Kız Çocuklarına Cinsellik Hangi Yaşta Anlatılmalı

Kızlar ve Cinsellik

Kız çocuklarında cinsellik sürece erkeklere göre çok daha zorlu geçebileceği için ergenlik süreci boyunca anne ve baba olarak mutlaka çocuklarınızın yanında olmanız gerekmektedir. Onlara vereceğiniz psikolojik destek sayesinde ortaya çıkacak problemlerin pek fazla büyümeden çözülmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kız Çocuklarına Cinsellik Hangi Yaşta Anlatılmalı

En Uygun Yaş Hangisidir?

Kız çocuklarında ergenliğe girmenin en büyük belirtilerinden bir tanesi âdet kanamalarının başlaması oluyor. Bu süreçte ilk defa böyle bir durumla karşılaşmış olan kız çocukları psikolojik olarak çeşitli travmalar yaşayabiliyor. Uzman kişilerin görüşlerine göre âdet kanamaları başlamadan önce kısa bir şekilde bu durumdan çocuklara bahsetmek, onların kanamalara karşı hazırlıklı olmasına yardımcı oluyor. Bu konuda da en büyük destek verecek kişiler yine anne ve babalar olarak karşımıza çıkıyor. Kız çocukları ülkemizde genellikle 12 ile 14 yaş aralığında ilk kez âdet kanamaları görmeye başlıyor. Bu süreç içerisinde çocuğunuza bu durumların meydana gelebileceğini uygun bir dille anlatmak, kanamalar ilk meydana geldiği zaman çocuğunuzun bu duruma karşı aşırı tepki vermemesi için yardımcı olacaktır. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız ve profesyonel bir şekilde destek almak istiyorsanız özellikle çocuklar alanında uzmanlaşmış olan psikologlardan destek alabilirsiniz. Genellikle yetişkin beyni ile çocuk beyni birbirinden çok farklı çalıştığı için arada iletişim kurmak kolay olmayacaktır. Fakat çocuğunuzun nasıl tepkiler vereceğini tahmin ediyor ve onu tanıyorsanız kız çocuğunuzun etkilemeyeceği biçimde bir anlatım tarzı benimsemek çok daha uygun olacaktır. Cinsellik konusunda ilk defa bahsederken bunun fiziksel bir aktivite olarak değil de sperm ve yumurta hücresinin birbiriyle birleşmesi olarak anlatmanız biraz daha soyut bir kavram olacağı için çocuğunuzun bu durumu soyut olarak hayal etmesine yardımcı olacaktır. Fiziksel olarak gerçekleşmekte olan durumları anlatmak için de piyasada hazırlanmış olan çeşitli eğitim kitapları yer alıyor. Bu kitaplar içerisinde hem çocuğunuzun daha iyi anlayabileceği şekilde şematize edilmiş olan görsel içerikler hem de bilgi verici metinler bulunuyor. Bu kitapları satın alarak çocuğunuz ile beraber kitapları okuyabilir ve böylece psikolojik olarak rahatsızlık vermeden cinselliği çocuğunuza açıklayabilirsiniz.

Kız Çocuklarında Ergenlik Dönemi ve Davranışlar

Bildiğiniz gibi ergenlik dönemine yeni girmiş olan gençler ilk olarak psikolojik bakımdan benliklerini tanımaya çalışacaktır. Bu süreç içerisinde çocuklar kendi benliklerini keşfetmeye çalışırken genellikle dış ortama karşı çok daha agresif ve daha önceden sahip olmadıkları bir karakterde hareketler sergileyebilirler. Bu süreç içerisinde çocuğunuza karşı anne ve baba olarak çok daha anlayışlı davranmanız, onun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için büyük önem taşıyor. Ergenlik dönemine yeni gelmiş olan kişilerde dış çevreye karşı gösterilen agresiflik belirtisi ilk olarak vücudun değişmesinden dolayı ortaya çıkıyor. Kız çocuklarında göğüslerin belirginleşmeye başlaması ve vücutta kıllanmaların meydana gelmesi, onların gözünden anormallik olarak görülüyor. Aslında oldukça doğal bir süreç olan ergenlik dönemini çocuklara mantıklı bir şekilde açıklayabilmek büyük önem taşıyor. Ergenlik dönemine yeni girmiş olan kişilerde genellikle büyükler ile sürekli olarak bir inatlaşma hali meydana gelecektir. Eğer ev hayatında yok yere tartışmalar çıkmaya başlıyor ve çocuğunuz daha önce olmadığı kadar agresif davranıyorsa, büyük ihtimalle bu durumun tek sebebi ergenliğe girmesidir. Bu süreç içerisinde eğer çocuğunuza karşı tepki verirsiniz ve onu istemediği şeyler yapmaya zorlarsanız, psikolojik olarak bunalıma girmesine sebep olabilirsiniz. Bu yüzden de ergenlik süreci boyunca mümkün olduğu kadar anlayışlı davranmaya özen gösteriniz.

