Hamilelikte Yoğurt Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte yoğurt nasıl tüketilmeli?

Hamilelikte yoğurdun tüketilmesi uzmanlar tarafından her zaman önerilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle yoğurdun pastörize sütten yapılması gerekir. Yoğurdun evde mayalanması da önemlidir. Pastörize sütle evde yapılmış yoğurdun yerini hazır yoğurtlar tutamaz. Yoğurt başta kalsiyum olmak üzere pek çok besin maddesi içerir. Bunlar hamilelikte bir kadının ihtiyacı olan değerli besin maddeleridir. Bu yüzden hamilelikte düzenli olarak yoğurt tüketimine önem verilmelidir.

Hamilelikte Yoğurt Yemenin Faydaları Nelerdir?

Süt ve süt ürünleri sadece hamile kadınlar için değil herkes için faydalı besinlerdir. Bunların içinden yoğurt ise ayrı bir yere sahiptir. Yoğurt özellikle hamileler için önerilen bir besindir. Hem besleyici olması, hem de vücudumuza yararlı bakterileri almamıza yardımcı olan bir besindir. Hamile kadınların beslenme düzeni içinde yoğurt mutlaka yer almalıdır. Sağlıklı bir hamilelik için anne adayları beslenmesine dikkat etmelidir. Normal bireylerden biraz farklı beslenme düzeni kurulmalıdır. Çünkü anne adaylarının ihtiyaç duyduğu besin maddeleri hem miktar bakımından, hem de içerik bakımından biraz daha farklıdır. Hamilelikte yoğurt yemenin faydaları da, anne adayları açısından önemlidir. Bu dönemde ne kadar yoğurt tüketilmeli, nasıl tüketilmeli, yoğurdun faydaları bilinirse, bu anne adaylarına yol gösterici olur.

Hamilelikte yoğurt yemek öneriliyor mu?

Uzmanlar hamilelik döneminde yoğurt yenmesini tavsiye ederler. Yoğurdun içeriğinde bulunan besin maddeleri hamilelik sürecinde kadınlar için çok faydalı etkiler yapabilir. Özellikle kalsiyum içermesi, içeriğindeki diğer mineraller, ayrıca yoğurdun prebiyotik etkisi gebelik sürecinde önemlidir. Bebeğin gelişimine katkı sağlar, anne adaylarının hazımsızlık sorununa çare olabilir.

Hamilelikte yoğurt tüketmek için öncelikle pastörize sütle hazırlanmış olan yoğurdun tüketilmesi gerekir. Toplumda evde yapılan yoğurdun faydalı olduğu düşünülür. Evet, evde yapılan yoğurt faydalıdır. Ancak yoğurdun pastörize edilmiş sütle yapılmış olması önemlidir. Açıkta satılan sütle yapılan yoğurt düşünüldüğü kadar faydalı olmaz. Bu özellikle hamilelik dönemi için geçerlidir.

Sütün pastörize edilmesi esnasında sıcaklık çok yüksek seviyeye çıkar. Süt yüksek sıcaklıklara ulaşır ve ardından soğutulur. Bu şekilde pastörize edilmiş olan sütler zararlı bakterilerden arındırıldığı gibi, besin değerini koruyarak kullanıma sunulur. Ambalajlanan pastörize sütler son kullanma tarihlerine kadar güven içinde kullanılabilir. Ayrıca pastörize edilen sütler titizlikle denetlenir ve satışa sunulur.

Yoğurt yapılan süt sütçüden alınırsa, evde kaynatılması gerekir. Bu kaynama esnasında sıcaklık yavaş yavaş arttığı için bakterilerde sporlanarak çoğalmaya başlar. Bir anlamda süt bakterilerden arındırılamaz ve sporlarda açıldığı zaman içinde daha fazla bakteri meydana gelir. Kaynatma sırasında yanan laktoz yani süt şekeri de, böyle açıkta satılan sütlerde karamelize olduğu için herkese harika gelir. Böyle açıkta satılan sütlerin güzel kokması bundandır. Bu nedenle açıkta satılan sütler iyiymiş gibi algılanır. Fakat hamilelikte tüketilecek yoğurt için pastörize edilmiş süt kullanmanın önemi fazladır. Bu hem anne için, hem de bebek için önemlidir.

Hamilelikte yoğurt yemenin faydaları nelerdir?

Yoğurt içerdiği kalsiyum nedeniyle anne ve bebeğin kemik sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü süt ürünleri içinde kalsiyum en fazla yoğurdun içinde bulunur. Bebeğin kemik gelişimine olumlu etkiler yapar, annenin diş sağlığına katkıda bulunur. Bebek her hâlükârda ihtiyacı olan kalsiyumu annenin depolarından sağlar. Ancak yetersiz kalsiyum alımında anne adayı olumsuz etkilenir. Diş ve kemik sağlığını kaybedebilir. Yoğurttan alınan kalsiyum diğer besinlerden alınana göre daha fazladır.

Yoğurt aynı zamanda önemli bir protein kaynağıdır. Bu anne ve bebeğin ihtiyacı olan proteinin yoğurttan alınmasını sağlar. Protein hücre yenilenmesi açısından vücudun ihtiyaç duyduğu önemli bir kaynaktır. Sağlıklı bir gebelik için yeteri kadar protein alınmalıdır.

Hamilelik döneminde artan kan basıncı anne adaylarında yüksek tansiyon sorununu da beraberinde getirir. Yoğurt ise içeriğinde yüksek tansiyonu dengeleyecek önemli besin maddelerine sahiptir. Bu nedenle yüksek tansiyon riski olan hamile kadınların, aynı zamanda düşük riski fazla olanların yoğurt yiyerek bunu aşmaları daha kolay olur.

Yoğurt içerdiği besin maddeleri, vitamin ve minerallerle vücuda enerji verir, sindirimi de kolaylaştırır. Bu yararlı etkiler hamilelikte kadınların yaşadığı sorunları da daha kolay aşmalarına yardımcı olur. Özellikle hazımsızlık çeken anne adayları yoğurdu düzenli olarak tüketmelidir. Ayrıca ilk aylarda ortaya çıkan bulantı ve kusma sorunları içinde yoğurt tüketimi önerilir. Midenin bastırılmasında, mide yanmasında yoğurt çok faydalı etkiler yapar.

Hamilelik döneminde kendini halsiz hisseden, genel bir vücut yorgunluğu bulunan anne adayları yoğurt tüketerek, bu süreci rahat aşabilir. Annenin bir bebeğin ağırlığını taşıması böyle daha kolay olur. Özellikle hamileliğin ilerlediği dönemde yoğurt yiyerek kendilerini daha zinde hissedebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.