Kahve Kısırlık Yapar Mı?

Kahve içmek gebe kalmanıza engel olabilir

Gebe kalmayı istiyorsanız, yaşamınızı düzene sokmalısınız. Hiç aklınıza gelmeyen kahve tüketimi bile gebe kalmanızı engelleyebilir. Kafein içeriği yüksek olan kahvenin bu etkisi kesin olarak bilinmese de, kafeinin fazlasının ne kadar zararlı olduğu bilinmektedir. Sizler tedbir amaçlı kahve içmeyi azaltırsanız, daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilirsiniz.

Kahve Kısırlık Yapar Mı?

Son yıllarda kahvenin kısırlık yapabileceği gündemde olan bir konudur. Bu konuda yapılan bazı bilimsel araştırmalarda sigara alışkanlığıyla birlikte kahve tüketiminin de gebe kalma oranları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Bu nedenle gebe kalamayan çiftler kısırlık nedenlerini kahve alışkanlıkları üzerinde yoğunlaştırmaya başlamıştır.

Kahvenin içeriğinde bulunan kafein başka içecekler içinde de bulunur. Ancak kahve daha yoğun kafein içerir. Kısırlık üzerinde olumsuz etkisi olanda kafeindir. Kafein çeşitli etkenlerden dolayı kadınlardaki doğurganlık yeteneğini olumsuz şekilde etkilemektedir. Fakat bunun sigara kadar kesin olduğu da söylenemez. Yine bu konudaki araştırmalara göre, gebe kalmakta zorlanan, gebe kalmayı isteyen kadınların kahve tüketmemelerinin yararlı olduğu yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Bebek sahibi olmak isteyenlerin içeriğindeki kafein nedeniyle kahve tüketimlerine dikkat etmesi gerekir. Bu önlem aynı zamanda gebeliğin oluşmasından sonra da sizlere faydalı olacaktır. Sağlıklı bir gebelik süreci demek, sağlıklı bebekler demektir.

Kahve düşük etkisine neden olur mu?

Kafein içeren kahvenin kısırlık üzerine olumsuz etkisi olabileceğinin yanında, gebe kalmış olan kadınlarda düşük etkisi de gösterebileceği konusunda bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır. Yapılan bir araştırmada gebe kalma olasılığının düşürülmemesi için yapılması gerekenin, kadınların günde 1 fincan üzerinde kahve içmemesi olduğu yönündedir.

Tüm bu elde edilen verilere rağmen uzmanlar kahvenin kısırlık yaptığı konusunda hem fikir değildirler. Bilimsel çalışmaların kadının doğurganlık yeteneğini, gebe kalma olasılığını azalttığı yönünde olması yüzünden, uzmanların çoğunluğu gebe kalmayı planlayan, uzun süredir gebe kalmak isteyen, ancak bunu başaramayan kadınların kahve içmekten uzak durmasını uygun görmektedir. En azından aşırı miktarda kahve tüketilmemelidir.

Kahve normalde herkes için fazlasının zararlı olduğu bir içecektir. Bu keyif verici içeceğin günde 1 fincandan fazla içilmesi herkese zararlı etkiler yapabilir. Gebe kalmayı isteyenlerde de yumurta kalitesini düşürebilir, döllenen yumurtanın rahim içine yerleşesine engel teşkil edebilir. Bunlar kadının gebe kalmasını zorlaştırır, hatta hiç gebe kalamamasına yani kısır olmasına neden olabilir. Kesin etkileri tam olarak bilinmese de, gebe kalmayı istiyorsanız kahve tüketimi dahil her türlü beslenmenize özen göstermeli, gereken tedbirleri almalısınız.

Benzer Konular:

Hamilelikte Kahve İçmek Zararlı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.