İlişki Sonrasında Kasıktaki Ağrı Neden Olur?

Cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan kasık ağrısı dikkate alınmalı!

Çiftlerin ilişki sonrasında kadının genital ya da kasık bölgesinde ağrı hissetmesi hafife alınmamalıdır. Bu durumun nedeni araştırılmalı ve gerekli görülüyorsa tedavisi yapılmalıdır. Cinsel ilişki sonrası kasık ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında hafif dereceli faktörler olabileceği gibi ciddi hastalıkların habercisi olan etkenler de mevcuttur. Ağrının fiziksel ya da psikolojik kökenli olması araştırılmalı ve duruma göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Genital bölgede ya da rahim ağzında herhangi bir yara olup olmadığı ve enfeksiyona bağlı bir durum olup olmadığını araştırılmalıdır. Eğer nu ağrılar uzun süre devam ediyor ve herhangi bir azalma göstermiyorsa bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmekte fayda vardır.

İlişki Sonrasında Kasıktaki Ağrı Neden Olur?

Cinsel ilişki sonrasında çeşitli ağrılara neden olan durumlar en çok kadınlarda görülmektedir. Bu durumun nedenini fiziksel ya da psikolojik sorunlara bağlayabiliriz. Ağrılı bir cinsel birleşme sonrasında, ilişkide endişeler yaşanabilir ve ağrılara neden olabilir. Endişe yoğun olarak yaşanılıyorsa, vajina kasları spazm yaparak penisin vajinaya girişini engelleyebilmektedir. Erkeklerde ise cinsel ilişki sonrasında ağrının nedenleri daha çok fizikseldir. Penis derisinde enfeksiyon görülme durumlarına bağlı olarak da ağrılar görülebilmektedir.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrının Nedenleri

Uzmanlar cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrıları iki bölümde incelemektedir. Yüzeysel ve derinde ağrı olarak adlandırılan bu ağrı çeşitlerine bakacak olursak;

 • Yüzeysel Ağrı: Vajina girişi ve çevresinde hissedilen ağrılardır. Penisin vajinaya girme sırasında ağrı oluyor ve vajinanın girişinde de hissediliyorsa yüzeysel disparöni sayılmaktadır. Ya da penisin tümüyle vajinaya girişi sırasında karın bölgesinin alt kısmında bir ağrı görülüyorsa derin disparöni adını almaktadır.
 • Derinde Ağrı: Bu ağrı çeşidinde penis vajinaya tam olarak girdiğinde hissedilmektedir. Vajina kaslarının kasılı olarak kalması sonucunda penis vajinaya giremiyorsa vajinizm olarak adlandırılır.

Enfeksiyonlar

Mantar enfeksiyonları ve hafif bakteri enfeksiyonları cinsel ilişki sırasında ağrı yapan ve çok görülen nedenler arasındadır. Belirtileri arasında;

 • Vajina akıntısının renk ve kokusunda değişiklik,
 • Kabarcık ya da sivilce oluşumunun görülmesi,
 • Ağrı ya da kaşıntı durumları görülür.

Enfeksiyon durumundan şüphe ediliyorsa, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından değerlendirme yapılması gerekmektedir. Daha sonraki süreçlerde tedavi aşaması söz konusu olabilir. Enfeksiyon geçtikten sonra iltihap ve bazı salgıların azalmasına bağlı olarak da cinsel ilişki sırasında ağrılar görülebilir.

İlk kez cinsel ilişkiye girecek olan kadınlar, bazı nedenlerle ağrı hissedebilir. Bu duruma ek olarak deneyimsizlik, yeterince uyarılmama, erkeğin bu konuda aceleci davranması ve ilişkiyi zorlaması gibi durumlarda eklenebilir. Endişeyi azaltmak için dikkat edilmesi gereken hususlar ise;

 • Cinsel ilişki öncesinde yeteri kadar bilgi sahibi olunması,
 • Çevre faktörü dikkate alınarak her iki eşin de kendini rahat hissetmesi,
 • Penisin vajinaya girmeden önce yeterince kayganlaşma olup olmadığının kontrol edilmesi gibi durumlar dikkate alınmalıdır.

