İsteğe Bağlı Sezaryen Olur Mu? Kaçıncı Haftada Olur?

İsteğe Bağlı Sezaryen Kaçıncı Haftada Olur?

Otuz dokuzuncu haftanın girmiş olması sonucunda, isteğe bağlı sezaryen yaptırılması sağlanabilir. Bebeğin gelişim durumuna göre, otuz sekizinci ve kırkıncı haftalarda yapılacak olan isteğe bağlı sezaryen de sağlıklı kabul edilir.

Doğumun gerçekleştirilmesi için, hem normal doğum yöntemi hem de sezaryen doğum yöntemi uygulanabilir. Normal doğum esnasında anne; bebeğin doğumu için uyanık halde, bir miktar ağrı kesici alarak ve sancıların yardımıyla doğumu gerçekleştirir.

Sezaryen doğum esnasında ise; rahimden biraz yukarısından başlanarak, annenin karın kısmının uyuşturulması sağlanır. Vücut olarak uyanık halde olan, ancak bedeninin uyuşmuş olmasından dolayı acı hissetmeyen anne; cerrahi bir müdahale sayesinde, rahmin yedi katman kesilerek bebeğin alınması sayesinde doğumu gerçekleştirmiş olacaktır.

Sezaryen operasyonlarının hem zahmetli olması, hem de cerrahi bir müdahale gerektiriyor olması nedeniyle; isteğe bağlı sezaryenin ne kadar mümkün olduğu, mümkünse kaçıncı haftadan itibaren yaptırılabilecek olduğu da araştırılarak sezaryen doğum tercih edilmelidir.

İsteğe Bağlı Sezaryen Olur Mu?

Hukuki olarak tüm insanlar, vücutlarının beden bütünlüğünü korumak ve kendilerini zarara uğratacak durumlardan kaçınmakla yükümlüdür. Bu nedenle, normal doğum olanağı dururken sezaryen yaptırılmak istenmesine şüphe içerisinde yaklaşımlar olabilir. Ancak sağlık alanında gerekli bulunan, her kadının acı eşiğinin farklı olmasından dolayı da hukuki olarak izin bulunan sezaryen doğum için bu tür yasaklar söz konusu değildir. Doktorların da değerlendirmeleri sonucunda, isteğe bağlı sezaryen gerçekleştirilebilir.

İsteğe Bağlı Sezaryen Kaçıncı Haftada Olur?

Sezaryen doğumun gerçekleştirilmesi, normal doğumda olduğu gibi; bebeğin gelişimini tamamlaması, doğuma hazır hale gelmesi ve vücut bütünlüğünü kurması ile gerçekleştirilmelidir. Bu süreç, bebeğin ve annenin sağlık sorunlarına göre farklılık gösterebilirken; sağlıklı olan, kazaya uğramayan ve çeşitli engeller nedeniyle alınması gerekli bulunmayan bebekler için otuz dokuz hafta olarak belirlenir.

Otuz dokuzuncu haftanın girmiş olması sonucunda, isteğe bağlı sezaryen yaptırılması sağlanabilir. Bebeğin gelişim durumuna göre, otuz sekizinci ve kırkıncı haftalarda yapılacak olan isteğe bağlı sezaryen de sağlıklı kabul edilir. Tam olarak haftanın netleştirilmesi için ise, mutlaka kadın doğum doktorlarıyla irtibat halinde olmak gerekecektir.

İsteğe Bağlı Sezaryen Yaptırma Sebepleri

Her kadının doğum için planladığı yöntem farklıdır. Doğal olarak, normal veya sezaryen olarak karar kılınacak olan doğum yöntemi seçilirken değerlendirilen kriterler de farklıdır. İsteğe bağlı olarak sezaryen yapılacakken de, sezaryenin istenmesinde oldukça göze çarpan nedenlerin olduğu söylenmelidir.

İlk olarak, doğum aşamasının zor bulunması ve oldukça fazla acı içermesi birçok kadının korkmasına neden olur. Bu korku ve acı hissinden uzaklaşma ihtiyacı, doğum gerçekleştirilirken acı olmaması nedeniyle sezaryen doğuma yönelimi artırır.

Ayrıca sezaryen doğum, kontrollü olarak bebeğin kısa süre içerisinde anne rahminden alınmasını sağladığı için; havasız kalınarak bebeğin kaybedilmesi, doğumun uzun sürerek annenin baygın veya yorgun düşmesi problemlerini de önler. Tüm bu nedenler, isteğe bağlı olarak sezaryen yaptırılmasında değerlendirilecektir.

İsteğe Bağlı Sezaryen Kararı Kim Tarafından Alınır?

Sezaryen kararını alacak olan kişi, bizzat doğumu gerçekleştirecek olan anne adayının kendisi ve ailesidir. Ancak, bazı durumlarda bebeğin ve anne hayatının tehlikede olması; isteğe bağlı olmayan, zorunda olunarak gerçekleştirilmesi gereken ve doktor tarafından bebeğin ailesine bildirilen şekilde sezaryenin gerçekleştirilmesini gerektirebilir. Sağlık sorunlarının böylesine ciddi olduğu durumlarda kararı annenin vermesi gerekirken, sağlık şartlarının iyi olması halinde anne adayı ve ailesinin ortak kararıyla sezaryen yapılacaktır.

İsteğe Bağlı Sezaryen Neden Tercih Edilmelidir?

Bir kadının direnç olarak düşük olması, normal doğum esnasında baygınlık yaşamasına ve hatta doğrudan sezaryene geçiş ile bebeğin anne karnından alınmasına neden olabilir. Kadın doğum uzmanlarının da değerlendirmesiyle, annenin normal doğum için riskli olması halinde seçim yapması gerekir. Bu tür olaylarda; annenin sağlığı, doktor önerisinin dinlenmesi ve bebeğin sağlığı için sezaryen yapılması istenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.