renkli, kokusuz, süt kesiği kıvamında akıntı da eşlik eder. İdrar yaparken yanma, idrarın değdiği bölgelerde sızlama ve cinsel ilişki sırasında da ağrı yaşanır.

Hamilelikte mantar tedavisi için genellikle lokal uygulanan krem veya merhemler tavsiye edilir. Vajina oğunluğu orada toplanan mantarlar için de fitiller önerilir. Gebelikte kullanılan ilaçlar veya vajinadan verilen fitiller bebeği etkileyebileceğinden, doktorunuzun önerdikleri dışında ilaç kullanmamanız gerekir. Doktorunuzun önerdiği ilaçlara rağmen mantar şikâyetleriniz bir hafta içerisinde geçmezse, mutlaka tekrar doktorunuza başvurun.

Sentetik çamaşırlar ve dar kıyafetler giymeyin. Pamuklu ve rahat ve bol iç çamaşırları tercih edin. Günde iki kez olmak üzere iç çamaşırı değiştirin. Çamaşırları deterjan değil, sabunla yıkayın ve kızgın ütüyle ütüleyin. Genital bölgenin temizliği için normal sabun ya da parfümlü kozmetik ürünleri kesinlikle kullanmayın. Bu bölge için özel üretilmiş sabunlarla temizleyebilirsiniz. Yaz aylarında havuz sonrası genital bölgenin kuru kalması için ıslak mayo ve bikiniyle oturmayın ve sıklıkla değiştirin. Havuz sonrası klordan arınmak için mutlaka duş alın çünkü klorda bulunan madde floranıza etki ederek bozulması sağlar.

Bakteri üremesine ve terlemeye neden olabilecek sıkı külotlu veya pantolonlardan kaçınalım özellikle hamile iken sizi rahatsız edecek hiçbir kıyafeti giymeyin.

Tuvalete giderken genital bölge temizliğine dikkat ederek mutlaka hijjenik ürünler kullanın.

Genital bölge temizleyici sıvı sabunlardan uzak duralım onlar vajina da flora dengesizliğine neden olabilirler. Bu nedenle saf su yada soda gibi mineralli su ile temizlemek yeterli olacaktır.

Yoğurt ve probiyotik içeren besinleri sık sık tüketin. Laktobasillus doğal olarak yoğurtta bulunur ve uygun sindirimi sağlayan ve vajinal enfeksiyonları önlemeye yardımcı olduğu bilinen bir probiyotiktir.Toksinleri boşaltmaya yardımcı olması için . Günde en az sekiz bardak su için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.