Klamidyoz Nedir?

Virüs Nedir?

Virüsler, tıp dünyası tarafından canlı mı yoksa cansız mı olduğu konusunda tam olarak karar verilemeyen mikroorganizmalar arasında yer alıyor. Mikroplar vücut dışında binlerce yıl boyunca yaşayabileceği için cansız olarak düşünülüyordu. Fakat herhangi bir virüs yıllar geçmiş olsa bile eğer tekrar insan vücuduna girmeyi başarabilirse, yeniden canlı bir şekilde aktivitelerini sürdürmeye devam edebiliyor.

Klamidyoz Nedir?

Klamidyoz

Cinsel ilişki ile eşler arasında meydana gelen virüs ve bakteri gibi mikroorganizmalar tarafından oluşturulan ve ciddi sorunların meydana gelmesine sebep olan en önemli hastalıklardan bir tanesidir. Bahsetmiş olduğumuz bu hastalık, çeşitli bakteriler tarafından ortaya çıkar ve tıp dünyasında klamidyoz olarak bilinir. Bu bakteri insan vücuduna girdiği zaman ilk olarak göz kapağının içinde bulunmakta olan hücreleri ve döl yatağı gibi savunma sistemimizin zayıf olduğu alanları tercih eder. Kimi zaman burunda bulunmakta olan mukoza tabakası üzerinde de yaşamına devam edebilir. Genel olarak sosyal ve ekonomik yönden oldukça zayıf olan ülkelerde çok daha sık bir şekilde görülmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu enfeksiyon eğer kısa süre içerisinde tedavi edilmezse, olumsuz sonuçların meydana gelmesine sebep olabilir. Genel olarak vücuda bulaştıktan sonra meydana çıkardığı belirtiler sayesinde kısa süre içerisinde anlaşılabilir. Günümüzde kullanılmakta olan tıp dünyasındaki teknolojiler sayesinde klamidyoz bulaşmış kişiler kısa süre içerisinde tedavi edilebiliyor.

Nasıl Bulaşır?

Klamidyoz hastalığı genel olarak vajinal, anal veya oral olarak uygulanmakta olan cinsel yollar ile başka insanlara bulaşabilir. Vücuda girdikten sonra göz kapağının bulunduğu bölgeler gibi hassas olan yerleri tercih ettiği için gözle görülmesi mümkün değildir. Eğer bahsetmiş olduğumuz bu mikroorganizma, hamile olan kişilere bulaşırsa normal doğum sırasında bebeğe de bulaşabilir. Eğer böyle bir durum meydana gelirse genel olarak bebeklerde akciğer enfeksiyonları ortaya çıkacaktır. Temas yolu ile bulaşan bir hastalık olduğu için mümkün olduğu kadar özellikle hamilelik döneminde toplu kullanım alanlarından uzak durmak gerekiyor. En basitinden el sıkışmak veya tuvalette otururken hastalığı kapma gibi ihtimaller olduğu için hamile olan bayanların bu konuda hassas olmasını tavsiye ediyoruz.

Erkeklerde Görülür Mü?

Bahsetmiş olduğumuz bu hastalık her ne kadar genel olarak kadınlarda görülüyor olsa da erkeklere bulaşma ihtimali de oldukça fazladır. Eğer erkeklere bulaşacak olursa ağrılı ve şişmiş testis sendromlarına sebep olabilir. Bu virüsler vücuda girdikten sonra 1 ile 3 hafta arasında kendini belli etmeye başlayacaktır. Her ne kadar bulaşmış olan kişilerde genel olarak bazı belirtiler ortaya çıkıyor olsa da kimi zaman virüs kendini hiç belli etmeden büyümeye devam edebilir. Hastalık tam olarak tedavi edilene kadar bulaşıcı etkisi devam edeceği için tedavi sonuçlanana kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor. Erkeklerde en çok ortaya çıkan bel soğukluğu hastalığının ortaya çıkması için de zemin hazırlayacaktır. Eğer idrar yapma sırasında penis içerisinde ağrı hissi duyuyorsanız ve penisten düzenli aralıklar ile akıntı geliyorsa, bu virüs ile karşılaşmış olma ihtimaliniz vardır. Bahsetmiş olduğumuz bu akıntılar laboratuvar koşullarında incelendikten sonra tam olarak tanım koymak daha doğru olacaktır. Genel olarak erkeklerde bu sorun ortaya çıktığı zaman antibiyotik tedavisi kullanılır. Genel olarak da ülkemizde antibiyotik tedavisi yapılmış olan kişilerde klamidya, kısa süre içinde tedavi edilebiliyor.

