Kısırlık (İnfertilite) ve Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre ile yaşam kalitesini düşürmekte olan birçok ciddi rahatsızlığın tedavisi ile birlikte kısırlık (infertilite) durumu da tedavi edilmeye başlanmıştır. Erkeklerde sperm hücrelerinin bulunmaması veya yeterli kalitede olmaması bebek sahibi olma durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Kök hücre tedavisi ise kök hücreden sperm elde etme olanağı sağlamaktadır. Böylelikle kısırlık (infertilite) durumuna sahip olan kişilerin bebek sahibi olma olasılığı arttırılmaktadır.

Kısırlık (İnfertilite) ve Kök Hücre Tedavisi

Kök hücrenin başlıca özellikleri arasında sınırsız çoğalma durumu yer almaktadır. Organ ve dokuları oluşturma işlevi olan hücrelere dönüşebilen kök hücre, birçok ciddi rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kısırlık durumu ise, kişilerin en az bir yıl olmak üzere gerçekleştirdikleri düzenli ve korunmasız cinsel ilişki sonucunda bebek sahibi olamamaları sonucunda meydana gelmektedir. Kısırlığın birçok sebepten ötürü meydana gelebilmesi olasıdır. Bu sebepler yalnızca kadından ötürü meydana gelmediği için, bebek sahibi olamayan hem kadın hem de erkeğin mutlaka bir uzman tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir. Kısırlığın %40 oranla kadında, %40 oranla erkekte, %20 oranla ise hem erkek hem de kadında bulunan faktörlerden ötürü meydana gelebildiği bilinmektedir. Kısırlığın nedenleri ile hamile kalmayı güçleştiren nedenler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Kadınlarda tüplerin bir veya ikinin tıkalı olması
 2. Erkeğin yeterli ve kaliteli sperme sahip olmaması
 3. Kadınlarda yumurtlamada meydana gelen bozukluklar ve düzensizlikler
 4. Endometriozis: Endometriumun rahim dışında gelişmesi
 5. Rahim ağzında meydana gelen yapısal bozukluklar
 6. Alerjiye bağlı olarak meydana gelen sorunlar
 7. Rahimde myom bulunması
 8. Rahimde polip bulunması
 9. Kadının yaşının ilerlemiş olması
 10. Yumurta sayısının azalması
 11. Erken menopoz
 12. Kadının menopoz dönemine girmiş olması
 13. Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiral kullanımının iltihaplanmaya neden olması
 14. Erkekte hormonal bozuklukların ortaya çıkması: kanlanma bozuklukları, hipofiz fonksiyon bozuklukları
 15. Testis enfeksiyonları
 16. Testis travmaları
 17. Sperm hareket bozukluğu
 18. Sperm kanallarının yokluğu
 19. Prostat ameliyatı sonucunda ortaya çıkabilen meni yokluğu
 20. İlaç kullanımı sonucunda görülebilen meni yokluğu
 21. İnmemiş testis sorunu
 22. Testosteron salınımında yetersizliğin mevcut olması
 23. Peniste şekil bozukluğunun bulunması nedeniyle cinsel ilişkiye girememe
 24. Sperm kanallarının bağlanması veya hasar görmesi
 25. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 26. Sigara ve alkol kullanımı
 27. Yanlış ve düzensiz beslenme
 28. Kalıtımsal bozukluklar

Kök Hücre Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kısırlık durumu meydana geldiği takdirde uygulanabilen kök hücre tedavisi başlıca, organlarda mevcut olan hücrelerin yenilenmesi özelliği ile bilinmektedir. Kök hücre tedavisi ile sperm hücreleri yeterli miktarda olmayan erkeklerde, kök hücre aracılığı ile sperm üretilmesi hedeflenmektedir. Bu hücrelerin ise uygun koşullara sahip bir ortamda döllenmesi sonucunda kişilerin bebek sahibi olması sağlanabilecektir. Kök hücre tedavisinin uygulanabileceği kişiler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Azoospermi durumuna sahip olan erkekler (hiç spermin bulunmaması, sperm yokluğu)
 2. Sperm kalitesinin düşük olduğu erkekler
 3. Yaşın ilerlemesi gibi sebeplerle yumurta rezervi tükenen kadınlar
 4. Menopoz dönemine girmiş olan kadınlar
 5. Rahmi olmayan kadınlar
 6. Erken menopoz rahatsızlığına sahip olan kadınlar
 7. Doğal yollar ile hamile kalamayan kadınlar

Belirtilmiş olan kişilere tüp bebek veya aşılama gibi kısırlık sorununda uygulanan tedavi yöntemleri ile başarılı sonuç elde edilebilmesi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle bu kişiler bebek sahibi olmak amacıyla kök hücre tedavisine başvurabilmektedirler. Rahmi olmayan kadınların Türkiye’de kök hücre tedavisine başvurması mümkün olmamaktadır.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Spermatogonium, erkeklerde testiste bulunmaktadır. Üreme hücrelerinin kök hücreleri olarak tanımlanabilmekte olan spermatogoniumun yokluğu kısırlığa neden olabilmektedir. Erkekte yeterli spermin bulunmayışı veya bulunan spermin gebelik için gerekli kalitede olmayışı kısırlığa yol açabilmektedir. Yeterli oranda spermin bulunmaması durumu tıbbi literatürde azoospermi olarak tanımlanmaktadır. Kök hücre tedavisi ile azoospermi durumuna sahip olan kişilerin testislerinde sperm oluşumu sağlanabilmektedir.

Kök hücrelerin uygunluk açısından kişinin kendisinden alınması daha başarılı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle kök hücreler sıklıkla kişinin kemik iliğinden, kordon kanından veya embriyo hücrelerinden alınabilmektedir. Gerektiği takdirde kök hücre nakli, kardeşler arasında da gerçekleştirilebilmektedir.

Azoospermi durumuna sahip olan birçok çifte kök hücre tedavisi uygulanmış olup, başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Kök hücre tedavisi aracılığıyla sperm ile aynı özelliklere sahip olan hücrelerin üretimi sağlanmaktadır. Bu yöntem tüp bebek, aşılama yöntemleri gibi kısırlık sorununa sahip olan kişilerin bebek sahibi olma olasılığını arttırmaktadır. Kısırlık durumuna sahip olunduktan sonra ilk olarak kısırlığın nedenleri araştırılması, bir uzman tarafından destek alınmalı ve uygun tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Kısırlık, erkekte yeterli miktarda sperm bulunmaması nedeniyle meydana geliyor ise kök hücre tedavisine başvurmak, kişilerin bebek sahibi olma olasılıklarını arttıracaktır. Kök hücre tedavisinin mutlaka tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda, alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başarılı sonuçlar doğurması ile bilinen bu yöntemin, yalnızca doğru şekilde uygulandığında istenilen neticeye ulaşmada etkili olacağı unutulmamalıdır.

Kök hücre tedavisinin azoospermi durumuna sahip olan erkekler ile birlikte, yaşın ilerlemesi sonucunda yumurta sayısı bitmiş olan kadınlara da uygulanabilmesi planlanmaktadır. Kadınlarda yaşın ilerlemesi, yumurtalıkların işlevini yerine getirememesine dahi neden olabilmektedir. Bu durumda da kök hücre tedavisinin uygulanabilmesi mümkün hale getirilmeye çalışılmaktadır.

1 Yorum

 • Havva dedi ki:

  Peki Rahmi olmayanlar için kök hücre tedavisi ile olumlu sonuç alınan ülkeler varmı bir bilginiz varmydi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.