Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Labioplasti Nedir?

İlk olarak Amerika ve Avrupa’da başlatılan ve daha sonra dünyada hızla yayılan Labioplasti (İç Dudak Estetiği)2000’li yıllardan itibaren Türkiye’de de yapılmaya başlanmıştır. Vajen estetik olarak bilinen bu uygulama Jinekolog Uzman doktorlar tarafından uygulanır. Bu uygulama ayrıca en çok tercih edilen işlemdir ve vajina görünümünü tamamen düzeltmek amacıyla yapılır.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Normal olarak bayanlarda dış dudaklar, iç dudakların dış kısmındadır ve içeride yer alan iç dudakları kaplar. Normalden daha iri olan iç dudakların dış kısma sarkması, kişilerde estetik anlamda sorunlar oluşturabilir. Labioplasti (İç Dudak Estetiği)yapılmasındaki temel amaç ise iç dudakların kısaltılarak düzeltilmesi ve bu şekilde ortaya çıkan venus yarığı adı verilen estetik görünümün sağlanmasıdır. İç dudakların kırışık ya da geniş yapraklı olması durumunda da bu uygulama tercih edilir.

İç Dudakların Sarkma Nedenleri

İç dudakların sarkma nedenlerine bakıldığında ilk olarak genetik durumların söz konusu olduğunu belirtebiliriz. Yani irsi durumlar ergenlik dönemiyle kendini gösterir ve hormonal etkilerle iç dudaklarda büyümeye neden olur. Ağırlığı artmış ve irileşmiş olan dudaklar ise zamanla yer çekimi ve yaşlılığın etkisiyle sarkar. Bazı kadınların doğuştan iç dudak sarkması yaşadıkları bilinir.

Hormonal nedenlerin yanı sıra şeker hastalığı ve yaşlanma durumları daha etkilidir. Bunun yanında gebelik sürecinde de iç dudakların sarktığı gözlemlenmiştir. Aşırı düzeyde mastürbasyon, fazla sayıda cinsel ilişki, normal doğum oranının azalması ve dar giysiler de iç dudakların sarkma nedenleri arasındadır.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi ile 30 dakika gibi bir sürede uygulanır. Fakat hassas kişilerde lokal anestezi yerine genel anestezi uygulanabilmektedir. Bu durumlarda hastane ortamında ameliyata alınan hasta yine kısa sürede taburcu edilecektir.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)yapılmadan önce hasta adet olmamalıdır. Cerrahi bir uygulama olacağı için tüm enfeksiyonlara karşı gerekli önlemlerin alınması gerekir. Adet olunması durumunda ise kanama yüzünden hijyen korunamayacaktır.

Uygulama sonrasında hastanede yatış gerekmiyor. Genel anestezi uygulandığı durumlarda bile hastaya yatış verilmez ve taburcu edilir. Hasta uygulamadan sonra duş alabilir. Atılan dikişler 10 gün içinde kendiliğinden düşer. Bu süreçte hastanın tuvalet temizliğine dikkat etmesi yeterlidir.

İşlem bölgesi akan su ile az temas ettirilmelidir. Bu yüzden küvette kalma süresi olabildiğince az olmalıdır. İlk 10 gün küvet uygulaması yasaktır. Herhangi bir yan etkini görülmemesi için doktorlar bu konuda gerekli uyarıları yapacaktır.

Bu uygulamadan sonra hamam ve havuz da 15 gün boyunca yasaktır. Aynı şekilde nemlenme durumuna karşı enfeksiyon kapılmaması için ekstra hijyen önemlidir. Kanama riski olmayan bu ameliyat ile birlikte ortaya çıkabilecek herhangi bir durumda doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu yan etkiler daha çok kanama ya da sızıntı şeklinde karşınıza çıkabilir. Ortaya çıkan kanama daha çok kısa sürelidir.

Bazı Kadınların İç Dudakları Neden Normalden Daha Büyüktür?

Bayanları rahatsız eden bu durum aslında tamamen doğumla birlikte hayatlarına giren, kalıtsal bir özelliktir. Yaş ilerledikçe ergenlik gibi evrelerde hormonlarında etkisiyle bu dudak bölgesinin daha çok büyüme yaptığı bilinmektedir.

Bunun dışında birde mantar ve enfeksiyon durumlarında da iç dudak genişlemesi, sarkması oluşabilir. Kullandığınız ilaçlardan dolayı androjen hormonunun alınması gerektiği durumlarda da sarkmalar oluşabilmektedir.

Yine bunlara ek olarak, doğum esnasında yapılan çekilmelerden dolayı da dudaklarda sarkma ve genişleme oluşmaktadır. Yaşlılık ve hormonal değişikliklerde eklendiği zaman, belli bir yaşın üstünde ki tüm kadınların yaşadığı bir sıkıntı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İç Dudak Estetiğinin Tarihçesi

İlk olarak iç dudak estetiği tarihte, Mısır da Firavun döneminde yapıldığı bilinmektedir. O dönemlerde de iç dudak kesilerek çıkartılmaktaydı.

