Kız çocuklarında erken ergenlik

Ergenlik Nedir?

Ergenlik dönemi kısaca özetlemek gerekirse insanların üreme hücreleri üretmeye başladıkları dönem olarak adlandırılabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu durum böyle bulunmakta olan hormonların miktarına göre değişiklik gösterdiği için bazı insanlar de erken veya geç olarak ortaya çıkabilir. Özellikle kız çocuklarında erken ergenliğe girmek oldukça büyük bir problemdir.

Kız çocuklarında erken ergenlik

Erken Ergenlik Neden Olur?

Erken ergenlik sürecinin meydana gelmesini etki eden en önemli unsurlardan bir tanesi vücuttaki hormonların gereğinden fazla veya az salgılanmasıdır. Kızların vücudunda bulunmakta olan östrojen ve progesteron hormonu ergenlik sürecine kadar sürekli minimum seviyelerde dolaştığı için bu süreç içerisinde göğüslerin belirgin hale gelmesi veya âdet kanamaları gibi durumlar ortaya çıkmaz. Fakat kadınların vücudunda bulunmakta olan östrojen hormonu eğer gereğinden çok daha erken salgılanmaya başlarsa kısa süre içerisinde ergenlik sürecini gösteren belirtiler meydana gelebilir. Özellikle son yıllarda tüketmiş olduğumuz besinlerin içerisinde bulunmakta olan katkı maddeleri ve GDO oranının yüksek olması erken ergenlik yaşayan kişilerin sayısının ciddi anlamda artmasına sebep olmuştur. Tüketmiş olduğumuz besinlerin içerisinde sürekli olarak doğal olmayan gıdalar ile karşı karşıya kaldığımız için vücudumuzdaki hormonların seviyesinin bozulması oldukça normaldir. Özellikle 8 ile 10 yaş aralığında ergenlik dönemine giren kız çocuklarında ciddi anlamda psikolojik problemler meydana gelebildiği için bu konuda hassas olmak gerekiyor.

Erken Ergenliğin Tedavisi Nasıldır?

Erken ergenliğe girmek özellikle kız çocuklarında ciddi anlamda problemlerin meydana gelmesine sebep olsa da aslında bu süreci atlatmak oldukça kolay. Az önce de bahsetmiş olduğumuz vücudumuzda belirli miktarlarda bulunması gereken hormonlar günümüz teknolojisi sayesinde yapan yollar ile üretilebildiği için dış ortamdan artırılıp azaltılabilir. Eğer sizin de çocuğunuzda erken ergenlik gibi bir problem meydana gelirse bu durumu çözmek için çeşitli hormon tedavileri uygulamanız gerekecektir. Hormon serumları, kan içerisine enjekte edilir ve böylece vücuttaki hormon seviyesi olması gerektiği düzeyde tutulur. Ülkemizde bu problemleri ile karşı karşıya gelen doktorların büyük bir bölümü hemen hormon tedavisine başlayarak sorunların büyümeden engellenmesine yardımcı oluyor. Küçük yaştaki kız çocuklarında daha çok meydana gelen bu sorunlar eğer kısa süre içerisinde tedavi edilmezse vücuttaki ergenlik gelişimi başlayacağı için adet görülmesi ve göğüslerin belirgin hale gelmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Özellikle göğüsler ortaya çıkmaya başladıktan sonra hormon tedavisine başlamak çok geç kalınmış bir hastalık olarak tanımlanabilir. Çünkü her ne kadar siz tedaviye başlamış olsanız da hormon seviyesi düzene girdikten sonra göğüslerin tekrar küçülmesi gibi bir durum geçerli olmayacaktır. Bahsetmiş olduğumuz hormon tedavisi kişiye özel olarak uygulandığı için bu tedavilere başlamadan önce detaylı bir şekilde hormon testinden geçmek ve vücuttaki problemlerin ne kadar büyüklükte olduğunu iyi bir şekilde tespit etmek gerekiyor. Gerekli olan tüm testler tamamlandıktan sonra ise uygulanması gereken hormon miktarı doktorlar tarafından karar verilecek olan bir unsurdur.

