Kadınlarda Genital Bölgeler

Kadın Vücudunun Yapısı

Kadın ve erkek vücudunun yapısı doğal olarak birleşme için birbirinden çok farklı şekillerde dizayn edilmiştir. Vücutta bulunmakta olan bölgelerin tamamının kendine özel bir özelliği bulunmaktadır. Kadınlarda bulunmakta olan genital bölgeler de tıp dünyasında uzun zamandan beri araştırmakta olan konular arasında yer alıyordu. Bugünkü yazımızda sizlere kadınlardaki genital bölgeler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Kadınlarda Genital Bölgeler

Labia Majora

Labia Majora, kadınların üreme organının dışarıdan bakıldığı zaman en belirgin olarak görülmekte olan bölümünü oluştururlar. Her iki tarafta birer adet olmak üzere yukarıdan aşağı doğru uzanmakta olan yapılar olarak tanımlanabilir. Labia Majora’nın dışarıdan bakıldığı zamanki fiziksel görüntüsü kadından kadına göre değişiklik gösterebilir. Net bir şekilde fiziksel olarak tanımı yapılamasa da yine de birbirine benzeyen yapılar sayesinde dışarıdan kolay bir şekilde fark edilebilir. Labia Majora içerisinde bol miktarda yağ ve sıvı üretecek olan enzimlerin bezleri bulunduğu için hormonların dengesinin sağlanması için oldukça önemlidir. Dışarıdan gelebilecek olan çeşitli fiziksel etkilere karşı korumak için ise kıllar ile kaplıdır. Özellikle genital bölgelerde meydana gelebilecek olan enfeksiyonlar sırasındaki ilk belirti veren organ Labia Majora olarak bilinmektedir. Eğer genital bölge ve etrafında herhangi bir hastalık meydana gelirse Labia Majora’nın şiştiği ve çeşitli ağrılara sebep olduğu görülür.

Labia Minora

Vajina etrafında bulunmakta olan büyük dudakların alt bölümünde bulunur ve vajinanın girişini oluşturan kısım olarak tanımlanabilir. Yine Labia Majora’ya benzer olarak fiziksel olarak görünümü kadından kadına değişiklik gösteren bölgeler arasında yer almaktadır. Etrafında kıl ve yağ dokusu bulundurmazlar, bunun yerine ise çok çeşitli sinir hücreleri ve kan getiren damarlar bulundururlar. En yoğun sinirlerin bulunmakta olduğu bölgelerden bir tanesi olduğu için fiziksel olarak gelebilecek etkilere karşı oldukça hassas bir yapı oluştururlar.

Klitoris

Klitoris, aynı zamanda G noktası olarak da bilinmekte olan cinsel isteği artırıcı en önemli genital bölgede neden bir tanesidir. Klitoris, vajina etrafında bulunmakta olan dudak benzeri yapıların bitiminde bulunmaktadır. Vücuttaki hormonların değişmesi üzerinde ciddi anlamda etkiler bıraktığı için özellikle kadınların zevk alma duygusunu ortaya çıkaran bölgeler arasında yer almaktadır. Sinir hücrelerinin bol miktarda bulunmakta olduğu klitoris bölgesi cinsel isteğin artması için vücuttaki en etkili bölgelerden bir tanesidir. Özellikle de Mısır ve çevresinde, kadınlarda bulunmakta olan klitoris bölgesi kesilir ve sünnet edilir. Bunun yapılmasındaki temel amaç ise cinsel dürtüleri tamamen ortadan kaldırmak ve cinsel ilişki yaşamak istemeyen kadınlar oluşturmaktadır. Dünya genelinde, yapılmakta olan bu sünnetler büyük eleştirilere maruz kalsa da ne yazık ki özellikle Mısır’da hala uygulanmaya devam ediliyor.

Üretra Ağzı

Klitoris ile fiziksel olarak oldukça yakın bir konumda bulunmakta olan üretra ağzı, idrar torbasının dışarıya açılan ağzı olarak tanımlanabilir. Mesane içerisinde birikmekte olan idrar, üretra ağzı sayesinde çeşitli kanallar ile taşınır ve dışarıya bu şekilde atılır. Genital bölgede meydana gelebilecek olan çeşitli fiziksel enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı uygulanmakta olan “sonda işlemleri” üretra ağzı ve çevresinden uygulanmaktadır. Dışarıdan gelebilecek olan mikroplara karşı korunmak için özellikle üretra ağzının temiz tutulması gerekmektedir.

Kızlık Zarı

Kızlık zarı, vajina girişinden yaklaşık olarak 2 santimetre sonrasında bulunmakta olan ve temeli bağ dokusuna dayanan bir zar olarak tanımlanmaktadır. Oldukça ince bir yapıya sahip olduğu için şeffaf görüntüsü ile bilinmektedir. Çok nadir olarak görünse de dünya üzerinde, kızlık zarı meydana gelmeden dünyaya gelmiş olan kız bebekler ile karşılaşmak mümkün. Kızlık zarı anne karnında iken oluşur ve sadece cinsel ilişki sırasında yırtılarak penisin vajinaya girmesi ne izin verir. Kızlık zarının, toplumda bilinenin aksine çeşitli sporlar veya fiziksel olarak düşme ve yaralanma gibi durumlarda yırtılması mümkün değildir.

Cinsel Uyarılara Karşı Kadınlardaki Hassas Bölgeler Hangileridir?

Kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteği artırıcı yönde etki yapan bazı özel bölgeler bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz bu bölgeler uzun araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır ve günümüzde geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Kadınlarda tespit eden ve hormonların düzenli ciddi anlamda etkileyen vücudun bölümlerinin bir tanesi boyun olarak tespit edilmiştir. Boyun bölgesine uygulanmakta olan herhangi bir fiziksel temas veya öpüşme sırasında boyun bölgesinin okşanması hormon seviyesinin ani bir şekilde değişmesine sebep olduğu ispatlanmıştır. Boyun bölgesinin dışında ise araştırmalar gösteriyor ki birçok kadında bel ve kulaklar, cinsel ilişki sırasında dışarıdan gelebilecek etkilere karşı çok daha hassas davranıyor. Cinsel ilişki sırasında bu bölgelerin uyarılması vücutta bulunmakta olan östrojen seviyesinin ciddi anlamda artışına sebep oluyor. Bahsetmiş olduğumuz bu vücuttaki özel bölgeler aynı zamanda erkeklerde de bulunuyor fakat hormonların üzerindeki etkileri kadınlardaki kadar fazla olmuyor. İki cinsiyet arasındaki bu farkın neden oluştuğu ise hala tam olarak bilinmekte olan bilgiler arasında değil. İlişki sırasında bu bölgeleri uyararak cinsel isteğin artmasına ve vücuttaki hormon seviyesinin değişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.