Fiziksel Olarak Cinsellik Nasıl Anlatılır

Hayatın içerisinde olan cinsellik, genellikle küçük yaştaki çocuklar için oldukça anormal bir durum olarak görülmektedir. Ergenliğe ilk defa girecek olan kişilerde psikolojik olarak travmalar yaşanmaması için yaklaşık olarak 10 ile 12 yaşında cinsellik kelimesinin anlatılması gerekiyor. Küçük yaşlarda çocuklara en yakın olan kişi anne ve babalar olduğu için cinsellik konusundaki gerekli olan bilgileri anne ve babaların vermesi gerekiyor. Unutmayın ki kız çocukları cinsellikle bilgileri dışarıdan duydukları zaman hem bu bilgilerin doğru olup olmadığı konusunda emin olamayacak hem de bu konuya karşı ciddi anlamda yabancılaşacaklardır. Eğer cinsellik konusunu anne ve baba olarak sizler anlatırsanız, çocuğun bu durumu kabullenmesi daha kolay olacaktır. Tabii ki küçük yaştaki bir çocuğa cinselliğin ayrıntıları ile anlatılması uygun bir davranış biçimi değildir. Çocuk psikolojisi hakkında yapılan araştırmalar gösteriyor ki ilk olarak basit bir şekilde açıklama yapmak ve sadece sperm ve yumurta hücresinin birleşmesini çocuklara anlatmak onların bu konuyu anlamasını çok daha kolay hale getiriyor. Fiziksel olan aktivitelerin ise ergenlik döneminin sonlarına doğru anlatılması çok daha uygun olacaktır. Günümüzde internet gibi birçok kaynak bulunduğu için çocuklar istedikleri zaman kolay bir şekilde bu konu hakkında bilgi alabilirler. Eğer çocuğunuzun yanlış bilgilerle donatılması istemiyorsanız ergenlik döneminde cinselliği detaylı bir şekilde anlatmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer karakter olarak bunu yapmaya uygun değilsiniz fakat yine de çocuğunuzun bilinçlenmesini istiyorsanız psikologlar tarafından verilmekte olan hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Çocuk psikolojisi ile ilgilenmiş olan doktorların büyük bir bölümü bu konudaki en iyi açıklamaları yapacak ve böylece kız çocuklarının cinsellik konusunda gerekli olan bilgilere sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Net Tavır Sergilemek Gerekiyor

Unutmayın ki çocuğunuza cinsellik ile ilgili bilgileri vermeye başladığınız zaman şimdiye kadar hiç duymadığı konular hakkında konuşuyor olacaksınız. Bu yüzden de çocuğunuzun sürekli olarak size çeşitli sorular sormak ve kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak isteyecektir. Bu konuyu çocuğa anlatırken net bir şekilde konuşmanız ve sunmuş olduğunuz bilgileri şüphesiz bir şekilde aktarmanız, çocuğun da konuyu anlayabilmesi açısından olumlu olacaktır. Eğer şüpheli ve çekingen davranmaya başlarsınız çocuğunuzun kafası karışacak ve bir çıkmaz içerisine girecektir. Cinsellik konusunda bilgi verirken genellikle net cümleler kurmaya ve onun anlayabileceği dilden konuşmaya özen gösteriniz. Çocuğunuz size, “ben nasıl anne girdim” ve “nasıl doğdum” gibi birçok soru sorabilir. Aynı zamanda sizin aklınıza gelmeyecek olan çeşitli konularda bilgi almak isteyebilir. Çocuğunuzun sormuş olduğu sorulara karşı net bir şekilde cevap verirseniz kısa süre içerisinde cinsellik konusunun onu hayal gücünde canlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Genellikle çocukların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi anne karnında nasıl girdim ve nasıl çıktım konusunda olacaktır. Bu konuyu anlatırken ilk olarak doğum sırasında ameliyatın gerçekleştiğini anlatmanız daha uygun olacaktır. Anne karnında nasıl girdin konusuna geldiğiniz zaman ise sperm ve yumurta hücrelerini sadece anne içerisinde birleştiğinden bahsetmemiz yeterli olacaktır. Cinsellik konularını anlattıktan sonra bir süre boyunca çocuğunuz bunları algılamakta zorluk çekebilir fakat günden güne düşünerek kafasında vermiş olduğunuz bilgileri oturtacaktır. Aynı zamanda dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer unsur da tüm konuları sadece bir gün içerisinde anlatmamaktır. Cinsellik konusu çocuğunuzun daha önce bilgisinin olmadığı bir konu olduğu için birkaç gün boyunca onunla uzun sohbetler eşliğinde bilgi vermeniz çok daha uygun olacaktır. Böylece gün geçtikçe kafasındaki soru işaretleri yavaş yavaş çözülmeye başlayacak ve bilgi bombardımanına tutunmadan bu konuyu anlamaya başlayacaktır.