Dünya da bazı ülkelerde gelenek haline getirilen bu uygulama, okul çağı gelen kızlara günümüzde de uygulanmaktadır.

Günümüz de labio minora ismi verilen, Genital bölge ameliyatlarının insanlar tarafından daha çok tercih edildiği görülmektedir.

İç Dudakların Normalden Büyük Olmasının Zararları

Bu tamamen kadının psikolojisini etkileyen bir özelliktir. Vajinasında bu tarz bir sorun yaşayan kadın, partnerinden çekinir ve öz güven eksikliği yaşar. Buda doğal olarak çiftlerin yatak odası hayatlarını olumsuz yönde etkiler.

Bir kadın kendini en çok yatakta, partnerinin yanında güzel hissetmek ister. İlişki esnasında bu problemi yaşayan bayanlar, ilişkilerinden haz alamazlar. Çünkü beyinleri tamamen bu soruna odaklı olduğu için kendilerini kasarlar. Haz alma sorunu yaşayan bayanların büyük bir çoğunluğu bu problemden dolayı yatak odalarında bu tarz sorunları yaşamaktadırlar.

İç Dudak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bu işlem normalde lokal anestezi ile yapılmakta ve en fazla 30 dakika kadar sürmektedir. Fakat bazen hastanın hassasiyeti göz önünde bulundurularak genel anestezi de uygulanabilmektedir. İşlem yine 30 dakika sürmekte, fakat hastanın uyuması ve tekrar uyandırılması süreci biraz zaman alabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Gelişir?

Bu ameliyattan sonra 2 – 3 haftalık bir cinsel hayat perhizi uygulanır. Çünkü dikişlerin düşmesi 2 – 3 haftayı bulabilmektedir. İşlemden 2 saat sonra hastaneden taburcu edilen hasta, genital bölgenin hijyenine çok dikkat etmelidir. 1 Hafta kadar kadın pedi kullanmalarında fayda olacaktır. Doktorun tavsiye edeceği temizleme malzemelerini düzenli olarak uygulamalıdırlar. Ayrıca, yine doktorun vereceği ilaçları da düzenli olarak kullanmalılar. İşlemden 1 Gün sonra işe gidebilirler. 24 Saat geçtikten sonra normal duşlarını da alabilirler. Küvete girip oturma, havuza, denize girme gibi faaliyetler için dikişlerin düşmesini beklemelerinde fayda bulunmaktadır. Dikişler düştükten sonra cinsel hayatlarına ve sosyal aktivitelerine normal şekilde devam edebilirler.

Lapioplasti Ameliyatı Sonrasında Ne gibi Olumsuzluklar Oluşabilir?

Bu ameliyattan sonra ki süreçte en çok dikkat edilmesi gereken nokta bölgenin hijyenini sağlamaktır. Tuvaletten çıkarken tam olarak hijyen sağlanmalı, doktorun verdiği antibiyotikler aksatılmadan kullanılmalı. Aksi taktirde ameliyatlı bölge enfeksiyon kapabilir. Dikişler daha henüz düşmemişken yapılabilecek cinsel faaliyetler dikişlere zarar verebilir. Bu tarz durumlar yaşanırsa, yaranın durumu öncelikle incelenir. Durumuna göre ya tekrardan o bölgeye dikiş atılır, ya da pansuman yoluyla yarayı tedavi etme yolu izlenir.

Doktorun uyarılarını dikkate alarak hareket eden hastalar da bu tarz sorunlar çok nadiren yaşanmamaktadır. Genital bölge kanamaya alışkın olan bir bölge olduğu için çabuk iyileşebilme özelliğine sahiptir. Bu ameliyattan sonra tekrar büyüme gibi bir durum söz konusu dahi olmaz.

İç Dudak Görünümünde Kültürel Farklılıklar

Batılı ülkelerin bu duruma bakış açısıyla, Orta Asya ve doğu ülkelerinin bakış açısı oldukça farklıdır. Batılı ülkeler için iç dudakların geniş ve uzun olması, önemli bir sorun ve can sıkıcı bir durumdur. Oysa Japonya gibi doğu kültürüne tabi ülkeler de bu durum son derece çekici ve hoş karşılanır. Hatta Japonya da bu tip genişliklere Kelebek ismi verilir ve çok çekici kabul edilir.

Afrika kıtasında yer alan bazı ülkelerde genç kızların genital bölgeleri bazı aletler yardımıyla çekiştirilerek genişletilmeye ve uzatılmaya çalışılmaktadır. Yine Afrika kıtasında bazı kabilelerin kız çocukları sünnet ettikleri de bilinmektedir. Aynı kıta içinde dahi bu duruma farklı yaklaşımların olduğu gerçeği, kültürel yaklaşıma en güzel örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.