Hamilelikte Spor

Anne Adaylarının Merakı: Hamilelikte Spor

Bütün anne adaylarının merak ettiği konulardan biridir hamilelikte spor. Hamileyken bütün konularda olduğu gibi spor konusunda da önce doktorumuzun tavsiyesi ve anne adayının kendini nasıl hissettiği önemlidir. Genellikle ilk ve son üç ay tavsiye edilmez. 2. üç aylık dönem gebelik sıkıntılarının az olduğu anne adayının enerjisinin iyi olduğu bir dönemdir ve en rahat hamileyken egzersiz yapılan dönemdir.

Hamilelikte Spor

Gebelikte Spor Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

  • Mutlaka doktorunuza danışmış olmalı onayının alınmış olması gerekir. Herhangi bir sağlık sorunu veya anneyi ve bebeği tehlikeye atacak bir durum varsa anne spordan kaçınmalıdır.
  • Hamile kalmadan önce anne adayının spor yapıyor olması önemlidir.
  • Spor akla geldikçe yapılmamalı, süreklilik arz etmelidir. Ara sıra yapılan sporlar anne adayını yorabilir.
  • Anne adayı spor sırasında yorulmamalı ve nabzı çok yükselmemelidir.
  • Anne adayının vücut ısısı 38 derece olmalıdır
  • Anne adayı spor yaparken yeteri kadar sıvı tüketmelidir. Su kaybı, vücutta şişkinlik ve ödem yapabilir. Spor sırasında terleme ile kaybedilen mineraller yeterli sıvı alarak tekrar kazanılması gerekmektedir. Günde en az 2 litre su içmek, spor sonrası ayran içmek, maden suyu içmek anne adayının kaybettiği sıvıyı geri almasına yardımcı olur.

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?

Hamilelikte spor denince akla ilk gelenler arasında pilates, yoga ve yürüyüş yer alır.

Hamilelikte Yoga
Hamilelikte yoga yapmak isteyen anne adayları ilk üç aydan sonra bir uzman eşliğinde yogaya başlayabilirler. Hamilelik yogası gebeyi zorlayacak hareketlerden kaçınılarak yapılır.

Yoga duruş teknikleri ile anneyi doğuma hazırlar. Nefes egzersizleri ile solunum ve dolaşım sistemi güçlenir. Normal doğumda anne adayına kolaylık sağlar. Kondisyon korunur, kramplar azalır, bacaklar güçlenir. Hamilelikte yoga ile mutluluk hormonu salgısı artar, bunun sonucunda anne adayı kendini daha iyi hisseder. Yoga sırasında anne adayının sırt üstü duruşları bebeğe giden oksijeni azaltmamak ve anne adayının tansiyonunun düşmesine engel olmak için kısa tutulur.

Hamilelikte Pilates
Gebelikte pilates yapmak isteyen bir anne adayı yogada olduğu gibi mutlaka doktoruna danışarak ve bir uzman eşliğinde yapmalıdır. Pilates hamileliğin her ayında yapılabilir. Gebelik ayına göre yapılacak hareketler değişmektedir. Pilates; anne adayının psikolojik ve fiziksel olarak kendini iyi hissetmesini sağlar. Bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Karın kaslarını güçlendirir, anneyi normal doğuma hazırlar. Doğum sırasında nefes kontrolünü kolaylaştırır. Şişkinlik ve ödemi azaltır. Doğum sonrası annenin vücudunun normale dönmesini kolaylaştırır.

Hamilelikte Yürüyüş
Anne adayı diğer sporlarda olduğu gibi doktor izni ile hamileliğin ilk üç ayından sonra yürüyüş yapmaya başlayabilir. Yürüyüş sırasında rahat bir kıyafet ve mutlaka spor ayakkabı giyilmelidir. En uygun yürüyüş açık havada yapılacak olan bir yürüyüştür. Anne adayının kendini zorlamadan düz bir yolda 20-30 dakika kadar haftada en az üç gün yürüyüş yapması diğer sporlarda bahsettiğimiz gibi anne adayının kendini iyi hissetmesine, ağrılarının azalmasına ve normal doğumda rahat olmasına yardımcı olur.

Son olarak anne adaylarının hangi durumlarda sporu bırakması gerektiğine değinelim;
Anne adayı nefes nefese kaldıysa, konuşmakta güçlük çekiyorsa, tansiyonu yükseldi veya düştüyse, kanama, kramp, kasılma gibi şikayetleri varsa sporu bırakmalı ve doktoruna durumunu bildirmelidir.

Benzer Konular:

Hamilelikte Yüzme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.