Kasık ve Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Kasık ve bel bölgesinde hissedilen ağrıların gebelik belirtisi olma ihtimali vardır!

Gebelik belirtileri arasında yer alan kasık ve bel bölgesindeki ağrılar her kadında ortaya çıkmayabilir. Öncelikle unutulmamalıdır ki gebelik belirtileri arasından en güçlü faktör beklenen adet gününün geçmiş olmasıdır. Eğer adet gününüz geçmişse bel ve kasık bölgesindeki ağrıların gebelik belirtisi olma ihtimali çok daha yüksektir. Bu ağrılar her kadın tarafından hissedilmese de bazı kadınlar için şiddetli olabilmektedir. Kasık ve bel ağrısının yalnızca gebeliğe işaret ettiğini düşünmek yanlış olur. Bu ağrıların gebelik dışında da birçok duruma işaret ettiği unutulmamalıdır. Kasık ve bel ağrılarının hangi durumlarda hissedildiğini ve nedenlerini merak ediyorsanız makalemize göz atın.

Kasık ve Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Gebelik süreci kadın ve erkekteki spermlerin yumurta ile döllenmesi sonucu başlamaktadır. Kadınlar evlendikten sonra hamilelik duygusunu yaşamak ve bir çocuk sahibi olmayı istemektedir. Sağlık problemi yaşamayan anne ve baba adayları, sorunsuz bir şekilde istedikleri an bebek sahibi olabilmektedir. Günümüzde geliştirilen teknolojik yöntemler ile de rahatlıkla çocuk yapılabilmektedir.

Hamile bayanlar, gebe kaldıklarını özellikle hamile kaldıkları günü takip eden 1 ya da 2. Hafta içerisinde anlayabilmektedir. Kadınların hamile olduklarının net olarak tahmin edildiği süreç ise adet kanamalarının kesildiği an itibariyle başlar. Düzenli adet dönemlerine sahip olan kadınların aniden adet görmemesi, gebe kalındığının ilk belirtisidir. Bunun yanında kasık ve bel ağrısı da hamilelik belirtileri arasında söylenebilir. Yaşanabilecek bu belirtiler, farklı bir rahatsızlıktan dolayı yaşanabilir fakat korunmasız bir şekilde ilişkiye girdikten sonra görülebilecek kasık ve bel ağrıları, kadınların gebe kaldığının bir göstergesi olabilir.

Kadınlarda Kasık ve Bel Ağrısının Nedenleri

Başlıca nedenler arasında görülen adet ağrıları, mymlar, yumurtalık kisti ve yumurtlama ağrıları başlıca kasık ağrılarının sebeplerini oluşturmaktadır. Bu durumun teşhisi ise ultrasın ya da ilaçlı bağırsak filmi sonucunda konulabilir. Kasık ağrısının tedavisinden de bahsedecek olursak; bu durum tamamen kasık ağrısının sebebine bağlıdır. Bağırsak ve idrar yolu nedeniyle kasık ağrıları gerçekleşiyorsa tedavisi kolayca yapılabilmektedir. Bunun dışındaki nedenlere bağlı olacak kasık ağrılarında cerrahi müdahalelerde bulunulabilmektedir.

Bel ağrıları ise hareketli kısıtlı kişilerde görülebilmektedir. Bel ağrısında şüphelenilen durumlardan biri olan bel fıtığı, aynı zamanda doktor muayenesinden sonra teşhis edilebilir. Genellikle cinsel ilişki sonrasında yaşanılan bel ağrıları hamilelik belirtileri arasındadır. Bunun dışında kas kökenli ağrılar, stres, fazla kilolar, kireçlenme ve omurga kırıkları da bel ağrılarının diğer sebeplerindendir.

Yumurtlama Ağrısı
Kadınların yumurtalama dönemlerinde kasık ağrıları sıklıkla görülebilmektedir. Genellikle iki adet kanamasının ortasında bulunan dönem yumurtlama dönemidir. Bu ağrı kasıkta kramp şeklinde hafif bir ağrı olarak hissedilir. Metabolizmaya bağlı olarak değişebilen ağrılar ise daha şiddetli olabilmektedir. Adet döneminden iki hafta önce yaşanabilen bu ağrılar, gerekli kontroller yapılarak tekrar ne zaman görülebileceği tespit edilebilir.

