Hamilelikte Spor Ne Zaman Bırakılmalı?

Hamilelikte Sporun Zararı Var Mı?

Hamilelikte sporun hiçbir yan etkisi ve zararı olmaz. Doğru spor taktikleri uygulandığı zaman bu durum anne adayına oldukça sağlıklı bir şekilde etki eder.

Hamilelikte Spor Ne Zaman Bırakılmalı?

Hamilelik döneminde birçok anne adayı hem kendine hem de bebeğe zarar vermemek için spor yapmaktan kaçınır. Ancak birçok doktor ölçülü ve tempolu bir şekilde spor yapıldığı zaman bebeğe bu durumun faydasının olduğunu söyler. Ancak anne adayları doğru bir şekilde egzersiz yaparsa bu durum bebek için daha iyi olacaktır.

Özellikle hamile olan anne adayları ilk 3 ay da tempolu yürüyüşler yaparsa bu durum onlar için oldukça sağlıklı olacaktır. Hamilelik yogası yapmak ve pilates de bu durum için çok faydalıdır. Hafta da 3-4 gün boyunca yürüyüş yapmak yeterlidir. Ancak bu durumda annenin kendini çok fazla zorlamaması gerekir.

Hamilelikte Yüzmenin Etkisi

Hamilelik zamanında 3-6 aylık dönemde pilates ve yürüyüş dışında yüzme de yapılabilir. Yüzme vücudu çok fazla etkilemez ve zorlamaz. Su içinde yapılan birçok egzersiz bulunur ve bu egzersizler bebeğe çok faydalıdır. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde anne adayının yapmış olduğu egzersizler de herhangi bir kaza olma durumunu engeller. Ancak belli bir aydan sonra anne adaylarının egzersiz yapmayı bırakması gerekir. Çünkü anne adaylarının karnı çıkacağı için ve normale göre daha fazla zorlanacağı için anne adayı doktor kontrolünde egzersiz yapmayı bırakmalıdır.

Hamilelikte Sporun Zararı Var Mı?

Hamilelikte sporun hiçbir yan etkisi ve zararı olmaz. Belli bir aya kadar her doktor spor yapılmasına izin verir. Doğru spor taktikleri uygulandığı zaman bu durum anne adayına oldukça sağlıklı bir şekilde etki eder. Bu nedenle yapılan sporun hiçbir zararı da bulunmaz.

Hamileyken Ne Kadar Egzersiz Yapılır?

Hamileyken anne adayları bu konuda dikkatli bir şekilde davranmalıdır. Haftanın 7 günü spor yapılmasa da mutlaka 3-4 günü spor yapılarak geçirilmelidir. Özellikle kardiyo egzersizleri bu durumu olumlu yönde etkiler. Ancak hamileliğin 5. ayından sonra sırt üstü yapılan egzersizler bırakılarak daha hafif egzersizlere yönelmek gerekir.

Hangi Egzersizler Yapılır?

Hamilelik zamanında yapılan spor çok önemlidir. Genellikle doktordan bu konuda gerekli bilgiler alınarak spor yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik döneminde;

  • Kardiyo,
  • Yürüyüş,
  • Pilates,
  • Yoga gibi çeşitli sporlar yapılabilir.

Bu gibi sporlar yapıldığı zaman hem anne adayı çok rahat hisseder hem de bebek daha sağlıklı olur. Ancak anne adayı kendini zorlamadan bu egzersizleri yapmalıdır. Herhangi bir ağrı sızı gibi bir durumla karşılaştığı zaman anne adayının sporu bırakması daha sağlıklı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.