Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer?

Menapoz Belirtileri Nelerdir?

Genellikle menopozun ilk belirtileri bu belirtilen semptomlar olmaktadır. Menopozu önlemek tıbbi olarak mümkün olmasa da, yaşam tarzındaki büyük değişiklikler menopozu geciktirebilir.

Menopoz Dönemi Ne Kadar Sürer?

Ani kızarma, aşırı terleme, adet döngüsünde değişiklikler, kalp veya titreme gibi belirtileri olan menopoz dönemi, ülkemizde 45-55 yaşlarındaki kadınlar için en büyük sorunlarda biri olmaktadır. Genellikle menopozun ilk belirtileri bu belirtilen semptomlar olmaktadır. Menopozu önlemek tıbbi olarak mümkün olmasa da, yaşam tarzındaki büyük değişiklikler menopozu geciktirebilir.

Menopoz Yaşı

Son adet kanaması menopoz olarak kabul edilir. Bir kadının menopoza girmesi gerektiğini söylemek için, art arda 12 ay boyunca menstruasyon olmamalıdır. Menopozun ilk belirtileri 40 ve 55 yaşları arasında düzensiz adet kanamasıdır. Sonra adet kanaması tamamen biter. 40 yaşından önce ortaya çıkan menopoza erken yumurtalık yetmezliği veya insanlar arasında iyi bilinen erken menopoz denir.

Menopoz belirtileri arasında, adet döngüsünde değişiklikler en önemlisidir. Menopoz genellikle 45 yaşında, kanama tamamen durmadan 1-2 yıl önce değişir. Kanama 1.5-2 ay arayla nadirdir ve 15 gün içinde tekrarlayabilir. Menopoz sırasında kanama tamamen durur.

Menopoz semptomlarını dikkate alarak, kadınların büyük bir kısmı için;

 • Sıcak basması,
 • Terleme
 • Kalp yavaşlaması semptomların şiddeti yavaş yavaş artacaktır.

Menepoz Süresi

Menopoz belirtileri adet döneminizin bitiminden aylar hatta yıllar önce başlayabilir. Bazı kadınlar daha uzun dönemler geçirse de, bu belirtiler son adet döneminizden yaklaşık 4 yıl sonrasına kadar sürebilir.

Ateş Basması ve Diğer Belirtiler

Ateş basması, menopozun en rahatsız edici semptomlarından biridir. Yüz, boyun, kollar, eller ve hatta bazen vücudun üst kısmında ani yanma, terleme, kızarıklık ve sıcaklık şeklinde görülür. Geçmesi genellikle 3-5 dakika sürer. Uykudan uyandıran bu sıcak basması uyku düzenini bozabilir. Bu belirti günde birkaç kez veya haftada birkaç kez olabilir. Bazı kadınlar menopoz semptomlarını yaşamadan aşabilirler.

Menopozun diğer belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • İdrar torbasının esnekliğinin azalması,
 • Geceleri sık idrara çıkma,
 • İdrar kaçırma,
 • İdrar yaparken yanma
 • Azalmış vajinal kayma ve kuruluk nedeniyle ağrı
 • Libido kaybı
 • Göbek yağı ve kilo alımı
 • Menopoz fobisi ile ruhsal hastalık

Bu belirtiler yaşı gelen her kadın bu belirtilerden etkilenecek ve menopoz devrini atlatacaktır.

Sigara ve Erken Menopoz

Menopoz, kadınlar yaşlandıkça kaçınılmaz bir hastalıktır. Zaman geçtikçe, birçok menopoz semptomu ortadan kalkacaktır. Menopozu önlemek veya durdurmak için tıbbi bir yöntem yoktur, ancak her kadın iç saatine göre menopozu geciktirebilir. Menopoza girmemek için sağlıklı bir yaşam sürülmelidir. Sigara içmek kadın vücudunun östrojen salgılama yeteneğini azaltır ve yumurtalıkların doğal zamandan önce işlevini kaybetmesine neden olur, böylece kadınlar daha önce menopoza girerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.