Adet Ağrısı
Kasık ve bel çevresinde ağırlıklı olarak hissedilebilmektedir. Kimi kadınlar ağrıyla beraber ağırlık ya da doluluk gibi duygulara da kapılabilmektedir. İlk adet döneminden itibaren adet ağrıları görülebilir. Yaşın ilerlemesi ve çocuk doğumundan sonra adet ağrıları azalmaktadır. Bu ağrıların şiddetlenmesi durumunda doktor tedavisi gerekebilmektedir.

Yumurtalık Kisti
Kadınlarda her ay yumurtalıklardan birinde yumurta kesesi oluşmaktadır. Yumurtlama işleminden sonra bu kesenin içi kanla dolar ve kist oluşur. Oluşan bu kistler 1 ya da 2 ay içerisinde kendiliğinden kaybolabilmektedir. Fakat kistten sıvı sızması durumunda kasık ağrıları görülebilmektedir.

Hamilelik belirtileri arasında bulunan ve daha çok hissedilen kasık ağrılarının nedenlerinden de bahsetmiş olduk. Bunun yanında bel ağrıları da farklı sebeplere dayandırılabilir. Düzenli olarak büyüme gösteren kadın rahmi, karın boşluğunun dik durmasını sağlayan bağların gerilmesine neden olur. Bu kasılmalar birçok kadın tarafından bel ya da karın ağrısı olarak hissedilebilir. Gebeliğin başlangıç dönemlerinde olmasa da, ilerleyen zamanlarda kadınlarda görülecek kilo artışı, vücudun metabolizmasını bozduğundan dolayı bel ağrılarının şiddetlenmesine de neden olabilmektedir. Gebelik öncesi görülen kasık ve bel ağrılarından farklı olarak ortaya çıkan hamilelik belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler stres, sürekli uyuma isteği, yorgunluk, el ve ayak şişmesi ve mide bulantısı şeklinde sıralanmaktadır.

Gebelik öncesi görülen belirtilerin tamamı kadınların adet zamanlarındaki hassas belirtiler ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bu nedenden dolayı hissedilen her belirti, kadının gebe olduğunu göstermeyebilir. Bunu anlamanın en iyi yöntemi adet kanamalarının kontrol edilmesidir. Yukarıda belirttiğimiz tüm belirtilere rağmen kişi adet kanaması görülmüyorsa gebe kaldığı söylenmez fakat bu belirtilerin yanında adet kanaması da görülmüyor ise, hamile kalındığına işaret edilebilir.

Günümüzde gelişen teknolojilerin kısa bir süre içerisinde gebelik konusunda net bilgiler verdiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden hissedilen kasık ve bel ağrıları hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekecektir.

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamileliğin birden çok belirtisi olabilir. Bu nedenle; hamilelik belirtileri olarak birçok husus merak edilir. Bunlardan bir tanesi de kahverengi akıntıların yaşanmasıdır. Kahverengi akıntıların birçok nedeni vardır.

Hamilelik sürecinin farklı dönemlerinde kahverengi akıntılar görülebilir. Kahverengi akıntılar, genel olarak rahimde kalan ve lekelenme şeklinde dışarı atılan eski bir kan olarak nitelendirilir. Ancak; bu akıntılar sürekli oluyorsa ve yoğun bir şekilde geliyorsa o halde bu durumun ciddiye alınması gerekir. Mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

Kahverengi akıntılar, hamileliğin en erken ve bilinen belirtilerinden biri olarak kabul görür. Döllenme sonrasında hamileliğin ilk birkaç haftasında embriyonun rahme yerleşmesi sırasında kahverengi akıntı meydana gelir. Hamileliğin ilk zamanlarında kahverengi akıntılar görülüyorsa bu durum sağlıklı bir bebeğin işaretçisidir.

