IMSI Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi sağlıklı anne ve babanın yumurta ve sperm hücrelerinin hastane ortamlarında birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkar. Dış ortamda da üretilmiş olan bu hücreler daha sonra anne rahmi içerisinden yerleştirilerek bebek oluşum süreci doktorlar tarafından desteklenmiş olur. Eğer siz de tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak istiyorsanız ülkemizdeki hastanelerden destek alabilirsiniz.

IMSI Nedir?

IMSI Yöntemi Nedir?

Tüp bebek tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için doktorların büyük bir bölümü sürekli olarak çalışmalar yapmaya devam ediyor. Her ne kadar standart olarak tüp bebek tedavisi sırasında kullanılmakta olan yöntemler ve başarı oranı yüksek olsa da yine de dünya genelinde doktorlar, bahsetmiş olduğumuz bu başarı oranını arttırmak için ellerinden geldiği kadar yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyor. IMSI yöntemi ise yine tüp bebek tedavisindeki başarı oranını artırmak için kullanılmakta olan yeni yöntemler arasında yer alıyor.  Yurt dışı kaynaklı olarak sunulmuş olan bir tedavi yöntemi olan IMSI, Amerikan Üreme Tıbbı Kongresi’nde tecrübeli doktorlara tedaviler sırasında tavsiye olarak sunulmuştur. Şimdi isterseniz bahsetmiş olduğumuz yöntemin diğer tedavi yöntemlerine göre hangi avantajları anne ve babalara sunduğu konusunda açıklamalar yapalım.

IMSI Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Normalde tüp bebek tedavisi sırasında babadan alınmış olan milyonlarca sperm hücresi yumurta içerisinde gönderilir ve herhangi bir tanesiyle döllenme şansı elde edilir. IMSI ise tamamen rastgele seçilmiş olan spermler yerine anne ve babanın da özelliklerini seçebileceği bebeklerin oluşturulması konusunda yardımcı oluyor. Bu tedavi yöntemi sayesinde babadan alınmış olan birçok sperm hücresi içerisinden belli özelliklere sahip olanlar ayırt edilerek, yumurta içerisine gönderiliyor ve böylece istenilen özelliklere sahip olan bebekler dünyaya geliyor. Bahsetmiş olduğumuz bu yöntemler spermlerin içerisinden en kalitelilerin seçilmesi üzerine kurulu bir yöntem olduğu için ülkemizdeki birçok kişi tarafından tartışma konuları arasında yer alıyor. Her ne kadar ülkemizde tartışmalara sebep olsa da dünya genelinde bahsetmiş olduğumuz bu tedavi yöntemi, doktorlar arasında ciddi anlamda ses getirmiş durumda.

Araştırmalar Neleri Gösteriyor?

IMSI yöntemi konusunda dünya genelinde birçok doktor araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar sonucunda ise birçok olumlu sonuca ulaşılmış durumda. Bu tedavi yöntemlerinin en büyük avantajlarından bir tanesi daha önceden uygulanmakta olan yöntemlere göre çok daha fazla olasılık ve başarı şansı elde etmesi oluyor. Normalde tüp bebek tedavisine başlanırken anne ve babalara bebek sahibi olma konusunda garanti verilmez. Fakat IMSI tedavi yöntemi sayesinde bebek sahibi olmak isteyen anne ve babalar artık çok daha yüksek olasılıkla bebek sahibi olabilecek. Tüp bebek tedavisi uygulamak isteyen anne ve babaların hangi tedavi yönteminin seçimi konusunda ise tamamen özgür irade devreye giriyor. Özellikle yurt dışında yaşamakta olan kişiler için bahsetmiş olduğumuz tedavi yöntemlerini çok daha kolay bir şekilde uygulayabiliyor. Eğer siz de IMSI yöntemi ile başarı şansını yüksek oranda arttırmak istiyorsanız normal tedavi yöntemlerine göre biraz daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Tedavi Kimlere Uygulanır?

Normal tüp bebek tedavisine göre çok daha fazla başarı şansına sahip olan IMSI yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen kişiler için IMSI yöntemi uygulanabiliyor. Tüp bebek tedavisi uygulamak için öncelikle sperm ve yumurta hücrelerinin sağlıklı bir şekilde üretiliyor olması gerekmektedir. Çünkü bildiğiniz gibi tüp bebek, anne ve babadan alınmakta olan hücrelerin dış ortamda birleştirilmesi ile oluşturulur. Anne ve babaların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de üreme hücresi üretmek konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin de tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olup olamayacağı konusunda oluyor. Ne yazık ki sağlıklı bir şekilde üreme hücresi üretemeyen anne ve babaların, tüp bebek tedavisi uygulamadan önce ilk olarak başarılı bir şekilde hücre üretebilmek için bazı tedavi yöntemlerinden yararlanması gerekmektedir. Vücut içerisinde bulunmakta olan hormonlar tarafından kontrol edilen üreme hücrelerinin düzenli bir şekilde üretilmesi sonucunda ise tüp bebek tedavisinde başlayabilirsiniz.

Doktorların IMSI Hakkındaki Görüşü Nedir?

Dünya genelinde düzenlenmekte olan tıp kongreleri sırasında birçok doktor tarafından ortak tartışma konusu olan IMSI tedavisi birçok doktor tarafından desteklenen projeler arasında yer alıyor. Tıp dünyasında şimdiye kadar uygulanmakta olan tüp bebek tedavi yöntemlerine göre çok daha büyük bir olasılıkla başarı şansı elde edilebildiği için doktorlar tarafından desteklenen proje, önümüzdeki yıllar içerisinde dünya genelinde yaygınlaşması beklenen içerikler arasında yer alıyor. Sperm hücrelerinin seçilmesi söz konusu olduğu için tedavi uygulanması sırasında doktorlara da ciddi anlamda önemli roller düşüyor. Babadan alınmış olan milyonlarca sperm hücresi arasından en kaliteli olanları tespit etmek oldukça zor bir işlem olsa da gerekli eğitimlerden geçen doktorlar tarafından uygulanabiliyor. Bahsetmiş olduğumuz tedavi yöntemlerini uygulamak için fiziksel olarak birçok gelişmiş tıp araç gereci gerekli olduğu için maddi olarak gerekli olan bütçe artış gösterebiliyor. Maddi olarak masrafların artmasının dışında herhangi bir olumsuz etkisi bulunmayan IMSI tedavisi sayesinde artık bebek sahibi olmak, eskiye göre çok daha mümkün olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.