Meme Ucu Çatlakları Nasıl Önlenir?

Meme Ucu Çatlaklarının Sebebi Nedir?

Meme ucu çatlakları, farklı durumlara bağlı olarak oluşabilir. Bu durumların bilinmesi, sorunun önlenmesi için uygulanacak yöntemler adına oldukça önemlidir.

Meme Ucu Çatlakları Nasıl Önlenir?

Kadınların yaşamış olduğu önemli sorunlardan bir tanesi, meme ucu çatlakları olarak ifade edilir. Belirli durumlara bağlı olarak ortaya çıkan çatlakları, doğal veya doğal olmayan yöntemlerle önleme yöntemleri vardır. Bu konu hakkında; meme ucu çatlakları neden oluşur, hangi doğal yöntemlerle önlenir, doğal olmayan yöntemlerle önleme nasıl gerçekleşir, meme ucu çatlakları önlenirken nelere dikkat edilmesi gerekir, gibi konuların bilinmesi gerekir.

Meme Ucu Çatlakları Neden Oluşur?

Meme ucu çatlakları, farklı durumlara bağlı olarak oluşabilir. Bu durumların bilinmesi, sorunun önlenmesi için uygulanacak yöntemler adına oldukça önemlidir.

Meme ucu çatlakları oluşma nedenleri:

  • Ani kilo alımı ve bu duruma bağlı olarak göğüslerin büyümesi
  • Doğuma yakın zamanlara gelinmesi
  • Doğum sonrasında meme ucuna kadar inecek olan süt olması
  • Vücudun gereğinden fazla kuru olması
  • Yanlış kullanılan ürünler

Başlıca bu durumlara bağlı olarak meme ucu çatlakları gözlemlenebilir.

Çatlakların oluşmasına tek bir neden etki edebileceği gibi, birden fazla nedenin de etkili olması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Meme Ucu Çatlaklarını Önlemenin Doğal Yöntemleri

Doğal olan yöntemler, genel olarak daha sağlıklı yöntemlerdir. Bu sebeple meme ucu çatlakları için de doğal yöntemlerin kullanılması gerekir. Bu yöntemler farklı durumlara yönelik olup, soruna bağlı olarak tercih edilmesi gerekir. İlk olarak su tüketim miktarını artırmak, hem en doğal hem de en sağlıklı önleme yöntemidir. Ancak belirli bir zamanın geçmesine ihtiyaç duyulur ve çatlakları bir anda önlemez.

Bu sebeple de farklı yöntemlerin de bilinmesi gerekir. Çatlakların üzerine uygulamak amacıyla çeşitli bitki yağları veya organik yağlar kullanılabilir. Bu yağlara örnek olarak; badem yağı, zeytinyağı, karınca yağı, gibi yağlar örnek olarak verilebilir. Ancak en etkili olan doğal yöntem; su tüketim miktarını artırmak ve eş zamanlı olacak şekilde badem yağı uygulaması yapmaktır.

Meme Ucu Çatlaklarını Önlemenin Doğal Olmayan Yöntemleri

Bazı durumlarda doğal yöntemler etkili olmayabilir veya çatlakların farklı sorunları tetiklemesine bağlı olarak farklı yöntemler kullanılması gerekebilir. İlk olarak meme ucu çatlakları şikayeti ile cildiyeye gidilmesi gerekir. Cilt doktorları tarafından gerekli testler ve tahliller yapılarak sorun hakkında bir karar verilir. Bazı durumlarda meme ucu çatlakları içten gelen sorunları yansıtabilir, farklı sebeplerle ortaya çıkmış olabilir.

Eğer vücut içerisinden gelen bir sorun varsa, yapılacak olan doğal uygulamalarla sorunun giderilmesi sağlanamıyorsa; doktorlar tarafından bazı ilaçlar verilebilir. İlaçlar kullanıldığı zaman, meme ucu çatlakları doğal olmayan yöntemlerle önlenmiş olur. Bu durumların yanı sıra, doğal yöntemlerde ve doğal olmayan yöntemlerde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

Meme Ucu Çatlakları Önlenirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Meme ucu çatlakları önlenirken kullanılması gereken bazı maddeler ve uygulanması gereken yöntemler vardır. Bu maddelerden bazıları, kadın için zararlı olan sonuçlara neden olabilir. Doğal yöntemlerde kullanılan yağlara veya doğal olmayan yöntemlerde kullanılan ilaçlara alerji olabilir.

Bu alerjiye bağlı olarak da vücut üzerinde kaşınmalar, kabarmalar ve bu gibi zararlı sonuçlar ortaya çıkabilir. İlk olarak alerji testi yaptırılmalı, daha sonra gereken maddelerin kullanılması gerekir. Ayrıca, özellikle doğal olmayan yöntemlerde, bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Gebeliğe bağlı olarak meme ucu çatlaklarının oluşması sonucunda, kullanılacak olan yöntemler bebeğe zarar verebilir.

Gebelik durumu, ilaç önerisinde bulunacak olan doktora belirtilmeli, ilaç içerisinde bebeğe zarar verecek olan bir madde varsa da kullanılmaması gerekir. Ortaya çıkacak olan büyük sorunları önlemek amacıyla, tedbirlerin önceden alınmasında fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.