Kolporafi Anterior ve Posterior

Kolporafi anterior ve posterior operasyonu ile vajinanın ön ve arka duvarının onarılarak idrar kaçırma probleminin ortadan kaldırılması mümkün!

Kolporafi anterior ve posterior operasyonu kadınlardaki idrar kaçırma problemini ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan cerrahi bir girişimdir. Bu operasyonda vajen arka ve ön duvarları onarılır. İdrar kaçırma probleminden farklı olarak idrar yapmada zorluk çekme ve idrar yolu problemlerinin giderilmesi amacıyla da kolporafi anterior ve posterior operasyonu uygulanabilmektedir. Bu operasyon sayesinde kişi idrar kaçırma probleminden kurtularak yaşam kalitesini yükseltebilmektedir.

Kolporafi anterior ve posterior operasyonu vajinanın arka ve ön duvarının onarılması amacıyla uygulanan cerrahi bir girişimdir. Eğer vajen arka ve ön duvarları sarkmışsa bu durumda pelvise yapılan baskı oranı artar. Bu da idrar tutamama, idrar yaparken zorluk çekme gibi problemlerini beraberinde getirir. Bu problemlerin ortadan kaldırılması için cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulur. Sarma nedeniyle vajina bölgesinin arka kısmında hissedilen ağrı, cerrahi operasyon sonrasında ortadan kalkmaktadır. Vajen bölgesinde hissedilen ağrı çoğunlukla cinsel birleşme esnasında ortaya çıkmaktadır. İdrar kaçırma problemi ise öksürme gibi reflekslerin yaşanması durumunda ortaya çıkar. Vajen ön ve arka duvarındaki deformasyon idrar yapmada zorluk yaşanmasına da sebebiyet veren bir durumdur. Kolporafi anterior ve posterior operasyonu ile vajen arka ve ön duvarındaki sarkma ortadan kaldırılır. Böylece idrar yapamama ya da idrar kaçırma gibi problemler ortadan kalkmış olur.

Kolporafi anterior ve posterior operasyonu uygulamasından önce mesanenin tamamen boş olduğundan emin olunması gerekmektedir. Vajen arka ve ön duvar onarımı esnasında eğer doku katlanmaları da düzeltilmişse ve mesanede idrar bulunuyorsa bu durumda idrar kaçırma problemi ortaya çıkabilir. Bu durumda ise hidroureter, idrar yolu enfeksiyonu ya da üriner retansiyon problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Kolporafi Anterior ve Posterior Operasyonu Nasıl uygulanır?

İlk önce hastanın jinekoloji masasına oturarak uygun pozisyonu alması gerekir. Litotomi pozisyonu olarak adlandırılan muayene pozisyonu alınır. Doktor, hastanın muayenesi sırasında ilk olarak vajen ön duvarını iterek arka tarafa taşır. Bu esnada hastanın öksürmek suretiyle tepki vermesi istenir. Bu sayede doktor vajen ön ve arka duvarın sarkma seviyesini tespit eder. Muayeneye ek olarak hastanın şikayetleri de dinlenir. Hastanın şikayetleri doktorun yaptığı muayene bulguları ile örtüşüyorsa tedaviye başlanır. Ancak hasta şikayetleri ile doktorun uygulamış olduğu muayene bulguları örtüşmüyorsa bu durumda hastanın bir de ayakta olacak şekilde muayene edilmesi gerekmektedir. Doktor, ayakta uygulayacağı muayene sayesinde daha detaylı bulguları elde edebilmektedir.

Kolporafi Anterior ve Posterior Operasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kolporafi anterior ve posterior operasyonu hastaya genel ya da spinal anestezi altında uygulanabilmektedir. Operasyondan sonra hastanın 2 gün kadar hastanede yatışı gerekmektedir. Vajen ön ve arka duvarlarındaki sarkmalara neden olabilecek durumlardan bazıları travmatik bir doğum yapmış olmak, çok fazla sayıda doğum yapmış olmak gibi faktörler bulunmaktadır. Doğum esnasında oldukça zorlanan vajen bölgesi daha sonra sarkma problemi ortaya çıkarabilir. Vajen ön ve arka duvarında sarkma olması durumunda cinsel problemlerin de görülmesi olasıdır. Çünkü bu sarkmalar cinsel birliktelik esnasında ağrı duyulmasına neden olmaktadır. Uygulanan cerrahi operasyonla bu sarkmaların düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Böylece cinsel yaşantıda var olan problemler de ortadan kalkmış olur.

Kolporafi anterior ve posterior operasyonu yaklaşık olarak 1 saat süren bir operasyondur. Hasta, operasyon esnasında, anestezi uygulandığı için, herhangi bir acı ya da ağrı duymaz. İyileşme sürecinde doktorun tavsiyeleri dışına çıkılmamalıdır.

1 Yorum

  • ana kuzusu dedi ki:

    annem aynı durumdan rahatsızdı ve arastırdık hastaneye yatışnı yaptırdık ve ameliyat oldu şimdi cok rahat ve cok mutlu tesekkürler türk hekimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.