Hamilelikteki Batıl İnançlar

Batıl İnanç Nedir?

Dünyanın kuruluşundan bugüne kadar gerçekleri yansıtmayan, bazı davranışların sonucun da oluşacağına inanılan hurafelere verilen isimdir Batıl inanç. Daha çok geri kalmış toplumların etkisinde olduğu hurafeleri, daha azda olsa batı olarak nitelendirdiğimiz Avrupa’da da görebilmekteyiz. Kadınların en özel anı olan hamilelik, kadar maneviyatı yüksek bir ruh halinde de insanların bu batıl inançlara teslim olduklarını görebilmekteyiz. Fakat toplum olarak inandığımız pek çok hamilelik hurafelerimiz bulunmaktadır. Şimdi size bu hurafeler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Hamilelikteki Batıl İnançlar

Hamilelik Hurafeleri

  • Erken doğumlarda eğer bebeğiniz 7. aylık ise yaşama şansı vardır, 8. aylık ise bebek yaşamaz. 8. Aylık erken doğum yapan bir annenin psikolojisini düşünebiliyor musunuz?
  • Hamileliğin son aylarında daha yoğun bir şekilde yaşanan mide ekşimelerinin nedeni olarak çocuğun saçlı olması gösterilir. Oysa hiç saçı olmayan kel bir bebeğin annesinin de midesi ekşime yapar. Bunun bebeğin saçıyla en ufak bir alakası yoktur.
  • Hamilelik süreci boyunca saç kestirmemelisiniz. Yoksa bebeğinizin ömrü kısalır.
  • Gebeliğin ilk aylarında, bebek hareket etmeye başladığı dönemlerde kimin yüzüne bakarsanız bebeğiniz ona benzer.
  • Hamilelik boyunca leke yapan yiyecekler yememeli ve dokunmamalısınız. ( Nar, ciğer gibi) Bunlar yanlışlıkla vücudunuzun bir yerine sürünürse bebeğinizin vücudu kırmızı leke ile dünyaya gelir.
  • Hamile iken hayvanlara yaklaşıp, dikkatli bir şekilde bakarsanız bebeğiniz o hayvana benzer.
  • Hamilelikte bol bol ayva yerseniz, bebeğiniz dünyaya gamzeli gelir.
  • Hamile kadın rüyasında altın görürse bu kız çocuk olacak anlamını taşır. Asker görürse de bunu da erkek çocuk olacak olarak kabul ederler.

Daha sayamadığımız toplumda yer alan birçok batıl inanç ve hurafe bulunmaktadır. Yukarıda sıraladığımız birçok önerme bulunmakta. Sizce bunların hangisi doğru olabilir? Tabi ki hiçbiri… Tamamen toplum tarafından uydurulmuş ve sonrasında da inanç dünyamızın içine sokulmaya çalışılmış hurafelerden ileri geçemeyecek önermelerdir.

Kadın ve Hurafeler

Kadınların batıl inanışların etkisinde daha çok kaldığı tarih boyunca gözlenen bir gerçektir. Hele ki hamile bayanların etrafı resmen hurafe inanışlarla sarılmış bir kısır döngü gibidir. Çünkü hamilelik kapalı bir kutu gibidir. Tarih boyunca her konuda atılım yapan tıp dünyası rahim içini henüz tam olarak keşif etmiş değildir. Çünkü Allah (c.c.) bir bebeğin mahremiyetini korumak adına anne rahmini korunaklı bir yapıyla yapmıştır. Belli bir aya gelene kadar cinsiyeti öğrenemezsiniz. Cinsiyet seçimi yapamazsınız. Bu ve buna benzer bir çok sorunun % 100 cevabını anca doğumda alırsınız. Buda kadınları batıl inançlara inanmaya yöneltmiştir. Örneğin; Ye tatlıyı çıkar atlıyı, ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi… Atasözlerimize bile giren bu hurafeler tamamen çocuğun cinsiyetini öğrenmek isteyen anne adaylarının uydurduğu hurafelerdir. Hamileliğinde tatlıya aş eren bir kadının mutlaka oğlu olacak, ekşiye aş eren bir kadının da mutlaka kızı olacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Fakat toplumumuz da maalesef ki böyle bir inanış bulunmaktadır.

Yine hamile bayanların en hassas olduğu hamilelikte kilo alma durumudur. Toplum olarak kendimizi o kadar aşmışız ki bu durumdan bile bir hurafe yaratmayı başarmışız. Hamile bir kadının karnının şekline, kilo alma orantısına bakarak cinsiyet belirleyebiliyoruz. Kadın eğer dik bir karın yapısına sahip ve sadece karından kilo alıyorsa, bu erkek bebek demektir. Kadın tam aksine tüm bedenden, kalça ve karından aynı anda kilo alıyorsa buda kız bebek demektir.

Görüldüğü gibi tamamen batıl inançların etkisi ile uydurulmuş olan bu hurafelerin hedefinde ki kitle genel olarak hep bayanlardır. Çünkü bayanların bu tarz inanışlara inanma, tutunma ve bağlanma aralıkları erkeklerden çok daha yüksektir. Fakat şunu unutmayın ki bu inanışların gerçekle en ufak bağlantısı bulunmamaktadır. Özellikle hamilelik döneminde bu tip hurafelerle size birçok insan yaklaşacaktır. Asla dikkate almayın ve hamileliğinizin keyfiniz sürün.

Benzer Konular:

Hamileyken Edilmesi Gereken Dualar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.