Liposuction Ameliyatıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Liposuction'da bunlara dikkat

Son dönemlerde estetik ameliyatlarından en çok tercih edilenler arasında liposuction gelmektedir. Birçok kişinin aklını karıştıran ve meraka sebep olan liposuction, en basit anlatımıyla yağ aldırma operasyonu demektir.

 

Liposuction Ameliyatıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

İlk olarak bu operasyonun bir zayıflama yöntemi olarak tercih edilmemesi gerektiği herkes tarafından bilinmelidir. Bu operasyon, diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle zayıflamaya çalışanların ancak hiçbir sonuç alamayanların tercih ettiği bir operasyondur. Eğer vücudunuz zayıflama yöntemlerine cevap vermiyorsa ve fazla yağlarınızdan şikâyetçiyseniz liposuction ameliyatını tercih ederek bu yağlardan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yağ birikmesi genelde bacaklarda, kalçada, belde ya da karın gibi bölgelerde meydana gelmektedir. Bu yağların alınıp güzel ve etkileyici bir görünüm kazanmak isteyenler ise liposuction ameliyatını tercih edebilirler. Sadece uzman doktorların yapabileceği bu müdahale oldukça hızlı ve kolay yapılmaktadır.

Liposuction Yöntemleri

Bu yöntemlerin hangisinin uygulanacağına doktor karar vermektedir. Hastanın kilosuna, kullandığı ilaçlara ve bünyesine göre bir yöntem belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Genelde tercih edilen yöntem küçük kanüller yardımı ile yapılan vakumlama işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağ alınacak olan bölgeye küçük kesiler açılmaktadır. Daha sonra bu bölgedeki kuvvetli yağlar farklı yöntemlerle eritilmekte ve kanüller yardımıyla çekilmektedir. Bazen kanüllerin yerine enjektörde kullanılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerin başında ise lazer yöntemi gelmektedir. Lazer ile yapılan işlemlerde hasta hiçbir şekilde acı hissetmemektedir.

Fazla yağlar lazer ışınları yardımıyla eritilmekte ve farklı yöntemlerle vücuttan atılmaktadır. Bu yöntemlerden ilki kesilerin açılarak vakumlama işleminin yapılmasıdır. Diğer yöntem ise eritilen yağların böbrek ve karaciğer yardımıyla atılmasıdır. Yani bu işlem uygulandığında vücutta herhangi bir kesi açılmasına gerek kalmamaktadır. Hastalara hangi yöntemin uygulanacağına doktor karar vermektedir. Doktorunuz size bu operasyon için uygun olmadığınızı da söyleyebilir. Bunun için ilk olarak gidip bir doktor ile görüşme sağlamak sizin için doğru bir adım olacaktır.

İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik ameliyatlarından sonra ki süreç, iyi bir sonuç olmak için oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatlarından sonra olduğu gibi liposuction sonrasında da iyileşme sürecine büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu operasyondan sonra hastalar genelde hızlı bir şekilde iyileşmekte ve ayağa kalkmaktadırlar. Hastalar, ameliyat sonrasında 2-3 gün içinde günlük işlerini yapabilmektedirler. 2-3 hafta sonra ise tamamen iyileşerek spor aktivitelerine katılabilirler. İyileşme sürecini olumlu sonuçlandırabilmek adına korse kullanımı çok önemlidir.

Doktorun tavsiyelerine uyarak korse kullanımı yapılmalı ve tavsiye edilen süre boyunca devam ettirilmelidir. Ayrıca hastalar ağrı ya da morarma gibi sorunlarla da karşı karşıya gelebilmektedir. Bu ve bunun gibi durumlarda hastanın doktora danışması ve ne yapacağını öğrenmesi gerekmektedir. Doktor tavsiyelerine uyan hastalar çok kısa bir zamanda kendine gelmekte ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.