İkiz Gebelik Oluşma İhtimali

İkiz Gebelik Oluşması İçin;

İkiz gebelikler bazı aileler için oldukça önemli bir kavram olup, bu aileler ikiz gebelik için farklı yöntemler denemeye devam etmektedirler. Ancak ikiz gebeliklerde yöntemlerden daha çok etkili olan bir nokta var ki; tüm etkenleri bir kenara bırakıp yapılan tüm denemeleri boşa çıkarmaktadır. Evet, ikiz gebelikler için en büyük etken; genetik faktörlerdir. Diğer bir yöntem ise başarılı tüp bebek denemeleridir.

İkiz Gebelik Oluşma İhtimali

Pek çok çiftin ikiz bebeklere sahip olma arzusu vardır. Bu nedenle ikiz çocuklarının olması için çeşitli yöntemleri araştırırlar. Ancak bu yapılacak bir diyetle, beslenme düzeniyle, bitkisel çaylarla, besinlerle ya da mevsimlerle olacak iş değildir. İkiz gebelik sadece aileden gelen genlerle olan bir durumdur. Anne ve babanın ailesinde, geçmiş kuşaklarda ikiz gebelik, üçüz gebelik gibi doğumlar varsa, böyle bir gebelik oluşma olasılığı yükselmektedir.

İkiz gebelik için faydalı olmayan yöntemler nelerdir?

İkiz gebelik için belirli bir dönemin etkisi bulunmamaktadır. Sadece kuşaktan kuşağa geçen genlerin bunda katkısı bulunmaktadır. Böyle bir gebelik için uygulanacak bir diyet programı da yoktur. Doğal yollardan alınan önlemlerde ikiz gebeliğin oluşmasını sağlamaz.

İkiz gebelik için faydalı olacak etkenler nelerdir?

Bunun sadece aileden gelen genetik etkenlerle bağlantısı bulunmaktadır. Bunun yanında kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçların etkisiyle ikiz gebelik oluşma olasılığı vardır. Bunların dışında ikiz gebelik olasılığında ileri yaşta gebe kalan kadınlar daha şanslıdır. Yaşı küçük olan kadınlara oranla bu kadınlarda ikiz gebelik daha fazla olmaktadır. Yardımcı üreme tedavileri olan tüp bebek ve aşılama tedavisi gören kadınlarda ikiz gebelik bakımından şanslı olurlar. İkiz gebelik oranı toplumlar arasında da farklılık gösteren bir durumdur. Normalde her 100 gebelikte bir olan ikiz gebelik, bazı toplumlarda oldukça düşük oranda görülür.

İkiz gebelik tüp bebek yönteminde daha çok görülür
Tüp bebekle elde edilen gebeliklerde ikiz bebeklere daha fazla rastlanır. Çünkü bu yöntemde laboratuvar ortamında yumurtayı dölleyecek olan spermler daha fazla sayıda kullanılır. Yumurtaya birden fazla spermin tutunması halinde, çoğul gebelikler oluşur. Bu oran normal gebeliklere göre 10 kat daha yüksektir. Normal gebeliklerde % 1,1 olarak kabul edilen ikiz gebelik oranı, tüp bebekte % 13,5 seviyesindedir.

İleri yaştaki gebeliklerde ikiz bebek olasılığı yüksektir
Anne adayları ileri yaştaki gebeliklerinde yumurtlama sayısının fazla olması nedeniyle, bu kadınlarda ikiz gebelik daha fazla görülür. Yirmili yaşlardaki anne adaylarındaki her 1000 doğumda 21 ikiz gebelik vakası görülürken, 45 yaşından sonra gebe kalanlarda 51 ikiz gebelik görülmektedir.

İkiz gebelik oranını streste arttırmaktadır
Bu değerlendirme savaşın yaşandığı, ekonomik krizin hakim olduğu ülkelerdeki ikiz gebelik sayısının fazla olması yüzünden yapılmıştır. Bu ülkelerde ikiz gebeliğin fazla olması strese dayandırılmaktadır. Bu sonuca tamamen istatistiksel olarak varılmıştır.

İkiz gebelik kimlerde daha fazla görülür?

Dünyada bazı ülkelerde, bazı ırklarda ikiz gebeliğin daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Annenin yaşı fazla olursa, ailede ilk derece akrabalarda ikiz gebeliğin olması halinde, sıcak dönemlerde, yaz aylarındaki gebeliklerde yine ikiz gebelik daha fazladır. Ayrıca kadının kendi ailesinde ikiz bebekler bulunuyorsa, kendi çocuğunun ikiz olma olasılığı yükselir. Bu durum özellikle çift yumurta ikizlerinde görülmektedir. Kilolu kadınlarda ve boyu uzun olanlarda da ikiz gebelik daha yüksek oranda görülmektedir. Tüp bebek tedavisinde klomifen sitrat, gonadotropin gibi ilaçlar kullanılmışsa, aşılama tedavisi yapıldıysa, yumurtlama düzeni tedavilerinde de ikiz gebelik oranında artma meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.