Psikolojik Etkileri

Bildiğiniz gibi ergenlik dönemine girmiş olan kız ve erkeklerde psikolojik olarak kendini rahatsız hissetmesi etrafa karşı çok daha saldırgan bir tavır ortaya çıkar. Bahsetmiş olduğumuz bu durum normal ergenlik yaşamakta olan kişilerde ortaya çıkabildiği gibi aynı zamanda erken ergenliğe girmiş olan kız çocuklarında da sık sık karşılaşılan durumlar arasında yer alıyor. Vücuttaki hormon seviyesi yanlış bir zamanda dengesiz bir şekilde değişmeye başladığı için küçük kızların etrafı karşı çok daha saldırgan olması ve kendini tanıma dürtülerini engel olamaması gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Eğer böyle bir hastalık meydana gelecek olursa mutlaka küçük çocuklara karşı büyük oranda anlayış göstermek gerekiyor. Eğer çocuğunuzun size karşı uygulamakta olduğu tutulma karşı sert bir tavır sergileyecek olursanız kısa süre içerisinde çocuğunuzun depresyona girmesine ve kendine zarar verecek hareketler sergilemesine sebep olabilirsiniz. Bu durumlarda mümkün olduğu kadar kaçınmak istiyorsanız erken ergenliğe girmiş kız çocukları için hizmet vermekte olan psikolog bir doktordan yardım alabilirsiniz. Böylece kız çocuğunuzun psikolojisini çok daha net bir şekilde anlayacak ve uygulanması gereken adımlar hakkında daha net bilgiye sahip olacaksınız. Unutmayın ki erken ergenliğe giren kız çocuklarında her ne kadar fiziksel olarak büyük değişikler meydana geliyor olsa da psikolojik olarak da oldukça büyük sorunlar oluşabilir. Çocuğunuzun bu süreci kıza zaman içerisinde atlatmasını ve tedavi olmasını istiyorsanız, psikolojik olarak da ona destek olmayı ihmal etmemelisiniz.

Erken Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Küçük yaştaki kız çocuklarda meydana gelen erken ergenlik problemi kendine ilk olarak psikolojik olarak belli etmeye başlar. Eğer çocuğunuzun davranışlarına çeşitli değişmeler görüyorsanız bunun sebebi erken ergenlik olabilir. Bu süreç içerisinde çocuğunuzdan net bir bilgi almak için onunla aranızı iyi tutmanız oldukça faydalı olacaktır. Böylece kız çocuğunuzun düşünceden daha iyi anlayabilir ve herhangi bir problem meydana gelirse çok daha kısa süre içerisinde doktora başvuru yapabilirsiniz. Genel olarak erken ergenliğe girmiş olan çocuklarda göğüsler çok daha kısa süre içerisinde belirginleşmeye başlar. Âdet kanamaları meydana gelmesi için ergenlik dönemine girdikten sonra belli bir süreç geçmesi gerekir. Çünkü âdet kanamaları meydana gelmesi için vücuttaki hormonların çok daha yüksek seviyelere ulaşması gerekebilir. Küçük kız çocuklarında vücudun fizyolojik olarak yapısı bu gelişimleri tam olarak kaldıramayacağı için erken ergenliğe girmiş olan çocuklarda kısa süre içerisinde tedavi sürecine başlamak gerekir. Eğer siz de göğüslerin belirginleşmeye başladığını ve göğüs ucu bölgelerinde hassaslaşma olduğunu hissediyorsanız mutlaka çocuğunuzu en yakın zamanda doktor kontrolünden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi erken ergenlik için belirtileri kısa süre içerisinde fark edebilir ve buna bağlı olarak da erken tedavi olmaya başlayabilirsiniz çok daha kolay bir şekilde bu sorunları atlatabilirsiniz.

Nasıl Beslenmek Gerekir?

