Koronavirüs Gebelikte Bağışıklık Sistemini Düşürür Mu?

Koronavirüs Gebelikte Bağışıklık Sistemini Düşürür Mu?

Genel olarak birçok insanı etkileme kapasitesine sahip olan Koronavirüs, özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda etkisini çok daha fazla ortaya çıkarmaktadır. Bağışıklık sistemi genel olarak vücutta yer almaması gereken zararlı oluşumlara karşı bir reaksiyon göstererek onların buradan atılmasını sağlar. Bu durum aynı şekilde virüsler için de geçerlidir.

Güçlü bir bağışıklık sisteminin Koronavirüs ile mücadele edebilecek kapasitesi vardır. Her ne kadar virüs vücutta birtakım etkiler yaratmaya çalışsa da bu konuda daha fazla ileriye gidemez ve güçlü bağışlık sistemi tarafından durdurulur. Bundan dolayı ilk etapta insanların güçlü bir bağışıklığa ihtiyacı vardır.

Bu durum özellikle hamile bayanlar açısından daha büyük bir öneme sahiptir. Çünkü zaten gebelik sürecinde bayanların bağışıklık sistemlerinde bir zayıflama meydana gelmektedir. Bu konuda özellikle vücutta hamileliğin etkisiyle ortaya çıkan HCG hormonu, dolaylı yollarla vücuttaki bağışıklığın düşmesine sebep olur. Bundan dolayı zaten ortada belirli bir ölçüde zayıf bir bağışıklık tablosu vardır.

Koronavirüsün bulaştığı bir hamile bayanın bu durumdan oldukça olumsuz bir yönde etkilenmesi yüksel ihtimal taşımaktadır. Çünkü vücut gerektiği gibi bağışıklık sistemini hareket geçirmekte zorlanır. Bu durum Koronavirüs hamilelikte bağışıklık sistemini düşürüyor mu? sorusuna bir açıklık kazandırmaktadır.

Hamilelikte Bağışıklığın Güçlendirilmesi

Koronavirüs gibi etkilere karşı mutlaka hamile bayanların en iyi şekilde bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye çalışması gerekir. Bunun için en önemli husus, beslenmeye yeterince dikkat edilmesidir. Bu konuda tamamen doğal ve besin değerleri olan yüksek olan gıdalara yer verilmesi gerekir.

  • A ve C vitamini barındıran turunçgiller
  • Mineral vitamin değerleri yüksek olan sebze ve meyveler
  • Mevsim yeşillikleri olan roka, maydanoz, dereotu
  • Kalsiyum, potasyum ve demir içeren lahana, brokoli, ıspanak besinleri
  • Fermente doğal hazırlanan kırmızı pancar, lahana ve zencefil turşuları
  • İyi bir protein kaynağı olan yumurta tüketimi
  • Omega 3 kaynağı balığın haftada 1 veya 2 kez tüketilmesi

Tüm vücuda faydaları olan besinlerin gerektiği gibi düzenli bir şekilde tüketilmesi her yönden bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve virüsün olası etkilerinden korunmak için mutlaka hamile bayanların bu türden doğal bir beslenme planı içerisinde hareket etmesi gerekir. Paketlenmiş hazır gıdalardan olabildiğince uzak durulması da önemlidir.

Vitamin ve Mineral Kullanımı

Bazı durumlarda vücudun gereksinimini karşılamak ve aynı zamanda da bağışıklığı güçlendirmek için çeşitli türden vitamin ve minerallerin dışarıdan alınması gerekebilir. Mutlaka doktorun bilgisi ve kontrolü dâhilinde kullanılması gereken bu takviyeler, virüs gibi çeşitli dış etkenlere karşı bağışıklığı oldukça güçlendirirler. Bunlar arasında B12, D3, B vitamin grupları, A ve C vitaminleri, çinko ve selenyum gibi takviyeler yer alabilir.

Yeterli Uykunun Alınması

Bağışıklık sisteminin düzenli bir şekilde işleyişinde özellikle uyku düzeninin önemi oldukça büyüktür. Koronavirüs gibi etkilere maruz kalınması halinde vücudun tam bir savunma gösterebilmesi için mutlaka uykunun en yeterli şekilde alınmasına dikkat edilmelidir.

Hamile bayanların bu konuda bilhassa dikkatli olması gerekir. Vücut hamilelik süresince farklı bir durum içerisine girdiği için birtakım olumsuz dış etkenlere karşı açık bir hale gelir. Bu bakımdan iyi bir uyku düzeniyle mutlaka bağışıklık sistemi en iyi şekilde desteklenmelidir.

İyi Bir Miktarda Su Tüketimi

Beslenme planında tüketilen tüm besinlerin en iyi şekilde sindirilmesi için mutlaka iyi miktarlarda su tüketimine de önem verilmelidir. Bağışıklığı güçlendirecek bu besinlerin aktif bir şekilde etkilerini ortaya çıkarabilmesi için suya ihtiyaç vardır. Bu bakımdan hamile bayanların daima bu duruma aksatmadan uymaları önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.