İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek ve Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisi sırasında başarı oranını arttırmak ve üreme hücrelerinin çok daha güçlü olmasını sağlamak için vücuda çeşitli kimyasal ilaçlar enjekte edilir. Bahsetmiş olduğumuz bu ilaçların uzun bir süre kullanılması vücuda çeşitli zararlar verebileceği için tüp bebek tedavisi uygulanmakta olan eşlerin belirli aralıklarla tedaviye ara vermeleri tavsiye ediyor. Bahsetmiş olduğumuz bu aralar sayesinde vücudun kendini toparlaması için gerekli olan süre tanınmış olacaktır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

İlaçsız Tüp Bebek Nedir?

Uygulanmakta olan sıradan bir tüp bebek tedavisi sırasında anne vücudunda bulunan yumurtalar olgunlaştıktan sonra doktorlar tarafından toplanır ve laboratuvar koşullarında gerekli olan işlemleri alınır. İlaçsız tüp bebek tedavisi olarak bilinmekte olan IVM yönteminde ise anne vücudunda üretilmiş olan yumurtalar tamamen olgunlaşmadan önce doktorlar tarafından laboratuvar ortamlarına alınır ve dış ortamda olgunlaşmaya bırakılır. Uygulanmakta olan bu işlemlerin temel amacı anne vücudunda yumurtanın olgunlaşması için verilmekte olan ilaçların anneye zarar vermemesidir. Yumurtalar tam olarak olgunlaşmadan önce dış ortama alınarak ilaçlara maruz kaldığı için anne vücudu bu işlemlerden hiçbir şekilde etkilenmeden tedaviyi atlatabilmektedir. Böylece tüp bebek tedavisi uygulayan anne adaylarının vücudunda meydana gelen çeşitli alerjik reaksiyonlar veya buna benzer yan etkiler tamamen ortadan kalkmış oluyor. İlaçsız tüp bebek tedavisi uygulanırken genellikle anne adaylarına çok az miktarda  hormon tedavisi uygulanır. Hatta bazen anne adaylarında hormon tedavisine hiç gerek kalmadan da tedavi sürecini tanımak mümkün oluyor. Anne vücudunda büyümekte olan yumurta hücreleri düzenli olarak kontrol edilir ve vücuttan alınabilecek büyüklüğe geldiğin zaman vücuttan alınır. Yumurta olgunlaşmadan önce baba adayından alınmış olan sperm hücreleri yumurta içerisine enjekte edilmez. Çünkü yumurta hücreleri tam olarak olgunlaşmadan önce içerisinde sperm enjekte etmek, yumurtanın işlevini kaybetmesine sebep olabilir. Bu yüzden de laboratuvar ortamlarında beklemekte olan yumurta hücresinin tam olarak olgunlaştıktan sonra sperm hücrelerinin de eklenmesi gerekmektedir.

Kimler Tercih Etmelidir?

Dünya genelinde tüp bebek tedavisi uygulayan hastaların yaklaşık oalrak %20’sinde tedavi sırasında uygulanmakta olan ilaçlara karşı çeşitli alerjik reaksiyonlar meydana geldiği görülmüştür. Vücut tarafından verilmekte olan bu anormal tepkiler sırasında akciğer içerisinde ciddi anlamda sıvı toplanması gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek durumlar ortaya çıkabiliyor. İlaçsız tüp bebek tedavisi özellikle bu şekilde kimyasal maddelere karşı vücudu çok hassas olan kişiler için tercih ediliyor. Bununla beraber hormon seviyesi yetersiz olan kişilerde yumurta, anne vücudu içerisine tam olarak olgunlaşamadığı için dışarıdan müdahale etmek gerekiyor. Eğer anne vücudunda yumurta yeteri kadar olgunlaşamıyorsa, doktorlar tarafından yumurta hücreleri erken vakitte alınıyor ve dış ortamda büyütülerek ilaçsız tüp bebek tedavisi uygulanmaya başlanıyor.

Avantajları Nelerdir?

Normal tüp bebek tedavisine göre çok daha kolay uygulanıyor olması tercih etmeniz için söyleyebilecek olduğumuz en önemli avantajlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda tüp bebek tedavisine göre çok daha kısa süre içerisinde sonuçlanıyor. İlaçsız tüp bebek tedavisine başladıktan sonra yaklaşık olarak 8 ile 10 gün arasında sonuç almanız mümkün olacaktır. Tedavi uygulandığı sırada vücuda herhangi bir şekilde kimyasal madde enjekte edilmediği için yan etkilerin ortaya çıkması gibi bir durumda söz konusu olmuyor. Tedavi sırasında bildiğiniz gibi sürekli olarak kontrollerden geçmek gerekiyor. Fakat IVM tedavisi sırasında tüm süreç boyunca yaklaşık olarak bir iki defa doktoru ziyaret etmeniz gerekli olan kontrollerin yapılması ve işlemlerin tamamlanması için yeterli olacaktır. Tüp bebek tedavisinde anne adaylarına en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi de sürekli olarak kan alınmasıdır. IVM yöntemi uygulanırken anne adaylarından kan alınmadığı için tedavi süreci çok daha kolay bir şekilde tamamlanıyor.

