Menopoz Döneminde Ara Kanamalar Neden Olur?

Menopoz Sonrası Kanama Normal Mi?

Menopoz sonrası meydana gelen kanamalar kişiyi tedirgin eder. Acaba bu kanamalar normal mi? Sorusunu akıllara getirir. Menopozal ilaçlar ara kanamalara neden olur. Çünkü hormon ilaçlarıdır.

Menopoz Döneminde Ara Kanamalar Neden Olur?

Menopoz döneminde kişide ara kanamalar görülebilir. Bu ara kanamalar bazı nedenlerden dolayı gerçekleşir. En sık karşılaşılan neden Atrofi adı verilen olaydır. Vajinal dokular incelmeye başladığı için kanama meydana gelir. Rahim içi kaslarda ve vajinal dokuda meydana gelir.

Menopoz döneminde ki kanamalar hormon düzensizliklerinden dolayı da meydana gelir. Hormon tedavileri kanamalara neden olan ikinci bir unsurdur.

Rahim içi kasların işlevini engelleyen diğer bir etken ise rahim dokusunda yer alan miyomlar ve kistlerdir. Bu oluşumlar enfeksiyonlara ve mantar hastalıklarına neden olur. İlerleyen durumlarda rahim kanserlerine de neden olabilir. Kanama ile ortaya çıkar ve kanamanın nedeni bir kanserdir. Bu gibi durumlarda kişinin zaman kaybetmemesi gerekir. Bu soruna yönelik en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmeli.

Menopoz Sonrası Kanama Normal Mi?

Menopoz sonrası meydana gelen kanamalar kişiyi tedirgin eder. Acaba bu kanamalar normal mi? Sorusunu akıllara getirir. Menopozal ilaçlar ara kanamalara neden olur. Çünkü hormon ilaçlarıdır.

Hormon ilaçları adet düzensizliği, lekelenme gibi sorunlara neden olabilen ilaçlardır. Bu sorunlar yaklaşık 3 ay içerisinde yok olur. Bu süreden sonra gerçekleşen kanamaların dikkate alınması gerekir. Kanamaya neden olan faktörün araştırılması için doktora danışmak faydalı olacaktır. Anormal kanamalar kanser habercisi olabilir.

Menopoz Döneminde Ne Gibi Bulgular Görülür?

Menopoza girmiş bir kadında bazı belirtiler görünür. Bu belirtiler hem fiziksel hem de ruhsal belirtilerdir.

Belirtiler şunlardır:

•Terleme ve ateş basması

•Yorgunluk, stres, depresyon

•Cinsel isteksizlik

•Unutkanlık ve uykusuzluk

•Adet düzensizliği ve adet kesilmesi

•Ara kanamalar ve lekelenmeler

•Cinsel organda ağrı, kaşıntı, kuruluk

•Çarpıntı

•Bulantı ve kusma

•Sık idrara çıkma, idrar tutamama, idrar yolu enfeksiyonları

•Cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı

•Saç incelmesi

•Memede dolgunluk kaybı ve hassasiyet

•Cilt çatlakları ve kuruluğu

Bu gibi belirtiler menopoz belirtileridir. Bu süreç kadınlar için oldukça stresli ve kaygılı bir süreçtir. Belirtilerin büyük bir çoğunluğu hamilelik belirtileri ile benzerlik gösterir.

Menopoza Giren Bir İnsan Tekrar Adet Görür Mü?

Menopoza giren bir insanın tekrar adet görmesi mümkün değildir. Bu süreçte adet sonlanır. Adet kanaması görünmez. Bu süreçte bazı vajinal kanamalar olabilir. Bu kanamalar “menopoz kanaması” olarak adlandırılır. Genellikle hormon tedavisinde dolayı görülür. Adet kanaması ile ilgisi yoktur. Menopoz dönemini geri döndürmek mümkün değildir. Menopoza giren kadınlarda gebelik ihtimali sonlanır.

Ara Adet Kanaması Menopoz Belirtisi Mi?

Menopoza girmeye hazırlanan kadınlarda adet ve hormon düzensizlikleri meydana gelir. Adet hemen kesilmez. Genel olarak adet düzensizliği ile kendini belli eder. Kişide adet süresinde uzama, az veya çok kanama, ara kanamalar görülür. Yani ara kanama bir menopoz belirtisidir. Östrojen ve Progesteron hormonlarındaki değişimden dolayı ortaya çıkar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.