Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Teknolojileri

Günümüzde tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin sayısı ciddi anlamda arttığı için bu tedavi yöntemi ile alakalı yapılmakta olan çalışmalar da sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Son zamanlarda bebek sahibi olmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yöntemlerden bir tanesi de mikro çipli tüp bebek tedavisidir. Bugünkü yazımızda size bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgiler vermeye çalışacağız.

Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Mikro Çip Nedir?

Normal şartlarda tüp bebek tedavisi uygulanacağı zaman anne ve babadan alınmış olan hücreler herhangi bir seçimi yapılmadan birbirleri ile birleştirilir ve böylece döllenme işlemi yapılmaya çalışılır. Fakat mikro çip sayesinde günümüz teknolojisi ile artık babadan alınmış olan sperm hücreleri arasında en sağlıklı olan tespit edilerek bu şekilde transferler gerçekleştiriyor. Bahsetmiş olduğumuz bu durum sayesinde tüp bebek tedavisi uygulayan çiftlerin başarıya ulaşma oranı ciddi anlamda arttığı gibi, aynı zamanda daha önceden bebek sahibi olamayan kişilerin de bu tedavi yöntemi sayesinde bebek sahibi olduğu, yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. Hücrelerin içerisinden en sağlıklı ve en hareketli olan sperm hücresinin detaylı bir şekilde seçiliyor olması aynı zamanda genetik özelliklerin doktorlar tarafından belirlenmesine de olanak sağlıyor. Böylece genetik bozukluklar gibi meydana gelen hastalıklar veya sakat doğum gibi durumlar ortaya çıkmıyor. Mikro çip yöntemi normal tüp bebek tedavisinde göre çeşitli avantajlar ve dezavantajlara sahiptir. Siz de avantaj ve dezavantajları birbirleri ile karşılaştırarak kendinize en uygun olan tedavi yöntemini belirleyebilir ve bu tedavi üzerine yoğunlaşarak bebek sahibi olma şansınızı büyük oranda arttırabilirsiniz. Özellikle son yıllarda mikro çip kullanılarak bebek sahibi olan kişilerin sayısı artış gösterdiği için hastanelere bu konuda yapılmakta olan taleplerin miktarı oldukça fazla.

Avantajları Nelerdir?

Mikro çip yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen kişiler için birçok farklı avantajın olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle babadan alınmış olan sperm hücrelerinin tek tek seçileceği için en sağlıklı olan hücreler ile bebek sahibi olacağınız neredeyse kesin olacaktır. Bunun yanında ise sperm hücrelerinin genetik yapısı normal şartlarda birbirinden farklıdır. Fakat doktorlar tarafından uygulanmakta olan bu yöntemler sayesinde çeşitli özellikleri kendiniz de belirleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bebeğinizin oluşmasını istediğiniz sperm hücresi içerisinde renkli göz genleri varsa büyük ihtimalle çocuğunuz renkli gözlü olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu seçimleri yapmak birçok doktor yapılan tartışmalara sebebiyet verse de günümüz teknolojisi sayesinde uygulanabiliyor. Eğer siz de bahsetmiş olduğumuz şekilde bir seçim yapmak istiyorsanız, mikro çip ile tüp bebek tedavisi uygulamak sizin için için çok daha uygun olacaktır. Maddi olarak ise tüp bebekten herhangi bir farkı olmamasına rağmen çok daha fazla olanak sunduğu için daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Daha önceden sadece özel hastanelerde uygulanmakta olan bu yöntem artık birçok hastanede kolay bir şekilde uygulanabildiği için istediğiniz herhangi bir yerde mikro çip ile bebek tedavisi uygulayabilirsiniz.

Dezavantajları Nelerdir?

Bahsetmiş olduğumuz bu tedavi yöntemi sırasında sürekli olarak hücreler içerisinden seçilim yapıldığı için genel olarak anne ve baba adayının vücudunda yıpranmalar meydana geliyor. Bu yüzden de mikro çipin uygulanmakta olduğu tedaviler sırasında mümkün olduğu kadar az deneme yaparak kısa süre içerisinde başarıya ulaşmak çok daha uygun olacaktır. Uygulanmakta olan işlemler hakkında detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız doktorunuz ile iletişime geçebilir ve yapmanız gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisi her ne kadar hemen hemen her hastanede uygulanıyor olsa da mikro çip ile tüp bebek tedavisi uygulamak isteyen kişiler için hazırlanmış olan özel hastaneler bulunmaktadır. Eğer küçük bir bölgede yaşıyorsanız ve bu tedavi yöntemi uygulamak istiyorsanız sürekli olarak daha gelişmiş şehirlere gidip gelmeniz gerekebilir. Tüp bebek tedavisi sırasında kontrollerin düzenli bir şekilde yapılacağını varsayarsak maddi olarak bu durum sizi biraz zorlayabilir.

Mikro Çip Yöntemini Kimler Uygulamalıdır?

