Kadınlarda Cinsel İsteği Destekleyici Besin Takviyeleri

Cinsel İsteği Kontrol Eden Sistemler

Kadınlarda cinsel isteğin artıp azalmasına sebep olan en önemli unsurlardan bir tanesi hormonlar olarak bilinir. Vücutta bulunmakta olan hormonlar insanların tavır ve davranışlarını etkilediği gibi aynı zamanda cinsel isteğin üzerinde de ciddi etkiler bırakır.

Kadınlarda Cinsel İsteği Destekleyici Besin Takviyeleri

Yiyeceklerin Cinsel İstek Üzerindeki Etkisi

Yapılan araştırmaların büyük bir bölümü gösteriyor ki insanların tüketmiş olduğu besinler, vücutta bulunan hormonları büyük oranda etkiliyor. Bu yüzden tüketilmekte olan yiyeceklerin türüne göre cinsel isteği artıp azaltma özelliğe sahip olan yiyecekleri tercih ederek siz de cinsel istek problemi yaşayan kişiler için doğal çözüm yöntemleri üretebilirsiniz. Bugünkü yazımızda sizlere hangi besin değerlerinin insan vücudunda bulunmakta olan ve cinsel isteği etki eden hormonlara etkileri hakkında detaylı bir şekilde bilgiler vermeye çalışacağız. Siz de bahsedecek olduğumuz kriterler doğrultusunda yiyecek seçimi yaparak doğal yöntemler ile ve aynı zamanda ilaç kullanmadan cinsel istek problemlerle karşı doğal olarak önlem alabilirsiniz.

Domates ve Kayısı Etkisi : Ülkemizdeki sayılı üniversitelerden bir tanesi olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi içerisinde yapılmakta olan araştırmalara göre domates ile kayısının içerisinde bulunmakta olan PP vitamini, özellikle kadınlarda cinsel isteği ve performansı arttırıcı yönde ciddi anlamda etki yapabiliyor.

Mineral ve Vitamin Takviyesi : Sadece tüketilmekte olan besinler değil aynı zamanda mineraller ve vitaminler de cinsel isteğin artıp azalmasında ciddi anlamda rol oynuyor. Özellikle insan vücudu için çok önemli olan B vitamini vücutta bulunmakta olan hormonların düzenlenmesini sağlıyor. Bunun yanında ise yeteri kadar minareler almak, vücudun dengesini korumak için gerekli olan unsurlardır. Vücutta bulunmakta olan iyot dengesini düzenlemek için tuz ve benzeri mineral kaynaklarını tercih edebilirsiniz. B vitamini almak için ise sabah kahvaltılarında buğday içeren besinleri tüketmeniz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Zencefil : İnsanların hasta olduğu zaman sık sık tercih etmekte olduğu zencefil bitkisi aynı zamanda kadınlarda cinsel isteğin artması konusunda da yardımcı oluyor. İçerisinde bulunmakta olan besin değerleri sayesinde vücuda girdikten sonra kan dolaşım hızını büyük oranda arttırma özelliğini gösteriyor. Zencefil tüketmek için isterseniz sıcak su içerisinde bu bitkiyi kaynatabilir, isterseniz de gündelik hayata tüketmekte olduğunuz yemeklerin içerisine ekleyebilirsiniz.

Lifli Besinler : İsteksizlik problemi ile karşı karşıya kalındığı zaman doktorlar ve alternatif tıp alanında çalışmalar yapan  önemli insanlar, lifli besinlerin vücuda daha çok alınması gerektiği konusunda insanlar uyarıyor. Özellikle balık ve baklagil gibi yiyecekler içerisinde bol miktarda lif bulunduğu için cinsel istek konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin bu besinleri düzenli olarak tüketmesi gerektiğini de doktorlar tarafından yapılan tavsiyeler arasında yer alıyor.

İncir : Doğal olarak incirin yetişmeye başladığı tarih tam olarak bilinmese de bu bitki ile alakalı olarak binlerce yıldır dünya üzerinde olduğu ile ilgili çeşitli sonuçlar bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. İncir, içerisinde bulundurmakta olduğu besin değerleri sayesinde kadınlardaki östrojen seviyesini arttırarak cinsel isteğin artmasına yardımcı oluyor. Gün içerisinde yaklaşık olarak 2 adet tüketmek, cinsel isteksizlik problemlerini ortadan kalkması için yeterli olacaktır.

Çikolata : Çikolata vücuttaki birçok hormonun düzenlenmesinin ve miktarının artması konusunda etki gösteriyor. Mutluluk hormonu olarak bilinmekte olan dopamin seviyesini artıran çikolata, yapılan araştırmalara göre aynı zamanda mutlulukla beraber heyecan duygusunun da meydana gelmesine sebep oluyor. Tüm bunlara bağlı olarak kadınlarda oluşturmuş olduğu etkisi sayesinde beyinde cinsel isteği teşvik edici bazı sinyallerin üretilmesi için yardımcı oluyor.

