KIŞ AYLARINDA BEBEK BESLENMESİ NASIL OLMALI?

Kış Aylarında Anne Sütünün Önemi

Kış ayları doğal olarak insanların en çok sağlık sorunları yaşadıkları aylardır. Bu aylarda özellikle küçük bebekler için beslenmeye biraz daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Bebeklerin hastalıklardan korunması ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için en önemli besin kaynağı süttür. Bir bebeğin doğduğu andan 6. ayına kadar anne sütü ile beslenmesi en sağlıklı beslenme şekli olacaktır. Ayrıca doğal antibiyotik özelliği olan anne sütünün kış aylarında bebeklerin tedavisi için ve hastalanmamaları için önemi çok fazladır. Sıvı dönemi olarak adlandırılan ilk 6 ay, sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin çok daha sağlıklı bir kış geçirecekleri şüphesiz bir gerçektir.

KIŞ AYLARINDA BEBEK BESLENMESİ NASIL OLMALI?

Kış İçin En İdeal Gıda ” Çorbalar ”

Bebeklerin de büyük insanlar gibi kış aylarında kalori ihtiyacı artacaktır. En doğal şekli ile kış aylarında bebekler kalori ihtiyacını taze sebzelerden yapılan çorbalardan alabilirler. Bebekler için hazırlayacağınız çorbaların sebzelerinin taze ve mevsim sebzelerinden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Et ve kemik suyu ile yapılan protein bakımından zengin çorbalar, kış aylarında bebeklerin zengin bir vitamin takviyesi almalarını sağlayacaktır.

Evde hazırlanan tarhana çorbası, yoğurt ve mercimek çorbaları da vitamin yönünden çok zengin çorbalardır. Anne sütüne ek olarak 6. aydan itibaren yani katı gıdaya geçilir geçilmez, çorbalarla kış aylarının sağlıklı bir şekilde geçirilmesini sağlayabilirsiniz.

Kışın Bebek Beslenmesi

  • Gribal enfeksiyon, nezle gibi hastalıklardan bebeklerinizi uzak tutabilmek adına anne sütü ağırlıklı beslenme ve C vitamini takviyeleri yoğun olan beslenme öğünlerini yaptırmalısınız.
  • Kış aylarına gelen aylarda bebek 6. ayını doldurduysa mutlaka katı gıdalarda protein bakımından zengin, bol vitaminli gıdalar yedirmelisiniz.
  • Bebek anne sütü ile besleniyorsa bile mutlaka günde 3 defa takviye gıdalar verilmelidir. Yok anne sütü almıyorsa o zaman da günde 6 defa takviye gıdalarla beslenmelidir.
  • Unutulmamalı ki kış aylarında meyve püreleri, kemik suyundan yapılmış çorbalar en güzel besin kaynaklarıdır.
  • Et ve balık gibi protein bakımından zengin gıdalar püreler şeklinde bebeğe mutlaka verilmelidir.
  • Lif bakımından zengin olan; kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatlarda kış aylarında tüketilmelidir. Bunlar bebeğin kış aylarında daha güçlü olmasına katkı sağlayacaktır.
  • Kış aylarında birde mevsim meyve ve sebzelerini bebeklerinize verin. Mevsiminde olmayan meyve ve sebzenin bebeğinize faydadan çok zararı olacağını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.