Psikolojik nedenler de cinsel ilişki sırasında ağrılara neden olabilmektedir. Kadında cinsel birleşme sorasında vücuda bir giriş olacağından öncelik olarak sevişme ve güvenli bir ortam yaratma düşüncesi içerisine girilmelidir. Duyulacak herhangi bir endişe vajina kaslarının gerilmesine neden olmakla beraber cinsel ilişki sırasında ağrıya da sebep olacaktır.

Vajinizm
Vajinanın alt kısmında bulunan kasların denetim dışı kalması sonucu penis girişinin ağrılı ya da tam anlamıyla imkânsız olması şeklinde adlandırılır. Bazı durumlarda uyruk kasları da kasılacağı için, eşin vajinaya yaklaşması mümkün olmayabilir. Evliliğin cinsel birleşmeyle tamamlanmasının en büyük nedenlerinden biri olan vajinizm, 1000 kadından 5’inde görülebilmektedir. Yoğun bir ağrı ve endişe durumu yaşanıyorsa ağrılı cinsel ilişki nedenlerinin tamamı vajinizme yol açabilmektedir. Bu rahatsızlığın giderilmesinde uzman bir doktorun desteğine ihtiyaç bulunmaktadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Yanma hissine neden olan cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucunda ilişki esnasında ağrılar görülebilmektedir. Vajinada mevcut yaralar oluşabilmekte ve ilişki sonrasında görülen hastalıklar, ilerleyen süreçlerde vajinanın iltihaplanmasına neden olacaktır.

Sperm Alerjisi
Sperme alerji durumunun olup olmadığını anlamak için; vajinanın ilişki sonrasında yanması, kızarıklıklar meydana gelmesi, ilişkiden sonra rahatsızlık hissi oluşması ve bu rahatsızlıkların günden güne artması sonucundaki davranışlarınızı kontrol edebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında vajinaya sperm girişini engellemek istiyorsanız kondom kullanarak kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Yaralar
Özellikler erkeklerde görülen sert ya da uzun süreli cinsel birleşme sonrasında oluşan penis üzerindeki yaralar, cinsel ilişki sonrasında ağrılara neden olabilir. Aynı durumda kadın da ilişki sonrasında kasık ağrıları yaşayabilir.

Sürtünme
İlişki sırasında fiziksel olarak sürtünme faaliyetleri sonucunda kadınlarda yanma hissi oluşabilmektedir. Sürtünmeden kaynaklanan bir yanma hissi oluştuğunda vajinada kuruluk meydana gelebilir ve bu durumda da vajinanın kayganlaştırılması gerekmektedir.

Vajinal Bölgede Kuruluk
Olması gereken kayganlık düzeyine erişilmediği durumlarda vajinada ilişki sonrasında ağrılar görülmektedir. Vajinada meydana gelen kuruluk aynı zamanda cinsel ilişkiden sonra yanma hissine neden olmaktadır.

İlişkiden Sonra Adet Sancısı Gibi Ağrı

Cinsel olarak yapılan birlikteliğin tamamlanmasının ardından bazı kadınlar, adet sancısına çok benzer olan bir ağrının hissedildiği konusunda sorun yaşar. İlişkiden yaklaşık olarak on dakika ile bir gün sonrasına kadar devam eden bu sancı; kadının fizyolojik yapısı, ilişki esnasındaki tavırlar ve ilişkiye hazır olma haliyle doğrudan alakalıdır.

Eğer kadının vajina yapısı genel olarak küçük ve dar ise, cinsel ilişki yaşamaya beden olarak alışım sağlanana kadar bu ağrının devam etmesi ancak ilerleyen zamanlarda azalarak yok olması söz konusudur.

Eğer ilişki esnasında; kadının hazır olması beklenmeden ve zarar verici bir şekilde, sert olarak tabir edilen ilişki tutumları sergilenmişse de bu ağrının yaşanabileceği; ancak tavırların değiştirilmesi ve hazır olunarak ilişkiye başlanması halinde tekrar yaşanmayacağı da bilinmelidir.

Boşaldıktan Sonra Kasık Ağrısı

Kasık ağrısı kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bir faktördür. Kasık ağrısı kas gerilmeleri, böbrek taşı sorunları gibi problemlerden dolayı kaynaklanabilir. Cinsel birliktelik sonrası boşaldıktan sonra da kasıklarda bazı ağrılarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu ağrılar erkeklerde bazı durumlarda testislere ilişkin hastalıkların habercisi olabilmektedir. Kadınlarda görülen kasık ağrısının sebepleri arasında ise adet döngüsü gelmektedir.

