Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel İstek Nasıl Oluşur?

Doğanın en net kanunlarından bir tanesi de cinsel hayattır. Hayvanlarda ve insanlarda bahsetmiş olduğumuz bu döndü uzun zamandan beri devam etmektedir. Peki cinsel isteğe sebep olan etmenler nelerdir, hiç düşündünüz mü? Erkek ve kadınlarda farklılık göstermekler beraber, hormonları bu durumların ortaya çıkmasının altında yatan en önemli nedenler arasında yer almaktadır. Bugün sizlere hormonların ne işe yaradığı ve cinsiyete göre nasıl etki yaptığını anlatmaya çalışacağız.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteğin ortaya çıkmasına sebep olan etkenlerin hormonlar olduğundan bahsetmiştik. Erkeklerde bulunan testosteron hormonu cinsel isteğin ortaya çıkmasını sağlayan ve istek arttırıcı rolde görev alan hormonlardan bir tanesidir. Erkek cinsinin oluşmasının altında da zaten testosteron hormonunun seviyesi oldukça büyük rol üstleniyor. Kadınlarda ise bu durum biyolojik yapı itibari ile farklılık gösteriyor. Kadınlarda ise cinsel isteği ortaya çıkaran ve vücutta salgılanmaması halinde isteksizliğe sebep olan hormonun tıp dilindeki adı ”östrojen” olarak bilinmektedir. Kadınlarda bulunmakta olan östrojen hormon seviyesinin ani düşmesine bağlı olarak bayanlarda cinsel ilişkiye karşı soğukluk oluşabilir. Bu durumu düzeltmek için ise psikolojik destekler verilebileceği gibi aynı zamanda tıp alanından da destek alınarak tedaviler yapılabilir.

Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?

Bayanlarda birden bire ortaya çıkan ve uzun süre boyunca da etkisini göstermeye devam eden isteksizlik problemlerini ortadan kaldırmak için uygulanacak tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Şimdi ise bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olan durumlar göz önünde bulundurmak gerekiyor. Cinsel isteksizlik sorunları psikolojik etkiler sonucunda ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda fiziksel olarak da ortaya çıkabilir. Eğer psikolojik sebeplerden dolayı yaşanan isteksizlik sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız en yakın zamanda uzman bir doktordan tavsiyeler alarak bu problemleri kısa süre içinde tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Hormon bozukluğu sonucunda ortaya çıkan sorunlara karşı ise mutlaka doktor desteği almanız gerekiyor. İnternet üzerinde satılmakta olan ürünlere inanıp da hastanelere gitmeden tedavi olmaya çalışmak sizin sağlığınızı tehlikeye sokacak davranışlar arasında yer almaktadır. Hormon eksikliği için tıp alanında yapılan çalışmalar ise son zamanlarda hız kazanmıştır.

Hormon Takviyesi Nasıl Yapılır?

 Hormon bozukluğu sonucunda ortaya çıkmış olan durumlarda doktorların araştırmaları sonucunda size uygun olan miktarda cinsel istek arttırıcı yani östrojen seviyesini arttırmaya yönelik bazı ilaçlar serum yöntemi ile vücuda verilecektir. Hormon takviyesi, tek bir seansta verilmez yani zaman içinde az miktarlarda vücuda girer. Böylece ani hormon değişimi sonucunda karşı karşıya kalınacak olan durumlardan mümkün olduğunca kaçınılmış olur. Hormon seviyesi profesyonel kişiler tarafından ayarlanması gereken oldukça hassas değerlerden oluştuğu için bu konu ile ilgili bilgisiz kişilere danışmaktan kaçınınız.

Tıp Alanında Cinsel İsteksizlik

Halk arasında cinsel isteksizlik olarak bilinmekte olan bu durumun tıp alanındaki karşılığı “frijidite” olarak biliniyor. Cinsel isteksizliği ortadan kaldırmak için tıp alanında birçok farklı tedavi yöntemi uygulanıyor. Cinsel isteksizlik problemi özellikle yenilen gıdalar ve çevre faktörünün etkisi ile ortaya çıkabilir. Gıdaların vücut yapısını bozmasından dolayı ortaya çıkan isteksizlik problemlerine karşı tıp alanında özellikle hormon tedavisi en çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Tedavi Yöntemleri

Psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan cinsel isteksizlik problemleri eşlerin birbirleri ile arasında olan uyum ile ilgili olabilir. Böyle durumlarda ise aile terapistleri ciddi anlamda aranızı düzeltmek için en uygun yöntemleri size sunacaktır. Bu tavsiyelere bakarak siz de kendinize en uygun olan yöntemleri seçerek cinsel isteksizlik sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Eşlerin birbirine karşı olan ilgi ve alakasının azalması, cinsel isteksizlik sorunlarının ortaya çıkmasının altında yatan en önemli sebepler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda siz de eşiniz ile ilgili problemler yaşıyorsanız ve bu problemleri uzman kişilerin de yardımları sayesinde çözmek istiyorsanız psikolojik danışma uzmanlarını ziyaret ederek durumunuzu detaylı bir şekilde anlatabilir ve işinize yarayacak olan tavsiyeleri edinebilirsiniz. Psikolog doktora giden çiftlerin en çok yaptığı hatalardan da sizlere kısaca bahsetmek istiyoruz. Bu bahsetmiş olduğumuz hatalardan mümkün olduğu kadar kendinizi geri çekerseniz çok daha sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilir ve ilişkiniz sırasında meydana gelen problemlerin çözümüne daha kısa süre içinde ulaşabilirsiniz. Psikolog doktorların size profesyonel bir şekilde yardımcı olmaları için öncelikle aranızda olan olaylar konusunda detaylı bilgi sahibi olması gerekir. Bu yüzden de aranızda gerçekleşen tartışmaları doktora çekinmeden aktarmanız, tedavi sürecini kısaltan etkenler arasında yer almaktadır.

Psikolojik Stres Baskısı

Aşırı stres de cinsel isteksizliği ortaya çıkaran etkenler arasında yer aldığı için bu konuda da oldukça hassas olmak gerektiğini belirtmek isteriz. Herhangi sebeplerden dolayı birikmiş olan aşırı stres de vücuttaki hormonların etkileşimi değiştirerek cinsel isteksizlik gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden de aşırı stresten dolayı oluşan hormon bozukluklarını ortadan kaldırmak ve her bakımdan sağlıklı bir hayat sürmek için stresten uzak yaşamaya dikkat ediniz. Stresten bir hafta kadar uzak durmanız halinde vücuttaki verilen tepkiler eski haline dönecek ve yaşanılan problemlerin büyük bir bölümü ortadan kalkacaktır. Stresin ortaya çıkmasının altında yatan en önemli sebeplerden bir tanesi de aile yapısı olabilir. Böyle durumlarda ise eşler arasında ortaya çıkan iletişim şekli oldukça önemlidir. Aile içinde yaşanan stresten rahatsız oluyorsanız ve bu durumu çözüme kavuşturmak istiyorsanız mutlaka eşiniz ile ortak bir çözüm yolu bulmak için uğraşmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde bir tutum izleyerek sizler de kısa süre içinde yaşanan problemlere karşı etkili çözümler geliştirebilirsiniz. Unutmayın ki cinsel isteksizlik sorunu eşlerin arasındaki en büyük problemlerden bir tanesidir ve kısa süre içinde çözülmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.