Libido Kaybı Nedir?

Cinsel İstek Kaybının Ortaya Çıkması

Eşler arasında yaşanan iletişim bozuklukları zaman zaman ilişkilerin aksamasına sebep olabilir. Cinsel ilişki sırasında yaşanmakta olan isteksizlik ve libido kaybı da bahsetmiş olduğumuz ilişki bozuklukları arasında yer alıyor. Libido kaybı yaşanmaya başlandığı zaman genellikle eşler arasında yaşanmakta olan cinsel ilişkiler aksatılıyor. Çünkü libido kaybı yaşayan taraf cinsel ilişkiye girmek istemiyor.. Bu durum da ilişkileri aksatıyor.

Libido Kaybı Nedir?

Libido Kaybının Sebepleri Nelerdir?  

Libido kaybına sebep olabilen birçok fiziksel ve ruhsal sebep saymak mümkündür. Genellikle cinsel ilişki konusunda ortaya çıkan isteksizlik hormonların durumu ve eşlerin birbirine karşı olan davranış biçimine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Cinsel ilişkiye karşı meydana gelen bu isteksizlik durumunu ortadan kaldırmak için ise uygulanması gereken davranışlar bulunuyor. Libido kaybını ortadan kaldırmak için eşlerin birbirleri ile konuşması oldukça önemli. Çünkü birbiriyle sağlıklı bir şekilde iletişim kuran eşler arasında yaşanan problemlerin diğer çiftlere göre çok daha az olduğu, yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. Siz de eşinizle ilgili olarak cinsel isteksizlik sorunları ile karşılaşıyorsanız öncelikle konuşmayı denemelisiniz. Eğer isteksizlik sorunları psikolojik değil de çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkıyorsa da daha farklı çözüm yolları aramak gerekiyor.

Libido Seviyesi Nelere Bağlıdır?

Libido yani istek anlamında kullanılan bu terim insanları çeşitli yollarla etkileyebilir. Örneğin libidonun artıp azalması fiziksel uyarılara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dışarıdan gelecek olan herhangi bir görüntü veya fiziksel temas libidonun artmasına sebep olur. Bu artışın altında yatan unsur ise hormonlar olarak karşımıza çıkıyor. Kadınlara ve erkeklere özel olarak vücutta bulunmakta olan testosteron ve ostrojen hormonları, cinsel isteğin ortaya çıkmasına sebep olur ve aynı zamanda miktara bağlı olarak istek seviyesini etkiler. Cinsel isteksizlik sorunları aniden ortaya çıkıyorsa ve siz de bu durumu düzeltmek istiyorsanız, yaşamış olduğunuz sorunlar hormonlardan dolayı ortaya çıkmış olabilir. Bu duruma net bir şekilde karar vermek için ise doktorların yapmış olduğu testler oldukça işe yarayacaktır. Hastane şartlarında kolay bir şekilde yapılmakta olan hormon seviyesi kontrollerinden geçerek siz de vücudunuzdaki hormon seviyesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Hormon seviyesinin az veya fazla çıkması durumunda ise çeşitli yöntemlerle vücuttaki hormon seviyesi olması gereken seviyeye getirilecektir.

İstek Arttırıcı Özellik Gösteren Ürünler

İnternet üzerinde cinsel isteksizlik için kullanılmaya uygun olarak tanıtılan birçok damla ve buna benzer ürün bulunuyor. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bahsetmiş olduğumuz bu ürünler hormon seviyesi yetersiz olan kişiler üzerinde herhangi bir şekilde gözle görülür etki bırakmaz. Fakat psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan libido seviyesindeki azalma, çeşitli ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bu ürünler kimyasal maddeler içerdikleri için kullanmadan önce kullanım şartlarını dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz. Hatta mümkünse doktor kontrolünde ilaçlar kullanmak sağlığınız açısından çok daha önemlidir.

Libido Kaybı Sonucunda Neler Meydana Gelir?

Erkeklerde ve kadınlarda ortak olarak ortaya çıkabilen bu problem eşlerin arasındaki cinsel hayatı tamamen bitirecek düzeye getirebilir. Libido kaybı sonucunda cinsel ilişki yaşamak için kişiye herhangi bir şekilde uyarı gelmediği için isteksizlik sorunu ortaya çıkar. Bu durum ise eşlerin arasının açılmasına ve zaman içinde çok daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Mümkün olduğu kadar cinsel isteksizlik sorunlarına karşı psikolojik ve tıbbi olarak destek almak, eşlerin uygulaması gereken en doğru tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

Libido Kaybında Psikolojik Sebepler

Eşlerin birbirine karşı olan tutumu, cinsel isteğin artıp azalmasına sebep olabilir. Eşler arasında yaşanan tartışmalar ve bağların azalması sonucunda libido kaybı yaşanabilir. Bu durumu çözmek için ise öncelikle çiftlerin birbirleri ile sağlıklı iletişim kurması gerektiğini unutmayın. Bunun yanı sıra, profesyonel olarak destek almak da sorunları ortadan kaldırma basamaklarını çok daha kolay hale getirecektir. Psikolojik olarak destek alırsanız yaşanılan sorunları çok daha kısa süre içinde halletmeniz mümkün olacağı için bu durumu göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz. Psikolojik olarak ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmak diğer hormon bozukluklarına oranla çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Psikolog doktorlar bu konuda size yardımcı olmak için yeteri kadar bilgiye sahip oldukları için bu kişilere giderek psikolojik olarak destek alabilirsiniz. Seansların uzunluğu ise eşlerin arasındaki psikolojik iletişime göre değişiklik gösteren bir durum olduğu için net bir süre vermek doğru olmayacaktır.

Libido Seviyesinin Arttığı Dönem Aralıkları 

Kadınlar ve erkekler için zaman zaman libidonun hormonlara bağlı olarak artış gösterdiği özel dönemler vardır. Kadınlarda düzenli olarak her ay yumurta atımı yapılır. Bu yumurta atımından sonra gelmekte olan 5 gün, cinsel isteği ortaya çıkaran hormonların en üst seviyede bulunduğu zaman aralığıdır. Erkeklerde ise uzun süre boyunca ereksiyon olmamış kişilerdeki hormon seviyesi artık gösterir ve buna bağlı olarak da libido seviyesi artar. Özellikle bayanlar için bahsetmiş olduğumuz bu artışlar her ay düzenli olarak meydana gelmektedir. Bu dönemlerde bile zaman zaman kadınlarda cinsel ilişkiye karşı isteksizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda ise hormon seviyesinin bozulmuş olması kuvvetle muhtemel olan unsurlar arasında yer aldığı için çok geç olmadan doktordan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.