Kimlere Tüp Bebek Yapılamaz?

Hangi Kadınlara Tüp Bebek Tedavisi Uygulanamaz?

Doğrudan, kadınların gebe kalmasına yönelik olan bir tedavi olmasının yanı sıra; vücudun bütün olarak da sağlığının etkileri söz konusu olduğu için, özellikle ilaç kullanan veya ciddi bir rahatsızlığı bulunan kadınların tüp bebek tedavisi alamayacağı bilinmelidir.

Kimlere Tüp Bebek Yapılamaz?

Tüp bebek tedavisi; anne ve babanın gebeliğe dair sorun yaşaması halinde, doktorlar tarafından önerilerek yapılan tedaviler sonucunda gebeliğin sağlanması tedavisidir. Tüp bebeğin cerrahi bir işlem olması ve belirli uygulama şartlarını gerektiriyor olması, her insana tüp bebek tedavisi uygulanmayacağını gösteren en büyük skaladır. Bununla beraber, konu hakkında; tüp bebeğin hangi durumlarda yapılamayacağı, hangi özellikle kişilere yapılamayacak olduğu, alanlarının da öğrenilmesi faydalı olacaktır. Özellikle, tüp bebek tedavisi almak isteyen insanların bu konuları öğrenmeleri oldukça önemlidir.

Hangi Durumlarda Olan Kişilere Tüp Bebek Yapılamaz?

Tüp bebek tedavisi, sağlık alanında gerçekleştirilecek olan önemli tedavilerden bir tanesidir. Doğrudan, kadınların gebe kalmasına yönelik olan bir tedavi olmasının yanı sıra; vücudun bütün olarak da sağlığının etkileri söz konusu olduğu için, özellikle ilaç kullanan veya ciddi bir rahatsızlığı bulunan kadınların tüp bebek tedavisi alamayacağı bilinmelidir. Buna ek olarak, bazı kadınların özelliklerine göre de tüp bebek yapılamadığı görülür.

Hangi Kadınlara Tüp Bebek Tedavisi Uygulanamaz?

Bazı durumların geçerli olması, tüp bebek tedavisinin uygulanamaz olmasına neden olur. Bu durumlar, genel olarak kadınlarla alakalı olduğu gibi, bazen de erkeklerle alakalı olarak gözlemlenir.

Bununla beraber, tüp bebek tedavisinin uygulanamayacak olduğu kadınlar şu gruplar içerisinde yer alır:

  • Rahim yapısının, ortaya çıkan bir sağlık sorunu veya talebe bağlı olarak alınmış olduğu durumları yaşayan kadınlar
  • İlerleyen yaşlara bağlı olarak, gebelik hali kadınların sağlık durumlarını oldukça olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu durum hakkında kadınlar, doktorlar tarafından bilgilendirilir ve çok riskli görülürse de doktorlar tarafından yasak getirilir. Kendi sağlıklarına kesin olarak zarar verecek kadınlar tüp bebek yaptıramaz.
  • Tüp bebek, maddi olarak belirli giderleri zorunlu kılan gebelik tedavileri arasında yer alır. Bu nedenle de maddi olarak elverişli olmayan aileleri, genel olarak tüp bebek tedavisinden fayda sağlayamaz.
  • Alternatif olarak tercih edilecek olan gebelik yöntemlerinin denenmemiş olması, doğrudan tüp bebeğin doktorlar tarafından önerilmiyor olmasına neden olur. Çünkü tüp bebek; doğrudan müdahale edilmesine bağlı olarak gebeliğin sağlanmaya çalışılmasını içerir. Ancak diğer gebelik yöntemleri daha doğal ve müdahale olmadan gebeliğe neden olabileceği için, daha önce denenmesi gerekir.

5.Hastalıklarının kesin olarak teşhisi koyulduğu tespit edilen bireylerin, gebelik yaşaması halinde çocuklarında da ciddi bir hastalık olacağı öngörülebilir. Bu tür durumlarda tüp bebek yapılamaz.

Belirlenen durumlar, kadınların tüp bebek tedavilerini almasını önleyecek şekilde durumlardır. Buna ek olarak, erkeklerden alınan üreme hücrelerinin kalite olarak düşük olması da tüp bebek yapılamamasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.