Histeroskopi Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi tedavilerde sıklıkla kullanılır. Kadınların rahim içlerinde veya tüplerinde herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak adına özel bir optik yapıdır.

Histeroskopi Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?

Kadınların anne olmaya karar vermesinden hemen sonra rahim kontrollerinde bazı sorunlar tespit edilebilir. Bunların başında rahim anomalileri, myom veya buna benzer kistsel yapılar, perde gibi etmenler en sık olanlarıdır. Bunların tamamı gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşmasını ve devam etmesini engeller. Böylece tanı ve tedavi için hemen harekete geçilmesi önemli bir hal alır. Kadının ileri yaş grubunda gebe kalmak istemesi halinde ise gebelik oluşumu için 6 ay beklemek bile geç kalmak olabilir. Bundan dolayı histeroskopi tanı ve tedavi içeriklerinde sıklıkla yer alır.

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi tedavilerde sıklıkla kullanılır. Kadınların rahim içlerinde veya tüplerinde herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak adına özel bir optik yapıdır. Yapının ucunda ışıklı bir kamera sistemi vardır. Kamera sistemi sayesinde gözle görülebilecek yapıların ve hastalıkların tamamı yanlış tanı olmayacak kadar net şekilde ortaya koyulur. Hem tanı hem de tedavi açısından kullanımı uygun görülen bir araçtır. Son yıllarda birçok alanda ve özellikle de gebeliğin kolaylaştırılmasında kullanımında ciddi artışlar yaşanır.

Neden Uygulanır?

Kullanım amacı temel olarak 2’ye ayrılır. Bunlar:

Tanısal durumlar için kullanılan, Tedavi veya ameliyat için kullanılanlar olarak isimlendirilebilir. Tanısal işlemlerde kullanılması gebeliğin oluşmasını engelleyen hallerin neler olduğunu anlamak amacına hizmet eder. Bu sayede kamera aracılığı ile var olan hastalıklar veya anomaliler ortaya çıkar. Ardından hemen tedaviye başlanır. Ameliyat için kullanılanlarda ise rahim içinde var olan polipler alınabilir. Aynı zamanda miyom, doku bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde de etkin şekilde kullanılır. Bu süreçten sonra kadınların en çok merak ettikleri durumların başında ne zaman hamile kalabilecekleri yer alır.

Ne Zaman Gebe Kalınmalıdır?

Histeroskopi kullanım amacı gebeliğin ne zaman olacağına dair zaman verilmesi konusunda en önemli etmendir. Tanı amaçlı olarak kullanılması halinde kadının tedavi sürecine bağlı kalarak doktor kontrolünde gebelik denemesinde fayda vardır. Ama ameliyat amaçlı kullanıldığında dokuların iyileşmesi beklenmelidir. Tanı amaçlı olanlarda ortalama 1 hafta süre ile cinsel birliktelik yasaklanır. Ameliyat olanlarda ise tavsiye edilen bir ay süredir. Ardından hamile kalmak için beklenmesi gerekmez. Farklı bir sorun olmaması durumunda geçerlidir.

Kısırlık ve Histeroskopi Bağlantısı

Kısırlık en üst seviyede gebelik zorluğudur. Histeroskopi kullanımı için diğer faktörler de değerlendirilmelidir. Ama gebeliği önleyen ve kısırlığa dönüşmesinde engel olan bir yol olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tanı ve ameliyatta son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.