Erken ergenliğin ortaya çıkmasına sebep olan en önemli unsurlardan bir tanesi günlük hayatta yemiş olduğumuz besinlerdir. Bu besinler içerisinde bulunmakta olan katkı maddeleri hormonların olması gerektiğinden çok daha kısa süre içerisinde gelişmesine veya tam tersi olarak hormonların yeterince işlev yapamamasına sebep olabilir. Buna bağlı olarak mümkün olduğu kadar doğal gıdalar ile beslenmek erken ergenliğe girmiş olan çocukları tedavi etmek veya bu riskleri taşımamak için oldukça etkili bir yöntemdir. Hormon seviyesini kısa süre içerisinde düzenlemek ve erken ergenlik dönemi gibi risklerin kendi çocuğunuzda çıkmasını istemiyorsanız mümkün olduğu kadar hazır gıdalar tüketmeye özen gösteriniz. Özellikle marketlerde satılmakta olan ve koruyucu madde içeren çikolata bisküvi gibi besinler yapılan araştırmalara göre son yıllarda çocukların hormon seviyesini bozan en önemli gıdalar arasında yer alıyor. Çok da güzel tatlı sahip olmaları amacıyla yiyecekler içerisinde konulmakta olan bu yapay maddeler özellikle çocuklardaki sağlıklı gelişim düzeyini ciddi anlamda etkiliyor. Bahsetmiş olduğumuz bu gıdalar yerine günlük olarak meyve ve sebze tüketimini özen göstermek ve vücudun ihtiyacı olduğu kadar besin tüketmek sağlıklı bir şekilde yaşamak için çok daha uygun bir yöntem olacaktır.

Erken Ergenlik Tanısı Nasıl Koyulur?

Hipofiz bölgesi beyin içerisinde bulunur ve vücuttaki hormonların nasıl çalışacağını kontrol eden en önemli noktalardan bir tanesidir. Genel olarak erken ergenlik şikayetleri ile doktora giden kişilere hipofiz bölgesine uyaracak olan kontroller yapılır. Eğer hipofiz bezinin çalışması konusunda herhangi bir aksama veya aşırı çalışma tespit edilirse hemen vücuttaki diğer bezlerin durumu kontrol edilir. Hipofiz bezi kadınlarda östrojen ve progesteronun konusunda oldukça büyük bir kontrol mekanizmasının ana beyni olarak görev yaptığı için, hipofiz bezinde meydana gelebilecek olan herhangi bir problem erken ergenliğin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu testlerin tamamen günümüz teknolojisine sahip olan cihazlar sayesinde oldukça kolay bir şekilde uygulanabildiği için siz de hangi problemleri ile karşı karşıya olduğunuz konusunda kısa süre içerisinde bilgi alabilirsiniz. Erken ergenliğe girmiş olan çocukların büyük bir bölümünde östrojen seviyesinin oldukça yüksek olduğu tespit ediliyor. Eğer böyle bir durum meydana gelecek olursa özel olarak hazırlanmış olan inhibitör maddeler sayesinde vücuttaki hormonlar olması gerektiği düzeye kısa süre içerisinde indirilebilir. Bu süreç içerisinde düzenli olarak doktora gelip gitmek gerekir. Hormon tedavisi belirli bir düzen içerisinde yapılması gerekli olan bir yöntem olduğu için siz de doktorunuzun vermiş olduğu randevu saatlerinde mutlaka hastanede olmaya ve tedavi olmaya özen gösterin.

Hipofiz ve Tümör

Oldukça nadir karşı karşıya kalınabilecek olan bir durum olsa da bahsedecek olduğumuz bu olay karşısında dünya çapında birçok doktor şaşkına dönmüştür. Eğer kız çocuklarının hipofiz bezini herhangi bir tümör meydana gelecek olursa büyüme çok hızlı bir şekilde artış göstermeye başlar ve buna bağlı olarak da ergenlik çok daha küçük yaşlarda ortaya çıkabilir. Ne yazık ki hipofiz bölgesinde meydana gelmiş olan tümöre karşı doktorlar birçok farklı yöntem denemiş olsa da herhangi bir tedavi bulamamışlardır. Eğer böyle bir durum meydana gelecek olursa öncelikle erken ergenliğe girmekten daha önemli olan beyin içerisinde bulunan tümörün tedavi edilmesinde özen göstermem gerekiyor. Bahsetmiş olduğumuz bu durum tespit edilmesi için doktorlar tarafından uygulanmakta olan özel testlerden geçmek gerekiyor. Her ne kadar nadir bir durum olsa da bahsetmiş olduğumuz bu hipofiz bezi üzerindeki kanserleşme, ülkemize son zamanlarda görülmüş olan vakalar arasında yer alıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.