Yumurtlama dönemlerinde kadınlarda kasıkta ağrı normal bir bulgu olarak değerlendirilir. İlişki sonrası kadınlarda meydana gelen kasık ağrıları bazı kistlerin sonucu da görülebilir. Vajinal yolla bulaşan enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları ilişki sonrası ağrı yapabilen etkenlerdir. Bu gibi durumlarda en doğru çözüm doktora başvurarak bu problemlerin önüne geçmektedir.

Korunmasız İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı

Korunmasız bir ilişki sonrası karşılıklı olarak çiftlerde ağrılar görülebilir. Kasık ağrılarının görülme nedenleri farklılık gösterebilir. Cinsel ilişkinin doğru gerçekleştirilmediği durumlarda zorlanmalar sonucu ağrı boy gösterebilir. Kadınlarda genellikle kasık ağrılarının sık nedenlerinden bir tanesi yumurtalıklarda görülen kistlerdir. Bu kistler ilişki sırasında veya sonrasında kadını huzursuz eder ve etkiler.

Bazı kistler iyi huyluyken bazıları kötü huylu olabilmektedir. Bu yüzden belli zaman aralıklarında düzenli muayeneler yaptırılmalıdır. Erkeklerde ilişki sonrası görülen kaşık ağrıları ise üreme yollarında bir enfeksiyon varlığını işaret edebilmektedir. Testis problemleri, yanlış pozisyonlar kasıklarda ağrı oluşumunu hızlandıran faktörlerdir. Kişilerin kasıkta görülen ağrıları şiddetlendiği taktirde çok beklemeden bir hekime danışmak gerekir.

İlişkiden Sonra Adet Sancısı Gibi Ağrı

Cinsel olarak yapılan birlikteliğin tamamlanmasının ardından bazı kadınlar, adet sancısına çok benzer olan bir ağrının hissedildiği konusunda sorun yaşar. İlişkiden yaklaşık olarak on dakika ile bir gün sonrasına kadar devam eden bu sancı; kadının fizyolojik yapısı, ilişki esnasındaki tavırlar ve ilişkiye hazır olma haliyle doğrudan alakalıdır.

Eğer kadının vajina yapısı genel olarak küçük ve dar ise, cinsel ilişki yaşamaya beden olarak alışım sağlanana kadar bu ağrının devam etmesi ancak ilerleyen zamanlarda azalarak yok olması söz konusudur.

Eğer ilişki esnasında; kadının hazır olması beklenmeden ve zarar verici bir şekilde, sert olarak tabir edilen ilişki tutumları sergilenmişse de bu ağrının yaşanabileceği; ancak tavırların değiştirilmesi ve hazır olunarak ilişkiye başlanması halinde tekrar yaşanmayacağı da bilinmelidir.

7 yorum

 • Banu dedi ki:

  Sevgilimle cinsel ilişkiye girdik bi rkaçsaat sora sancılarım oldu ve gece ateşlendim cok fazla sancım var kasıklarımdan bacaklarıma kadar ne yapmalıyım

 • Sevgi dedi ki:

  Mrblar esimle 1 martta iliskiye girdim o gunde dogurgan donemimdi eşim kaza eseri icime bosaldi o gunden bu yana kasiklarim agriyor hamile olma ihtimalim var mi?cocuk istedigimden degil 6 yaşında bir oglum var.

 • Berna çelik dedi ki:

  İlişkiden sonra kasiklarimda ağrı oluyor bazen uyku baş ağrısı ve yine kasıklarda sancı oluyo hamilelikle ilgisi var mıdır

 • Lale dedi ki:

  Sevgilimle 4 gun once iliskiye girdik ve iliski sırasinda ve sonrasinda kasiğimda dinemeyen bi agri var ve yemek yedigimde hafif bi miğde bulantim var sizce ne olabilir

 • Sevda dedi ki:

  İlişkiye girdikten hemen sonra karnımın aşağısında sancı meydane geldi ne olabilir

 • Başkan dedi ki:

  Mrb eşimle her ilişki sonrası eşim de sancılar oluyor ya da ilişki sırasında birden sancı oluyor nedenini merak ediyorum yani yoksa bu ikimizde büyük bir sorun yaratıyor..

 • Gul dedi ki:

  İlişkiden sonra bacaklarda karin üst kısmı ve karin alt kısmında ağrı normalmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.