Meme Küçültme Yapan Birisi Bebeğini Emzirebilir Mi?

Meme Küçültme İle Bebek Emzirme

Meme küçültme kadınlar arasında son dönemler içerisinde bir hayli tercih edilmektedir. Memelerinde küçültme yapan kadınlar bebeklerini emzirip emziremeyecekleri konuları da merak etmektedir. Bebeklerin gelişimleri için bir hayli önemli olan bu emzirme durumu küçültme sırasında kullanılan teknik ile orantılı olmaktadır. Bazı yöntemler ile süt üretim keseleri etkilenebilirken bazı durumlar ile etkilenmesi söz konusu dahi olmayacaktır.

Meme Küçültme Yapan Birisi Bebeğini Emzirebilir Mi?

Meme küçültme yapan bireylerin ameliyat ile sinirleri, süt üreten kanalları ya da bezlere emzirmeyi engelleyecek yapıda olan zararlar verilir mi diye düşünülmektedir. Bu durum ile merak edilen noktalardan en önemlisi ise küçültme ameliyatına giren bireylerin bebeklerini emzirip emziremeyecek olduklarıdır.

Bu durum sırasında en önemli nokta ise her zaman ameliyat sırasında kullanılan teknikler ile orantılı olmaktadır. Ameliyatların bazı anlarında bebeklerin emzirilmesi devam edilirken bazı anlarda ise devam edilmesi imkansız hale gelmektedir. Bu yüzden kullanılan cerrahi etkiler her zaman ön planda tutularak işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu noktada meme başları ve bunların çevresinde yerini alan süt kanalları ile doğru orantılı bulunan bağlantıların korunması gerekir. Eğer korunmalar sağlanır ise ve bu doğrultuda her şey gerçekleştirilir ise yapılan operasyonların sonuçlarında emzirmelerde etkilenme yok denecek kadar az olmaktadır. Böylesine durumların zıttı olarak bir yandan meme baş kısımları ve çevrelerinin de tamamen alınarak işlemlerin yapılması sağlanır. Tabi ki bu durum her ne kadar alınan kısımlar tekrar yerine konulsa bile süt üreten kanallar, sinirler ve süz bezleri gibi noktalar emzirme konusunda en büyük etkilenmelerin yaşanmasına neden olacaktır. Bundan dolayı ameliyat sırasında kullanılan tekniklerde bebeklerin doğacak ve onların emzirilecek olması ön planda tutularak işlemlerin yapılması gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatında Kullanılan Teknikler

Meme küçültme ameliyatı yapılacak kişiler üzerinde kullanılacak teknikler bir hayli önemli olmaktadır. Bu teknikler ise daha çok kişilerin memelerinin şekillerine, ameliyatı yapılacak kişilerin yaşlarına ve kilolarına göre değişiklik göstermesi söz konusu olacaktır. Tabi ki sadece bu kadarı ile de sınırlı kalmaz. Hastaların göğüs büyüklüklerine dikkat etmek gerekir. Omuz, sırt ya da kol ağrılarına yol açan bir göğüs büyüklükleri bulunabilir. Bir yandan da pişik ve kötü kokulara neden olan etkiler de dikkatleri çekebilir. Bu nedenler genellik ile kişilerin farklı sağlık sorunu yaşamalarına neden olabilir. Tabi ki kişilerin yaşam kalitelerinin azalması üzerinde de etkili olacaktır. Bu durum ile artık kişiler için ameliyat bir hayli gerekli hal almış olabilir. İnsanların yaşam kalitelerinin düşmüş olması kişilerin ameliyat olması konusunda gereklilikleri beraberinde getirmektedir. Büyük göğüsleri her ne kadar estetik açısından ameliyat ettirme yolları tercih ediliyor olsa bile bunun gibi sağlık sorunlarının da yer almasından dolayı kişiler tercih edebilir. Bu yüzden ameliyatların fiziksel, ruhsal ve sosyal sıkıntılara neden olması sağlanır. Bunların yanı sıra kişilerin meme ameliyatı olmasında farklı etmenler de dikkatleri çeker. Bunlar;

 • Kişilerin omuz, sırt ve kollarına ağrı verecek kadar büyük olması
 • Göğüslerin pişik ve kötü kokulara neden olması
 • Sağlık sorunlarını beraberinde getirmesi
 • Kişilerin yaşam kalitelerini bir hayli düşürmeleri
 • Meme büyüklüğünün bedene büyük gelmesi
 • Meme boyutlarına uygun kıyafetlerin ya da iç çamaşırlarının bulunmaması gibi nedenler ile kişiler ameliyatlar içerisinde yer alabilirler.