Olanların Normal Olduğunu Anlamalarına Yardımcı Olun

Kız çocukları ilk defa ergenliğe girdiği zamanlarda vücutlarında meydana gelen fiziksel değişimlerden dolayı zaman zaman panik halinde bulunabilirler. Sizin yapmanız gereken şey ise yaşamış oldukları bu durumların oldukça normal olduğunu ve herkesin yaşadığı bir durum olduğunu açık bir şekilde anlatmaktır. Eğer çocuğunuza yaşamış olduğu durumların tamamen normal olduğunu açık bir şekilde öğretebilirseniz, yaşamış olduğu psikolojik durumlar kısa süre içerisinde düzene girecektir. İlk olarak çocukların aklını karıştıran en önemli unsurlardan bir tanesi göğüslerin belirginleşmeye başlamasıdır. Erkeklerde böyle bir durum meydana gelmediği için ergenliğe giren kız çocuklarında “ben neden farklıyım” gibi bir bakış açısı meydana gelecektir. Çocuğunuza bu durumu örnekler ile beraber açıklamanız ve yetişkin kişilerde erkekler ve kadınların farklı olduğunu anlatmanız psikolojik olarak rahatlamasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu dönemde ruhsal olarak hassas olacağı için anlayışlı davranmanız yine daha önceden bahsetmiş olduğumuz gibi önem taşımaya devam ediyor. Ergenliğe girdiği dönemlerde okula da devam eden çocuğunuz arkadaşlarının bazılarının ergenliğe girdiğini, bazılarının girmediğini görecektir. Bu durumu ona, herkesin farklı yaşlarda ergenlik dönemini yaşayabileceğini ve bu şekilde bir gelişim sürecinin meydana gelmesinin sağlıklı olduğunu anlatmamız gerekiyor. Eğer çocuğunuz yaşamış olduğu durumların tamamen sağlıklı ve normal olduğuna inanmaya başlarsa psikolojik olarak kendini daha rahat hissedecektir.

Korunmanın Öneminden Bahsedin

Ergenlik dönemine girmiş olan kız çocuklarına bilgi veren ailelerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi cinsellik hakkında konuşurken utanmak ve çekinmek oluyor. Unutmayın ki kız çocukları ilk defa bu bilgileri sizden duyduğu için detaylı bir şekilde bu durumu anlamak isteyecektir. Bu yüzden de konuşmalarınızı yaparken net bir ifade takınmanız ve tüm detaylardan bahsetmeniz oldukça büyük önem taşıyor. Yurt dışında yapılan araştırmalar gösteriyor ki genç yaştaki kişilerin ilk cinsel birliktelikleri sırasında bilgisizlikten dolayı hamile kalma oranları oldukça yüksek. Bu yüzden de çocuğunuza korunmanın nasıl yapılacağını ve bunun neden önemli olduğunu net bir şekilde anlatmanız gerekiyor. Eğer çocuğunuz bu bilinçli hareket etmeye devam ederse olumsuz durumlara karşı çok daha hazırlıklı olacaktır. Her ne kadar ülkemizde bu konuşmaları yapmak anne ve babalar için zor olsa da mutlaka yapılması gerekiyor. Eğer anne ve baba olarak bu konuşmaları yapmak istemiyorsanız çocuğunuzun bu bilgileri dışarıdan öğrenmesine izin vermek yerine psikolog doktorlardan destek alabilirsiniz. Anne baba olarak sizler onları çocuk olarak görürseniz de ergenliğe girdikten sonra aslında tüm bireyler cinsellik hakkındaki detayları öğrenmeye hak kazanıyor. Tahmin edilenin aksine eğer çocuğunuz cinsellik ile alakalı olarak hiçbir şeyi bilmezse, bu durum çok daha büyük sorunların meydana gelmesine sebep olacaktır. Eğer konuyu kısaca özetlemek gerekirse çocuklara cinsellik hakkında bilgi vermek için en uygun yaş ergenliğe girmeden hemen önce 10 ile 12 yaş arasında yer alıyor. Bu süreç içerisinde çocuğunuza net bir dille cinselliğin ne olduğunu ve hangi olaylar ile karşılaşabileceğiniz net bir şekilde anlatmak gerekiyor. Aynı zamanda vermiş olduğunuz bir bilgilerin açıklayıcı ve onun anlayabileceği seviyede olması da büyük oranda önem taşıyor. Bununla beraber ergenlik döneminde kızların yaşamış olduğu durumların tamamen normal ve sağlıklı olduğunu belirtmekte çocukların psikolojik olarak rahatlamasına yardımcı oluyor. Çocukların psikolojisinin rahat bir şekilde gelişebilmesi ve sağlıklı birey meydana getirmesi için mutlaka bu konuşmaları yapmanız gerektiği de aklınızdan çıkarmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.