Hamileyken Edilmesi Gereken Dualar

Hamilelik döneminizde dua ederek rahatlamanız ve daha olumlu bir psikolojiye sahip olmanız mümkün!

İnsanlar dua etmenin verdiği içsel huzurla kendilerini daha rahat hissedebilirler. Hamilelik döneminde ise birçok kadın endişe, sıkıntı ve kaygı içinde olabilmektedir. Özellikle doğum anını düşünerek sıkıntı yaşayan hamile kadınların bazı duaları okuyarak sakinleşmeleri ve içsel huzuru bulmaları mümkün olmaktadır. Hamileyken okunan dualar anne adayını olduğu kadar bebeği de rahatlatabilir. Çünkü anne karnındaki bebek annesinin duygularını hissedebilmektedir. Anne mutluyken, hüzünlüyken, sinirliyken ya da huzur içindeyken bebek de bunları hissedebilecek durumda olmaktadır. Gebelik döneminde okunacak olan duaları merak ediyorsanız makalemizin devamını okuyunuz.

Hamileyken Edilmesi Gereken Dualar

Kadınlar hamilelik dönemlerinde bazen farklı sıkıntı ve gerginlikler yaşayabilmektedir. Ayrıca doğumlarının nasıl geçeceği konusunda da karamsarlık içerisinde olabilir. Günümüzde dualar, kişilerin manevi anlamda rahatlamasını sağlayan kaynaklar olarak bilinmektedir. Bu yüzden anne adayları için gebelik dönemlerinin daha kolay geçmesini sağlayacak ve bu dönemde sürekli olarak okuyabilecekleri duaları sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelik süresi boyunca anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kadınların sık sık gideceği doğum kontrollerinde gebelik süreci daha rahat geçecektir. Bunun için ayrıca dua okumanın gerekliliğine inanan anne adayları için okunacak dualar bu sürecin huzurlu geçmesini sağlayabilir.

Hamileyken Okunacak Dualar
Doğacak çocukların zekâ ve ahlâklı bir birey olabilmesi için öncelikle 70 bin Suphanallah ve Bimamdihi dualarının okunması uygundur. Bu duayı özellikle gebeliğin ilk 4 ayı içerisinde okunması önerilir. Bu süre boyunca anne adaylarının ayrıca bir cüz şeklinde Kuran okuması da onların huzurlu bir gebelik süreci geçirmesi için tavsiye edilmektedir. Çocuğun daha yumuşak huylu ve ılımlı bir karaktere sahip olması için önerilen dua ise İbrahim suresidir. Günlük hayatta dua okumak herkesi rahatlayacağı gibi, anne adaylarının kendilerini çok daha huzurlu hissetmesini de sağlayabilmektedir. Ayrıca psikolojik olarak kendini iyi hissetmeyen kadınların dualara yönelmesi daha uygundur. Gebelik süresi boyunca yaşanacak stres ve depresyon halleri sağlık açısından önemlidir.

Adetlerimiz içerisinde bulunan ve bebeğin dünyaya gelmesiyle beraber sağ kulağına ezan ve sonra sol kulağına kamet okunması da bebeğin hayatı boyunca hayırlı bir birey olması için uygulanmaktadır. Dini konuda anne adaylarının bu zor süreçte sık sık dua etmesi faydalıdır. Yine hamilelik süresi boyunca Yusuf ve Meryem surelerinin okunması da faydalı görülmüştür.

Gebelik süreci kişiden kişiye farklılık gösterecek olsa da, tüm kadınlarda sıkıntılara sebep olabilmektedir. Doğum anında yaşanacak sıkıntıları düşünen bayanlar, daha büyük bir stres altına girmektedir. Bu yüzden doğumu kolaylaştırma duası da tercih edilebilir. Yine hamileler için İnşikak suresi ve Ayet-el Kürsinin okunması uygun görülmektedir. Ayrıca Araf suresini okumak da gebelik süresi boyunca anne adaylarına rahatlık ve huzur getirmesi açısından tavsiye edilmektedir.

1 Yorum

  • Sumeyye R. dedi ki:

    Manevi açıdan duanın gerçekten çok etkili olduğuna inanıyorum. Nasıl ki müzik dinletmek anne karnında ki bebeğe etki ediyorsa, duanında aynı şekilde bebeği etkileyebildiği kanısındayım. Hem doğum stresini atlatabilmek içinde anne adayları dua ile bir nebze olsun kendilerine terapi yapmış olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.