Böyle durumlar içerisinde artık 18 yaşını geçen bireyler için meme ameliyatları başarılı bir şekilde yapma işlemlerine girebilirler. Tabi ki bu noktalarda hastaların yaşları ve anne olma gibi ihtimaller ön planlarda tutularak gerekli işlemlerin yapılması sağlanır. Meme başları ve çevrelerine ek sinirlerine, süt kanallarına ya da süt bezleri gibi yapılara en aza indirecek kadar zararların verilmesi noktasında hastalara en az zarar verecek yöntemler uygulanır. Bu ameliyatlar kişilerin durumlarına dikkat edilerek yapılması ön planda tutulmaktadır.

Meme Küçültme İçin Gerekli Ameliyatlar Nasıl Yapılır?

Bayanlar arasında eğer memeler ile ilgili bir problem var ise farklı yöntemler ile küçültme işlemleri tercih edilir. Bu noktalarda ameliyat olacak kişilerin yaşlarından bebek doğurma durumlarına kadar her şeyin dikkat edilerek hareket edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar bu durumlar bir hayli önemli olsa bile yapılan yöntemler de o an kişilerde olan durumlara göre değişiklik göstermektedir. Kadınlarda meme ameliyatı yapma aşamaları farklılıkları ile yer almaktadır. Bunların nasıl olduğuna bakılacak olunursa;

 • Ameliyat olacak kişiler için ilk olarak gerekli tetkikler yapılır. Bu tetkiklerin ardından sonra genel anestezi altında olması sağlanır. Ameliyat için gerekli süre ise ortalama olarak iki ila iki buçuk saat arasında değişmesi dikkatleri çekecektir.
 • Genellik ile meme baş kısımlarında yer alan siyahların çevresinden başlanır. Bundan hemen sonra T şeklinde işlemlerin devam etmesi sağlanırken bir yandan farklılık gösterip memelerin alt bölgelerinde açılan düz bir çizgi ile ameliyatın gerçekleşmesi de sunulur.
 • Ameliyat büyük bir ameliyat değildir. Bundan dolayı şiddetli ağrıları olması da söz konusu değildir. Kişiler geçirdikleri operasyonların ertesi günlerinde artık meme büyüklüklerinin eskiye oran ile bir hayli küçülmesi ile kaynaklanan omuzlardan sırtlara kadar ağrıların hafiflemesi dikkatleri çekecektir. Bunun ile çoğu hasta tarafından söylenilen net şey ise kişilerin rahat bir şekilde nefes almasının sağlanmış olmasıdır.
 • Operasyon sırasında bayanlara dikişler atılır. Atılan dikişler kısa süre içerisinde iyileşir. İyileşme süreleri dikişlerin bittikten sonra hafif bir iz kalması da bir hayli normal olmaktadır. Bu durum pek de korkulacak bir nokta değildir.
 • Ameliyat olan kişilerin iyileşme sürelerini biraz daha hızlı olmasını sağlamak adına bir gün kalınması gerekir. Küçük bir operasyon olmasından dolayı da bir gün kalınması yeterli olacaktır. İkinci bir güne gerek dahi yoktur.
 • Hastaların maksimum iyileşme süreleri ortalama olarak beş ve yedi gün arasında değişmesi dikkatleri çeker. Bu sürenin ardından kişiler normal hayatlarına istedikleri gibi dönebilirler.
 • Tabi ki de her ameliyat içerisinde olduğu gibi bu ameliyat içerisinde de küçük de olsa komplikasyonlar gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Bunların da göz ardı edilmemesi gerekir. İyileşme süreleri her ne kadar beş ve yedi gün arası olarak bilinse bile bu durum kişilerin beden yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden illa o hafta içerisinde gerçekleşmesi olacak diye düşünülmemelidir. Bu noktalarda kulaktan bilgilere kulak vermek yerine daha çok plastik cerrahiler tarafından her şeyin en ince ayrıntısına kadar değerlendirilmesi önemli olmaktadır. A dan z ye kadar her şeyi buradan öğrenmek daha akıllı bir adım olacaktır.
 • Bu noktalarda kadınların doğurganlık durumları da bir hayli önemli olmaktadır. Eğer sizler de bu dönemler içerisinde iseniz bu durumu ameliyatı gerçekleştiren plastik cerrahlarına anlatmak oldukça önemli olmaktadır. Bu doktorlar ile her şey en ince ayrıntısına kadar planlanarak ameliyatlar ona göre sağlanır. Bu durum her ne kadar estetik açısından da önemli olsa bile daha çok kadınların yaşam kalitelerini arttırmak adına yapılmaktadır.

Her şeyin planlanarak yapılıyor olması kadınların ilerleyen hayatlarının da etkilenmemesine katkı sağlamaktadır. Kadınların anne olacakları bilinirse ona göre ameliyat teknikleri sunulacaktır. Bu da ameliyat olan kadınlar ilerleyen zamanlar içerisinde anne olsalar dahi bebeklerini emzirmek konusunda zorluk çekmemelerine katkı sağlamaktadır. Durum böyle olunca kadınların yaşları her zaman ön planda tutulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.