Dezavantajları Nelerdir?

IVM uygulanırken yumurta hücresi tam olarak olgunlaşmadan dışarıya alındığı ve bu şekilde büyümeye başladığı için doktorlar tarafından hedeflenen yumurta kalitesi her zaman sağlanamayabiliyor. Aynı zamanda yumurta hücreleri yapay yollarla büyümeye başladığı için bebek sahibi olma ihtimali normal tüp bebek tedavisine göre biraz daha düşük. Tüp bebek tedavisi, eğer yumurta dondurma işlemi yapmış olan orta yaş üzerinde bir bayanlar varsa başarılı bir şekilde uygulanabiliyor. Fakat ilaçsız tüp bebek tedavisinin belirli yaş üzerindeki hastalara uygulanması günümüz şartlarında ne yazık ki mümkün değildir. Dünya genelinde ve ülkemizde de yapılmakta olan araştırmalar gösteriyor ki normal tüp bebek tedavisinde başarı oranı %50 iken, ilaçsız tüp bebek tedavisi sırasında başarı oranı yaklaşık olarak %30’a düşüyor.

Tedavi Süreci Ne Kadardır?

Tedaviye başladıktan sonra yaklaşık olarak 8 ile 10 gün arasında sonuç vermekte olan ilaçsız tüp bebek tedavisi sırasında bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayların klinikleri sadece bir iki kere ziyaret etmesi gerekiyor. Tedavi olurken, bahsetmiş olduğumuz bu ziyaretler sırasında her seans yaklaşık olarak yarım saat kadar kısa bir süre sürmektedir. Tüp bebek tedavisinde uzun süre boyunca hastanelerde vakit geçirmek gerekirken, ilaçsız tüp bebek tedavisi yöntemleri sayesinde hastaneler içerisinde geçirmekte olduğunuz süre ciddi anlamda azalıyor.

Maliyeti Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi bildiğiniz gibi devletimiz tarafından desteklenmekte olan tedavi yöntemleri arasında yer aldığı için oldukça uygun fiyat olarak uygulamak mümkün. Aynı şekilde ilaçsız tüp bebek tedavisi de devletin desteklediği tedavi yöntemleri arasında yer aldığı için normal tedaviden herhangi bir maliyet farkı ortaya çıkmayacaktır. Kullanmanız gereken ilaçlar da işte devlet tarafından verilmiş olan %90 oranındaki indirimler sayesinde oldukça uygun bir fiyata iniyor. Yani maliyet olarak tüp bebek ile IVM arasında herhangi bir fark bulunmadığı için hangi tedavi yöntemini uygulayacağınız tamamen sizin kişisel tercihinize kalıyor.

Ülkemizde Uygulanabilir Mi?

İlaçsız tüp bebek tedavisi ilk olarak yurtdışında ortaya atılmış ve uygulanmaya başlayan bir tedavi yöntemidir. Zaman içerisinde ülkemizde yaşanmış olan gelişmeler sayesinde artık tüp bebek tedavisi yapan klinikleri neredeyse tamamı IVM yöntemini de başarılı bir şekilde uygulayabiliyor. Özellikle donanımlı hastaneleri ziyaret ederseniz siz de ilaçsız tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olmaya deneyebilir ve böylece yan etkiler ile karşı karşıya kalmadan rahat bir hamilelik süreci yaşayabilirsiniz.

Tedavi Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

IVM yöntemi sırasında anne vücudunda ulaşmış olan yumurta hücreleri tam olarak olgunlaşmadan vücuttan çıkacağı için, üreme hücreleri vücutta bulunduğu süre boyunca ciddi anlamda beslenmelidir. Bahsetmiş olduğumuz bu beslenmenin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için anne adayının günlük hayata tüketmiş olduğu besinlerin besin değerlerinin yüksek olması büyük önem taşıyor. Eğer düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenirseniz, doğal olarak üreme hücreleri de çok daha fazla protein yapısına sahip olacağı için vücuttan alındığı zaman hayatta kalma ihtimali artış gösterecektir. Dengeli ve düzenli beslenme konusunda profesyonel olarak destek almak istiyorsanız diyetisyenlerin hazırlamış olduğu beslenme programına uyarak çok daha sağlıklı bir şekilde gerekli olan besinleri alabilirsiniz. Diyetisyen tarafından verilmiş olan beslenme düzenine tam olarak uyarsanız çok kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar almanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.