Kahverengi akıntılar, gebeliğin en başlarında görülebilir. Ancak; doğuma yakın zamanlarda da kahverengi akıntılar oluşabilir. Burada önemli olan akıntının sürekliliği ve şiddetidir. Eğer, şiddetli ve bu akıntılar sırasında ağrı ya da sancı hissediliyorsa o halde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Zira kahverengi akıntılar kısa sürelidir. Bununla beraber, bu akıntılar az miktarlarda görülür. Bunlar dikkate alınmalı ve doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

Adet Öncesi Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Adet öncesi kasık ağrıları hemen her kadının yaşadığı şikayetlerden biridir. Aynı zamanda hamileliğin 4. Ve 5. Haftasında belirtiler arasında kasık ağrıları mevcuttur. Bu kasık ağrıları birbirinden farklıdır.

Rahim bir kas dokusudur. Bu kas dokusu iç tarafını çevreleyen yumuşak duvarı atmaya yardımcı olmak için kasılmaya başlar. Prostaglandin denilen hormon, rahmin bu kasılmalarını tetikler.

Bu hormon, adet başlamadan bir iki gün öncesi kanda yüksek seviyelerde seyreder. Bu hormonunun seviyesi yükseldikçe kasık ağrıları ve sancıları da şiddetli olur. Dolayısıyla, adet öncesi yaşanan kasık ağrılarının nedeni budur.

Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Bel ağrılarını birçok nedeni vardır. Miyom varlığı, yumurtalık kisti, adet dönemi sancıları gibi birçok sebepten ötürü bel ağrıları yaşanabilir. Eğer bel ağrısı hamilelik sebebiyle yaşanıyorsa hamilelik takibine başlanır. Böyle bir durumdan şüpheleniliyorsa hamilelik testleri yaptırılır. Ancak; diğer nedenler tespit edilirse bu rahatsızlıklara uygun bir tedaviler uygulanır. Sonuç olarak; bel ağrısı hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunun anlaşılması içinde hamilelik testi yaptırılması gerekir.

Sol Kasık Ağrısının Nedenleri?

Sol kasık ağrıları en yaygın şikayetlerden biridir. Sol kasık ağrılarının en belirgin nedeni; kasık bölgesindeki aşırı zorlanmalardan dolayı meydana gelen küçük yaralanmalardır. Hareket edildiğinde kasık yaralanmaları daha fazla acı ve ağrıya ve bölgenin iltihaplanmasına sebep olabilir.

Bunun yanı sıra; mesane ve böbrekte kalsiyum ve mineraller biriktirip sertleştiğinde oluşan böbrek taşları sol kasık ağrılarına olabilir. Hamilelikte, rahmin hızla genişlemeye başlaması ile ikinci ve üçüncü trimesterlerde nispeten görülebilir.

36 yorum

 • Edanur S. dedi ki:

  Merhaba. Benim 2 haftadir kasiklarima hafif agri girip tekrar gidiyor. Aksamlari yemek yemezdim 2 haftadır yemek yyiyorumsabah kalktigimda midem bulaniyor. Halsiz oluyorum surekli uykum geliyo. Sirtim omuzlarim belim agriyor. Regl olmama 2 hafta var sizce hamile olabilirmiyim.

 • Gül dedi ki:

  Benim adet kanamamdan on gün once 2 gün suren hafif pembemsi ve kahverengi lekenmem oldu su an adetime 3 gün var ama asırı bel. Ağrısı ve kasık ağrım var ikiside sol tarafta agirlikli olmak üzere ağrım var hamile olma ihtimalim var merak ediyorum?

  • zehra dedi ki:

   Canım benimde ayni sekilde. Lekelenmem oldu ama bende PKO Olduğu ortaya çıktı. Doktora görün hatta bir kaç tane doktora baktır. Benim yİllarca kimse anlamamış polikistik olduğumu ??

 • Sevgi çemberi dedi ki:

  ALLAH isteyen herkese hayırlı evlat nasip etsin İNŞAALLAH

 • Sevda dedi ki:

  Iyi geceler ben geçen ay 6 gün geçildikten sonra 3 gün hafif kanama gördüm normali 5 gündür bu ay yine 3 gün gecikti pembe akıntı oluyor belimde kasiklarimda batma ağrı var hamile olabilirmiyim

 • Buqlem dedi ki:

  Merhaba adetim 1hafta gecikti test yaptm ama negatif çıktı kan testinde pozitif olma olasılığı varmı . birde kassiqim ve belim agrio akintim oluyor bogazmda birsey varmis gibi genirme gibi bsey geliyor ama kusma yok azimin tadi yok yardımcı olurmusunuz