Avokado : Ülkemizde pek fazla tüketilmeyen de aynı zamanda  tropik bir meyve olan avokado, içerisinde bulundurmakta olduğu vitamin B6 ve zengin potasyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve aynı zamanda cinsel isteğin artmasına da yardımcı oluyor. Avokadoyu tüketmek için çeşitli yolları tercih edebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu meyveyi tüketirken isterseniz çiğ halde isterseniz de pişirerek tüketmeniz mümkün olacaktır.

Badem : Halk arasında da bilindiği üzere kuruyemiş tüketmek cinsel isteğin artması açısından en çok etki gösteren yiyecekler arasında yer alıyor. Kuruyemişlerin içerisinde yüksek miktarda vitamin ve magnezyum bulunduğu için lifli besinler arasında sayılmaktadır. İçerisinde bol miktarda bulunmakta olan E vitamini, kadınlardaki cinsel isteği uyaran hormonların aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Uzun bir süre boyunca reklamlarda da bahsedilmiş olan tavsiyelere bakacak olursak günlük yaklaşık olarak bir avuç kadar badem yemek, cinsel isteği arttırma konusunda büyük oranda yardımcı olacaktır.

Koşkonmaz : Bahsetmiş olduğumuz bu bitki toplum tarafından pek fazla bilinmese de özellikle 17. yy zamanlarında İngiliz bitki bilimcisi olan Nicholas Culpepper’ın keşifleri sayesinde cinsel isteği artırıcı yönde etki yaptığı tespit edilmiştir. Bitki içerisinde bulunmakta olan yüksek lif miktarı aynı zamanda A, C ve B6 vitaminleri ile birleştiği için oldukça güçlü bir şekilde etki yapıyor. Eğer siz de bahsetmiş olduğumuz bu bitkiyi tüketmek istiyorsanız kaynamış su içerisinde belirli bir süre bekleterek içerisinde bulundurmakta olduğu özütü suya vermesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra hazırlamış olduğunuz bu sıvı maddeyi tüketerek bitkinin faydalanmanız mümkün olacaktır.

Bal : Bal günlük hayatta birçok kişi tarafından üretilmekte olan ve içerisinde bulundurmakta olduğu boron mineralleri sayesinde kadınlardaki östrojen hormonunu büyük oranda dengeleyen besinler arasında yer alıyor. Kadınlara ve erkeklere hormon seviyesinin düzenlenmesi açısından ortak bir şekilde etki göstermekte olan bal, cinsel isteği ve performansı olumlu yönde etkileyecek şekilde etkiler yapıyor. Cinsel isteği arttırmasının altında yatan temel sebep ise içerisinde bulundurmakta olduğu zengin B vitamini olarak biliniyor.

Fesleğen : Fesleğen bitkisi sahip olduğu hoş koku ile bile afrodizyak etkisini ortaya çıkarabilen nadir bitkiler arasında yer alıyor. Özellikle günlük hayatta tüketmekte olduğunuz makarna gibi yiyecekler içerisine bu bitkiyi karıştırarak etkilerini göstermesini sağlamanız mümkün olacaktır. Cinsel isteği artırıcı yönde fayda sağlamasını istiyorsanız, yemeklerin içerisine eklemiş olduğunuz fesleğen miktarını artırmanız, hedeflerinize daha kısa süre içerisinde ulaşmanız için size yardımcı olacaktır. Kalp ritminin hızlanmasına ve heyecan duygusunun ortaya çıkmasına sebep olan fesleğen sayesinde siz de cinsel istek problemlerine karşı doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz besinleri siz de çeşitli yöntemler ile tüketerek cinsel istek sorunlarına karşı önlemler alabilirsiniz. Bugünkü yazımız içerisinde bulunmakta olan besinler, özellikle kadınların cinsel istek konusunda yaşamış oldukları sıkıntıları ortadan kaldırmak için oldukça faydalı olacaktır. Tüm bunların yanında ise cinsel istek sorunlarının ortaya çıkmasının özel sebepleri de olabilir. Eğer sağlık açısından herhangi bir probleminiz varsa ve vücuttaki hormon seviyesi gerekli kadar yüksek değilse, doktorlardan destek alarak yaşamış olduğunuz bu problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Hastanelerde uygulanmakta olan hormon tedavisi yöntemleri sayesinde kısa süre içerisinde vücutta bulunmakta olan hormonları gerekli olan seviye getirebilir ve bu şekilde yaşamış olduğunuz isteksizlik sorunlarına karşı önlem alabilirsiniz. Hormon tedavisine başlamadan önce doktorlar tarafından uygulanmakta olan kan testlerinden geçmeli ve buna bağlı olarak çıkan sonuçlara göre çeşitli tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.