Kürtajdan Sonra Kanama

Kürtajdan Sonra Kanama Normal midir?

Kürtaj istenmeyen veya sağlıksız giden hamilelikleri sonlandırmak için başvurulan tıbbı çözüm yoludur. Bu yöntemde hamileliğe son verildiği için doğal olarak enfeksiyon, kanama, sancı gibi sorunların oluşması gayet olağandır. Kadınların en çok çekindikleri kanama olayı kürtajın en olağan sonuçlarından bir tanesidir. Fakat korkulacak kadar uzun bir süreç değildir. Normalinde 1 hafta kadar sürecek bir kanama olayı yaşanması gayet doğaldır.

Kürtajdan Sonra Kanama

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kürtaj sonrası her kadında kısa süreli olarak bir kanama süreci yaşanır. Bu kanama sürecinde tıpkı kadınların regli oldukları zamanda ki gibi kasık bölgelerinde sancıları olur. Aslında bu kasılma ve sancılar rahmin temizlenmesi için çok gereklidir. Rahim içinde kürtaj sonrası mutlaka kan pıhtıları ve kan birikimleri oluşur. Bu kan parçalarının temizlenebilmesinde bu kasılma ve sancıların etkileri çok büyüktür. Bu süreçte yaşayacağınız kanama sizi endişelendirmesin. Çünkü adet kanamasından daha az ve sadece 1 hafta sürecek bir kanama süreci geçireceksiniz. Kanın rengi sizi korkutmasın. Siyaha yakın oldukça koyu renkte bir kan atımı gerçekleşecektir. Bu kanamayı sakın ola adet kanaması tarihi olarak kabul etmeyin, çünkü adetinizle hiçbir alakası yoktur.

Tıbbı olarak tam anlamıyla uzman olmayan kişilere kesinlikle kürtaj yaptırılmamalıdır. Geçmişte kaçak yöntemlerle kürtaj yaptıran ve çok kanamadan hayatını kaybeden kadınların haberlerine hepimiz rastlamışızdır. Kürtaj tamamen işin uzmanı olan, doktorlar tarafından yapılması gereken bir müdahaledir. Aksi taktirde çok kanamadan kadın hayatını dahi kaybedebilir.

Kürtaj Sonrası Ağrı Olur mu?

Kürtaj yapılabilmesi için vakum yardımıyla gebelik kesesi dışarı alınmak zorundadır. Bu işlemden sonra rahim ağzı tekrar kapatıldığı için kürtaj esnasında oluşan kanama rahim içine birikir. Bu biriken kanlarda ağrı ve sancıya yol açar. Kürtaj esnasında ve sonrasında ağrı kesici alındığı için bu ağrılar çok hissedilmez. Sancıların çok yoğunlaşması durumunda doktor, rahimdeki kanı boşaltır ve sancıların önüne geçilmesini sağlar.

Fakat bu sancılı durum her kürtaj olayından sonra gerçekleşecek diye bir durumda söz konusu değildir. İçeride parça kaldı ve acı çekiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden küçük bir operasyonla o kan parçalarından kurtulabilirsiniz. Kürtaj kadar uzun sürmeyen basit bir müdahale ile rahim temizlenmekte ve sizde normal hayatınıza dönebilmektesiniz. Bu işlem yapıldıktan sonra da ağrı, sancı, sızı gibi sıkıntılarınız tamamen sonlanmaktadır.

Kürtaj Sonrası Adet Gecikir mi? Adet Gecikmesi Normal Bir Durum mu?

Kürtaj adet tarihinizde değişmelere yol açabilir. Kürtaj kanaması her ne kadar adet kanaması olması da 1 ay – 40 güne kadar adet tarihiniz uzayabilir. Kürtajdan 30 – 40 gün sonra adet olunması son derece doğal bir süreç ve gecikmedir. Her hastada bu şekilde olacak diye bir kaide de bulunmamaktadır. Bazen 20 gün sonrada adet olabilen hastalar bulunmaktadır. Kürtaj sonrası adet günü gecikmesi en fazla 10 gün ya da 15 güne kadar sürebilir. Sayı bunu geçişmişse, yeni bir gebelik oluşmuş olabilir. Bunun için gecikmeden bir doktora başvurmanızda fayda olacaktır.

Kürtaj sonrası temizlenen rahim hamile kalmak için çok daha uygun bir duruma gelmektedir. Doktorlar kürtaj sonrası hastalarına cinsel perhiz uygulamaktadırlar. Bu perhize uymayan hastaların yeniden hamile kalmaları çok doğal ve olasılığı yüksek bir sonuç olmaktadır. Kürtajdan hemen 3 hafta sonra rahimde yumurtlama işlemi başlar. Yani bu süreçte dikkat edilmemesi durumunda hamile kalma riski gerçek anlamda artar.

Kürtaj sonrasında eğer rahim içinde yapışıklıklar oluşmuşsa, buda adet olunmasının önüne geçer. Burada takipte olan doktorda hastada çok dikkatli olmalıdır. Eğer kürtajdan 40 gün geçmesine rağmen hasta adet olmuyorsa, zaman kaybetmeden kürtajı yapan doktoruna başvurmalıdır. Düşük bir risk olsa da yapışıklık durumu, olma ihtimali vardır ve bu sorunu da sadece doktorunuz çözebilir.

Benzer Konular:

20 Maddede Kürtaj ve Sonrası

1 Yorum

  • endiseli dedi ki:

    Ben haziran 2 kürtaj oldum 3 temmuz yeniden kanamam oldu 15 gün geçti durmadı çok aşırı değil lekeleme gibi oluyor nedendir acaba bi bilgisi olan varmidir??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.