Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İyi huylu tümör olarak bilinen miyomların belirtilerinin ne olduğunu ve tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık.

Miyomlar kısaca iyi huylu tümörler olarak bilinir. Ortalama olarak 1 ila 10 cm arasında olan miyomlar genital organlarda karşılaşılan tümörler arasında başta yer alır. Miyomların büyümesini tetikleyen östrojen hormonu özellikle gebelikte artış gösterdiği için bu dönemde miyomlarında birkaç kat daha büyüdüğü gözlemlenir. İşte miyomlar ve tedavi yöntemleri!

Miyom Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Miyom Nedir?

Miyom, iyi huylu kitlelere (tümörlere) verilen addır. Bu iyi huylu kitleler çoğunlukla rahim kaslarından beslenirler. Rahimdeki miyomların büyüklüğü ortalama olarak 1 – 10 cm değerlerindedir. Bu büyüklük ortalama bir değerdir ve değişiklik gösterebilir. Kadınların %30’undan fazlasında ortaya çıkabilen miyomlar özellikle üreme döneminde büyüme gösterirler.
Miyomlar 3 farklı grupta incelenir. Bunlar aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Submuköz Miyomlar: Bu kitleler rahmin iç kısmına doğru gelişim gösterirler. Bu tip miyomlarda kanam belirtisi oldukça fazla görülür. Bu kanamalar adet kanamalarını etkileyen şekilde ortaya çıkar. Bu da adet kanamalarının daha şiddetli ve daha uzun sürmesine neden olabilir. Bu miyom tipine oldukça az rastlanır.
  • İntramural Miyomlar: Bu kitleler rahmin kas dokusunda bulunurlar. İntramural miyom tipi en fazla rastlanılan iyi huylu kitledir. Bu miyomlar tıpkı submuköz miyomlarda olduğu gibi adet kanamalarını etkilerler. Kanamanın daha uzun olmasına, kanamadaki yoğunluğun artmasına ve bunlara bağlı olarak da kansızlık durumunun yaşanmasına sebep olur. Rahimdeki büyüme mesaneye baskı yapacağı için bir süre sonra sık idrara çıkma durumu görülebilir. Ayrıca karın alt bölgesinde şişlik ve ağrı ortaya çıkar.
  • Subseröz Miyomlar: Bu kitleler rahmin dış yüzeyine doğru gelişim gösterirler. Herhangi bir kanamaya sebep olmazlar. Bu tip miyomlar çoğunlukla kabızlık, sık idrar yapma, sırtta ağrı, karın bölgesinde ağrı gibi şikayetlere sebep olur.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

miyom-nedirMiyomlar iyi huylu kitleler oldukları için çoğunlukla herhangi bir şikayete sebep olmazlar. Bu nedenle de tedavi gerektirmezler. Ancak miyomların bir kısmı şiddetli belirtilere neden olabilir. Bu belirtilerin başında adet kanamasındaki uzama ve artma gelir. Kanamaların artması kansızlığa yol açabilir. Sırtta ve bacakta ağrılar ortaya çıkabilir. Karın bölgesinde ağrı ve şişlik olursa sık idrara çıkma durumu da görülür. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissedilmesine neden olur. Kabızlık problemi ve gaz sorunu da miyom belirtileri arasındadır.

Miyom Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Miyom teşhisi genellikle ultrason yardımıyla konur. Ancak bazı miyomlar ultrasonda görülemeyebilir. Bu durumda MR sonuçlarından faydalanılır. MR uygulamasıyla miyom teşhisi daha doğru konulmaktadır. Miyomlar iyi huylu oldukları için çoğunlukla tedavi gerektirmeyen kitlelerdir. Ancak şiddetli belirtilere neden oluyorsa tedavisi sağlanabilir. Miyom tedavi yöntemleri 3 farklı grupta incelenebilir. Bunlar hormon tedavisi (östrojen hormon seviyesini düşürmeye yarayan ilaçlar), miyomektomi (miyomların cerrahi operasyonla alınması) ve histerektomi (rahmin tamamen alınması) yöntemleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.