Bahsetmiş olduğunuz bu tedavi yöntemlerini uygulamak için ve çok farklı sebep olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak bu yöntemi uygulayan kişilerin ortak özellikleri defalarca denememe yapılmasına rağmen yine de tüp bebek tedavisi sonrasında başarılı bir şekilde sonuç elde edilememiş olmasıdır. Bu durumların ortaya çıkmasına sebep olan en önemli unsur vücutta bulunmakta olan hücrenin başarılı bir şekilde üretilemiyor veya her seferinde sağlıksız üreme hücreleri birbirleri ile birleşiyor demektir. Mikro çip yönteminde sperm hücreleri doktor tarafından seçileceği çok daha kesin sonuçlar almak mümkün olacaktır. Aynı zamanda sadece sağlık üreme hücresi üretemeyen kişiler için değil bununla beraber sperm sayısında ciddi anlamda azalmalar meydana geliyorsa bu kişilerde de mikro çip yöntemini tercih etmek çok daha uygun bir seçim olacaktır. Sperm sayısı azsa, yumurta ile birleşen spermin sağlıklı olma ihtimali büyük oranda azalacaktır. Spermlerin kalitesini arttırmak için uzun süre boyunca beslenme düzenini değiştirmek de mümkün olacaktır fakat bunun yerine spermlerin özel olarak seçilmesi çok daha etkili bir çözüm olacaktır. Aynı zamanda spermlerin özenle seçilmesi normal tüp bebek tedavisine göre başarı oranını büyük oranda arttıracaktır.

Sperm Hücresinin Kalitesi Nasıl Artırılır?

Sperm ve yumurta hücresinin çok daha sağlıklı ve kaliteli üretilmesi için uygulanmakta olan birçok farklı yöntem vardır. İlk olarak en doğal yöntemin beslenme ile olacağını belirtmek isteriz. Yapılan araştırmalara göre beslenme, sperm kalitesini etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Hangi besinlerin, vücutta nasıl etkiler yaptığı ile alakalı bilgi almak için internet sitemizdeki makalelere göz atabilirsiniz. Genel olarak protein içerikli besinler tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Çünkü sperm hücresi bebeğin ilk oluştuğu zamanki besin kaynaklarının bir bölümünü oluşturacağı için bol miktarda protein içerir. Proteini dış ortamdan ne kadar fazla alırsanız o kadar kaliteli hücreler üretilir. Bununla beraber de uygulanmakta olan tedavilerin kalitesi de artacaktır.

Mikro Çip Normal Tedaviye Göre Daha Mı Pahalıdır?

Mikro çip yöntemi her ne kadar normal tüp bebek tedavisinde göre birçok avantajı beraberinde getiriyor olsa da uygulaması, sahip olduğumuz teknolojiler sayesinde kolay olduğu için fiyat bakımından herhangi bir değişiklik meydana getirmiyor. Yani normal tüp bebek tedavisi uygulamak yerine özel olarak spermlerin seçildiği bu tedavi türünü de kişisel tercihinize göre seçebilirsiniz. Yazımızın öncesinde bahsetmiş olduğumuz avantaj ve dezavantajları birbirleri ile karşılaştırarak kendinize en uygun olan sonucu kısa bir süre içerisinde tespit edebilir ve uygulamak istediğiniz tedaviye hemen başlayabilirsiniz. Genellikle ülkemizde tüp bebek tedavisini uygulamaya devam eden kişilerin sayısı oldukça fazla. Ayrıca mikro çip yönteminin de yaygınlaşması ile beraber artık bebek sahibi olmak çok daha kolay hale geliyor.

Mikro Çip Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi sırasında tamamen doğal yöntemlerle ile normal yollardan hamile kalamayan bayanlar için mikro çip yöntemi uygulanmaktadır. Mikro çipli tüp bebek tedavisi olmak isteyen bayanlar için öncelikle yumurta sayısını artırmak amacıyla yumurtalıkları uyarması hedeflenen bir tedavi uygulanır. Bahsetmiş olduğumuz bu tedavi genel olarak hormonların da yardımı ile uygulanmaktadır. Hormon tedavisi yeterli kadar uygulandığı zaman vücuttaki yumurta sayısı yeterli seviyeye gelir. Bu yumurta hücreleri laboratuvardaki uygun koşullar altında baba adayından alınmış olan sperm hücreleri ile döllenir. Bu aşamalar tamamen klasik tüp bebek tedavisi ile aynı olan işlemlerdir. Fakat normal tüp bebek tedavisinde oluşturmuş olan embriyoların arasından hangilerinin kaliteli olduğu tam olarak anlaşılamadığı için kaliteli olan embriyoların seçilememesi gibi bir ihtimal vardır. Mikro çipli tüp bebek tedavisi sırasında ise yüksek kaliteye sahip olan embriyo hücreleri tek tek seçilir ve böylece gebelik şansı ciddi anlamda yükselmiş olur. Günlük hayatta bu işlemleri herhangi bir süzgeç yardımı ile temiz olan objeleri birbirinden ayırıyor gibi düşünebiliriz. Son yıllarda çok daha fazla uygulanmakta olan bu yöntemi sayesinde hem anne ve babaların tüp bebek ile bebek sahibi olma şansı artıyor hem de uygulaması çok daha kolay olduğu için anne ve babalar psikolojik olarak daha güçlü kalabiliyorlar. Eğer siz de bahsetmiş olduğumuz bu yöntemlerden faydalanmak istiyorsanız herhangi bir hastaneyi ziyaret ederek bu tedavi yöntemini uygulamayı istediğiniz hakkında doktorunuza detaylı bir şekilde bilgi verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.