 • Selda dedi ki:

  Mrhba adetim 16 fun gecti ve sag kasim agrim var hamilelik riski varmi

 • Melisa dedi ki:

  Benim adetine 4 gün kala açık pembe akıntı geldi kaşık ve bel ağrısı olmakla beraber yorgunlukta var sizce hamilemiyim

 • Melek dedi ki:

  Merhaba benim tüpbebek yapdırdım kan testine 3gun var sol kas ve bel agrim var ara sıra sağdada olyor bacagma vuryor acaba cocuğum tutdumu.merak edyorum bilen varsa lütfen yasın.

 • Sezen dedi ki:

  Kızlar benimde ayni şekilde su an adetim gecikti ama ben zaten düzensiz adet görüyorum. Kızlar defalarca doktora kontrole gidin ve ultrasondan önce bol bol su için kist varsa gorunsun. . Su an İnofolic combi ve Progestan kullniyorum. Sizlere tavsiyem inofolic combi folik hapi ayrıca yumurta kalitesini arttiriyormus.

 • Keziban dedi ki:

  Merhaba bayanlar benim adetim 8 gün geçti kasıklarım da ve belimde ara ara ağrılar oluyo ama ağrılar 5 dakika suruyo sizce hamilemiyim bi bilgisi olan varmi

  • Mutlu dedi ki:

   Merhaba aynı belirtiler bendede var en son 13 şubatta adet oldum kasıklarima dünden beri ara ara ağrı girip geçiyor adet olcakmisim gibi birde başım çok ağrıyor bu aralar. Siz öğrendiniz mi hamilemisiniz acaba?

 • Betül dedi ki:

  Merhaba 8 gündür adetim geçiyor ama test yaptım 4 gün önce bişey çıkmadım we bugün 8. Günm hala bişey yok 3 kere midem bulandı we ara arada belim kasıklarım agrıyor acaba hamilemiyim

 • Ayşe dedi ki:

  Merhaba benimde bir iki günden beri kasıklarım ve belim ağrıyor ara sirada bisey batîyormuş gibi oluyor midemde ara sıra bulanıyor bazen ağzıma kadar geliyor ama kusmuyorum adet olmama da sekiz gün var acaba hamile olabilir miyim merak ediyorum..

 • Ayşe dedi ki:

  Merhaba benimde bir iki günden beri kasıklarım ve belim ağrıyor ara sirada bisey batıyormuş gibi oluyor midemde ara sıra bulanıyor bazen ağzıma kadar geliyor ama kusmuyorum adet olmama da sekiz gün var acaba hamile olabilir miyim merak ediyorum..

 • Semiha dedi ki:

  Ben ekim ayinda disuk yaptim.polip var dediler.Subat ayindada amaliyat oldum.Nisanin 6 sinda adet olmam gerekirken olmadim 3 gun gecikti.Kan testinde beta bcg 15.17 cikti sizce yinemi dusuk olucak lutfen cevaplarmisiniz tesekkurler…

 • Semiha dedi ki:

  Suan bel ve kasik agrilarim cok siddetli.

 • Fatma dedi ki:

  Merhaba benim regl 10 gün gecikti normalde en fazla 4 gün gecikir üç kere test yaptım ucu negatif hamile miyim degilmiyim bilmiyorum ama kan testi yaptır maktan yoruldum artık yine negatif çıkarsa diye böyle bir durum yaşayan varmi

 • Leyla dedi ki:

  Bendede hafif kasık ağrım war ama belim sırtım omuzların bacaklarım çok kötü ağrıyor miğdemde ara ara yanma oluyor bulantıda aynı şekilde test yapmaktan korkuyorum negatif çıkacak diye ama belirtiler war acaba hamilemiyim

 • Berna çelik dedi ki:

  İyi akşamlar ben düzenli olarak adet görüyorum 28 Nisan’da adet oldum ve adetim dört gün suruyor hala bitmedim az az lekeler geliyor ve bel ağrım sürekli uyku baş ağrısı ve halsizlik var sizce nedir

 • Gul dedi ki:

  Merhama bende g3cen afin 12 de adet oldum bu ay olmasada 6 gün kaldı ama yaklaşık 7 ‘di gu dur kasiklarim ağrıyor belime aniden sanki birşey batıyormuş gibi oluyor başım ağrıyor bazen çok ac bazende canım hiç birşey istemiyor vede sanki adet olucakmış gibi birden sıcak oluyor … felan iste yarın doktora gidicem inşallah bende hamileyimdir allahım isteyen herkese nasip etsin sizce hamilemiyimdir midem felan bulanmıyor sadec e basim çok ağrıyor

 • Hilal çetin dedi ki:

  5 gündür adetim gecikti ve bel agrisindan ölüyorum şuan adetimin 3cu gecikme gününde test yaptim tek çizgi çıktı ama hala olmadim

 • Hafsa dedi ki:

  Merhaba benm adetimin gecıkmesinin 23.günü en son adet tarihim 11 nisan ama asırı derecede belım agrıyo hamile olma riskim var ama ya değilsem diye korkuyorm oyuzden daha test yaptıramadm normalde agrımazdı benm belim sebebi nedir bilen varmı acaba biri bişey yaZsn lutfen

 • misafir dedi ki:

  ben yeni evliyim ve 15 gün önce evlendim adetim iki gün gecikti ama ben bazen geçte oluyorsun sitresle alakalı fakat bu kez gecikmeler bende bulantı uzağında boşluğa düşer gibi olması kaşık ağrısı var hamilelik belirtisi midir

 • Ozlem dedi ki:

  Benimde üç günüm geçiyor ki şiddetli kasik ve şiddetli bel ağrılarım var acaba hilemiyim

 • Umran Yazıcıoğlu dedi ki:

  Merhaba ben 13 temmuzda adet oldum ve 1 hafta geçtikten sonra lekenlenme oldu ve kasiklarim çok agriyo yarın doktora gidicem ama gunuden adet oldum ama belimde çok agriyo ya

 • Ebru dedi ki:

  Benimde aynı şikayetlerim var adettime 1 hafta var sizin ne çıktı ve

 • Amily dedi ki:

  Merhaba benim adetim 6 gün gecikdi normalde bukadar uzun süre gecikmez kasik agrim fazla yok ama bel agrisi cok fazla zaten bel fitigimda var ama siddetöi agriyo ve az Önce cok siddetli kassik agrim oldu acaba yerlesmedwn dolayimi ? yardimci olabilirmisiniz ayin 4nde oldum normalde 25nde adet olmam gerekiyodu her 2 haftaya bi oluyorum ben adet ama olmadim adet sancisi gbi sancilarim yok.

 • Lale yılmaz dedi ki:

  Adet dönemimi geçeli 2 gün oldu fakat ben 2 gün önce cumartesi gecesi 2 majezik 1 tane etol fort içtim dişim için. adet günümde de 3 tane morfin yedim yine dişim için gecikmiş olması normal mi sizce ? Adet günümden 6 gün önce bi yok denilecek kadar az spermle hamile kalmam mümkün mü ? Yardımcı olun

 • Nnnn dedi ki:

  Merhaba benim adetime 6 gun var ama kasinlarim belim cok agriyor hata yanlarim cok agriyor akintimda var cok yorgun his ediyorum kendime hep uykum geliyor ama bulanti kusma falan yok sizce hamilemiyim dit ????

 • Gülsüm dedi ki:

  Hamile kalmak çok güzel bı duygu zorlukları olsa bile çok muhteşem bir duygu ?

 • Hacer dedi ki:

  Adetimin 32.ci günü kan testi yaptırdım 0.2 çıktı aşırı belim ağrıyor hala adet olmadım hamilelik olsa kanda çıkardı böyle olup ta hamilelik yaşayan varmı sizce 1 hafta sonra tekrar kandan baktırmalımıyım

 • mine dedi ki:

  Adetim den 1 gün önce bel ağrılarım oldu ilk defa bel ağrım olyor gcmiyor adette olmadım 2 gündür gecikti bugünde yumurtaların karnım kısıklarım agryor mideme kırap giryo ve midem bulanıyor sürekli uyku uyuyorm gözümü acamiyorm ve sürekli ackyorum ymk yedimi midem bulanıyor bu ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.