Kadınlarda Klamidya

Kadınlara bulaşmış olan virüsler genel olarak belirti vermezler. Fakat bazı kişilerde karın ağrısı ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmek gibi durumlar ortaya çıkabilir. Erkeklerde olduğu gibi, bu sefer de vajina içerisinden gelen akıntının laboratuvar koşullarında incelenmesi sonucunda doktorlar tarafından tanı koyulacaktır. Genel olarak erkek veya kadınların bir tanesinde bu virüs varsa mutlaka diğerinde de ortaya çıkıyor. O yüzden tedavi olurken mutlaka eşler halinde tedavi olmanızı tavsiye ediyoruz. Tedaviye başladıktan sonra ne kadar süreceği tamamen vücudunuzu bağışıklık sistemine bağlıdır. Kimi kişiler de tedaviye başladıktan sonra iki hafta içerisinde bu virüsleri tamamen vücut içerisinden atılıyor olsa da, bazılarında aylar boyunca devam edebilir. Eğer uzun zamandan beri tedavi işlemlere devam ediyorsa doktorunuz karar verene kadar cinsel ilişkiden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü virüsler kolay bir şekilde sahip oldukları genetik yapıya değiştirebildikleri için tekrar aktif bir şekilde hastalığı yaymaya devam edebilir. Bu durumlardan kaçınmak için doktorunuz tarafından verilmiş olan antibiyotikleri düzenli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Antibiyotikler tam olarak bittikten sonra virüsler, yaşam süresini sonlandıracağı için yeniden genetiğini değiştirerek üremesi gibi bir durum ortaya çıkmayacaktır.

Nasıl Korunmak Gerekir?

Temas yolu ile bulaşan virüslerden korunmak için ilk olarak cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor. Ekonomik ve sosyal konuda gelişmemiş olan ülkelerde korunmadan cinsel ilişkiye girmek çok daha yaygın bir davranış olduğu için virüslerin yayılım oranı bu ülkelerde çok daha fazla. Eğer siz de tanımadığınız insanlarla cinsel ilişkiye girmekten uzak durur ve normal cinsel ilişkilerini sırasında prezervatif gibi koruyucu maddeler kullanırsanız, temas ile bulaşması mümkün olan virüslere karşı çok daha dayanıklı olabilirsiniz. Eğer vücudunuzda meydana gelen bazı etkiler klamidya virüsünü üzerinizde taşıdığınıza işaret ediyorsa fazla vakit kaybetmeden doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer vücudunuza bulaşmış olan virüsleri fazla vakit kaybetmeden ortadan kaldırmaya karar verirseniz tedavisi sırasında çok daha kolay bir şekilde hastalıktan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Ne Tür Sorunlar Ortaya Çıkabilir?

Klamidya, sosyal ve cinsel hayatınızı derinden etkileyecek birçok olumsuz durumun meydana gelmesine sebep olabilir. İlk olarak insanların en çok şikâyet ettiği konulardan bir tanesi kısırlıktır. Bahsetmiş olduğumuz bu virüs yüzünden kısırlık birçok daha kolay bir şekilde ortaya çıkar. Eğer vücudunuzda klamidya virüsünü taşıyorsanız üreme hücrelerinin üretilmesi konusunda ciddi anlamda aksamalar meydana gelecektir. Özellikle tüp bebek tedavisi uygulanmakta olan çiftler arasında kısırlık problemi bebek sahibi olamama gibi durumlarını beraberinde getirecektir. Her ne kadar sağlıklı kişiler için virüslerden uzak durmak önemli olsa da aynı zamanda tüp bebek tedavisi uygulanmakta olan kişiler için bu konularda hassas olmak çok daha önemli. Üreme hücrelerinin zaman içerisinde bozmaya başladığı için eğer uzun süre boyunca tedavi olmazsanız sağlıklı üreme hücresi üretebilmek yeteneğinizi tamamen kaybedebilirsiniz. Bu durum beraberinde bir daha çocuk sahibi olamama riski gibi durumlara sebep olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina veya penis içerisine alınmış olan akıntıların laboratuvar koşullarında ciddi bir şekilde araştırmasından sonra doktorlar tarafından çeşitli tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Ülkemizdeki en çok uygulanmakta olan tedavi yöntemlerinin bir tanesi antibiyotikler kullanmak oluyor. Doktorunuz tarafından tavsiye edilmiş olan antibiyotikleri eğer zamanında ve düzenli bir şekilde kullanmaya devam ederseniz vücudunuzda bulunmakta olan virüsler çok daha kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Her ne kadar tıp dünyasında yer almakta olan ilaçların büyük bir bölümü tüm hastalıklar ortadan kaldırıyor olsa da virüsleri tedavi etmek için sadece antibiyotikler işe yarayabilir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi klamidya virüsüne karşı da hassas olmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece zaman içinde çok daha büyük sorunların çıkmasının önüne geçmiş oalcaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.