Kimyasal Gebelik Ve Sessiz Düşük Nedir?

Kimyasal gebelik, birçok anne adayının başına gelen ve bunu fark etmeden sonlanan gebelik durumudur.

Kimyasal gebelikte, yumurta sağlıklı döllenemez ve rahime sağlıklı bir biçimde tutunamadığından vücutta adet kanaması ile birlikte atılarak gebelik istem dışı kendiliğinden sonlanır. Kimyasal gebelik testi, normal gebelik gibi idrar tahlili ya da kan tahlili ile anlaşılabilir. Fakat adet gecikmesinden sonra gebelik testi yapılmaz ise kişi bu gebeliğin farkına bile varmadan gebelik kendiliğinden sonlanır.

Bu kimyasal gebeliğin diğer adı da sessiz düşüktür. Fakat kadın hastalıkları doktorları, jinekoloji uzmanları bu durumu sağlıklı bir gebelik olmadığı için düşük olarak saymazlar. Ancak kadın gecikmiş olan adet döneminde daha sancılı ve koyu renkli kan pıhtıları şeklinde bir adet kanaması geçiriyormuş gibidir ve her zamanki adet sancılarına göre biraz daha şiddetli sancılar yaşar. Adet düzeninde hiçbir aksama olmadan hep belli zamanlarda kanaması gerçekleşen kadınlarda sessiz düşük hadisesi gerçekleşmesi durumunda kadının bu durumu hissetmesi biraz daha kuvvetlidir. Aksine zaten sürekli aksayan ve zamanında adet görmeyen kadınlarda böyle bir sessiz düşük gerçekleşmesi durumunda kadın zaten düzensiz olan bu kanamadan endişe duymayacağından sessiz düşük riski aklına bile gelmeyecektir.

Dış Gebelik İle Kimyasal Gebelik Aynı Şey midir?
Kimyasal gebelik dış gebelikten çok farklı bir durumdur. Halk arasında çok sık karıştırılan bu iki gebelik arasındaki fark; Dış gebelik çok riskli ve tıbbi müdahale yapılması gereken bir durum iken, kimyasal gebeliğin hiçbir riski ve hayati tehlikesi yoktur. Bu nedenle kimyasal gebelik tıbbi bir müdahaleye gerek kalmadan kendi kendine sonlanarak vücuttan atılır.

HCG Değeri Nedir, Nasıl Tespit Edilir?
HCG hamile kadınlardaki kan değerlerindeki hareketliliktir. Gebe olmayan bir kadında normal şartlarda bu HCG değeri 0- 10 mlU/ml, gebelik döneminde ise, spermin yumurtayı döllemesinden sonra 7 ile 12 gün arasında HCG değeri yükselir. Bu durum gebelik döneminde her iki dünde bir HCG değeri bir kat artar. Şayet bu değerlerde artış görülmez ise hamilelikte bir sorun var demektir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?
Kimyasal gebelik, şayet gebelik testi yapılarak fark edilirse, dış gebelikle karıştırmamak için kandaki “HCG” değerine bakılır. Çünkü kimyasal gebelikte kandaki” HCG” değeri ile dış gebelikteki kan değerlerindeki durum farklılıklar göstermektedir.
Kimyasal gebelik çoğu zaman fark edilmeden sonlanan bir gebelik olsa da, fark edilmesi halinde de yapılacak herhangi bir müdahale bulunmamaktadır.

Daha önceki yıllarda tıp bu kadar kendini yenileyemediği dönemlerde dış gebelik ile kimyasal gebeliği karışması konusunda doktorlar da hata yapabiliyorlardı. Bu gün ise anne sağlığına çok daha fazla önem veren tıp dünyası çok büyük aşamalar kat etmiştir.

Uzmanlar kimyasal gebelik sonrasında sessiz düşük yaşayan kadınların tekrar hamile kalmalarının, normale göre daha yüksek bir ihtimal olduğunu söylemektedir. Ve bir kere kimyasal gebelik yaşayan kadınların, bir sonraki gebeliklerinde de böyle olacak diye bir şart bulunmamaktadır. Yani kimyasal gebelikle sessiz düşük yapan bir anne adayının bir daha gebe kalamamak ve bebek dünyaya getirememek gibi bir riski bulunmamaktadır. Sessiz düşük olarak da adlandırılan kimyasal gebelik normal şartlarda fark edilmese de laboratuvar merkezlerinde kan testleri ile tespit edilebilmektedir.

Hamilelik öncesinde anne adayı öncelikle adet kanamalarının olduğu günleri takviminde işaretleyerek belli günlerdeki döllenme olayı doğal olarak gerçekleşeceğinden ve basit tahlillerle öğrenildiğinden hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Düzensiz adet dönemleri, sancılı adet dönemleri ve özellikle de pıhtılı kanamalar gibi şikâyetler oluşmaya başladığında doktorunuza müracaat etmeniz önerilmektedir. Sancılı adet dönemi geçiren kadınlar, genelde üşüttüm, o nedenle sancılanıyorum dese de üşütmenin payı olsa da sancılı adet dönemi geçiren bu durum genellikle genetik bir durumdur.

Adet( regl) dönemlerinde kadının kendisini sıcak tutması önemli olup, pıhtı şeklindeki kanamalı adetlerde bilmeden çok sayıda sessiz düşük yapan kadın bulunmaktadır. Fakat bu durum hep düzensiz adet görüyor olmak ile eşleştirilip sessiz düşük olarak değerlendirilmemektedir. Kan ve idrar tahlilleri ile belirlenen hamile olunup olunmadığı konusu eskiden laboratuvarlarda yapılıp neticelerinin birkaç gün sonra verilmesi ile öğrenilirdi. Şimdi ise herhangi bir eczaneden alacağınız küçük bir tahlil çubuğu anında sonucu göstermektedir.

2 yorum

  • nazan b. dedi ki:

    farklı fikirler ögreniyoruz her gün farklı testler de ögreniyoıruz gercekten tıbba tesekkürler allah kimsenin cocugunun dşmesine izin vermesin

  • selda öksüz dedi ki:

    Merhaba.4 ay önce düşük yaptım maalesef çocuk sahibi olamadım.Çok üzülmüştüm bu duruma açıkçası ama elimizden bir şey gelmiyor.Düşük riskini en aza nasıl indirebilirim.Bir daha çocuğum olmazsa depresyona girerim Allah kimseye yaşatmasın çok kötü bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.