Nasıl Hamile Kalınır?

Hamile kalmak için doğru zaman ve faktörlerin bir arada bulunması gerekmektedir

Hamilelik dönemi doğru zaman ve faktörlerin bir araya gelmesiyle başlayan bir süreçtir. Hamilelik döneminin başlaması için anne adayının yumurtlama döneminde olması, erkeğin sperm hücrelerinin hız, şekil ve sayı bakımından yeterli olması gerekmektedir. Düzenli adet gören kadınlarda iki adet döneminin tam ortasındaki günlerde yaşanan cinsel ilişki, sağlıklı sperm hücrelerinin olması şartıyla normal cinsel ilişkilerden daha çok hamilelik oluşma ihtimalini artıran bir faktördür.

Nasıl Hamile Kalınır?

Toplumda bilinenin aksine bayanların yılın tamamında hamile kalma şansı yoktur. Ergenlik dönemi ile başlayan ve menopoz döneminin sonuna kadar süren uzunca süreçte kadın rahminde her ay itibariyle yumurta hücresi olgunlaşmış konuma gelerek döllenmeye uygun bir hale gelmektedir. Yani bu açıdan bakacak olursak her bayanın ayın belli bir döneminde hamile kalma şansının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Adet süresi düzenli olan bayanlar ortalama 21 ile 35 gün arasında değişkenlik gösteren bu süreçte düzenli olarak adet yaşarlar. Elbette ki iki kişiden kişiye göre değişkenlik gösteren bu süreçte bayanların anatomik yapısına göre adet süresi daha kısa veya uzun olabilir. Adet dönemini takiben 14 gün içerisinde gerçekleşen yumurtlama dönemi bu süreç adına da en hassas dönemlerden birini temsil eder. Bu sürede olgunlaşan yumurtanın dışarı atılması ve tüplere geçmesi bayanların hamilelik dönemi için en ideal zamanı temsil etmektedir. Burada 1 ile 2 gün kadar canlı kalan yumurtanın erkek sperm hücresiyle embriyo oluşturması sonucu hamilelik süreci başlar. Bu sürecin eksi veya artı iki gün olarak değişkenlik göstermesi mümkün olurken bu süreçte bayanların hamile kalması çok daha yüksek bir ihtimali göstermektedir. Aslında bu anlattıklarımız Nasıl hamile kalınır? Sorusunun cevabını bize veriyor.

Cinsel İlişki Önemli!

Elbette ki cinsel birleşme hamileliği oluşturan en temel unsur olarak dikkat çekerken hazneye gelen sperm yani erkek üreme hücresi yumurtaya ulaşana kadar ilerler. Burada hamile kalma ihtimali ne kadar yüksek olsa da bazı durumlarda bu sürecin hamilelik adına yeterli olmadığını da gözlemlemekteyiz. Hamilelik olmazsa yumurta hücresi vücuttan atılır ve bu süreç negatif şekilde sonuçlanır. Süreç başarılı bir şekilde ilerler ve erkek sperm hücresi ile kadının yumurta hücresi birleşirse doğal olarak oluşması muhtemel bebeğin de ilk hücresi meydana gelmiş olur. Halk arasında çok iyi bilinmese de cinsiyet belirleyen faktör ün erkek üreme hücresine bağlı olduğunun altını çizmek gerek. Yani kadın yumurta hücresinin cinsiyet oluşumu konusunda bir etkisi yoktur. Döllenmiş yumurtanın izleyeceği süreç ise bu aradan geçen 3 ila 4 gün arasında rahime taşınma zamanı olarak kendini gösterir. rahimin iç tabakasında rahim duvarına gömülen döllenmiş yumurta gebelik sürecinin başlangıcı olarak yorumlanabilir. Genellikle rahmin üst kısmında rahim duvarını asılıp tutulu kalan embriyo zaman içerisinde fetüs konumuna gelirken 2 hafta süre zarfında plasentanın oluşumu da bu süreçte meydana gelir. Halk arasında eş olarak da bilinen bu organik yapının hamilelik sürecinde ve çocuğun dünyaya gelmesinde çok önemli bir yaşamsal faktör olduğunun altını çizmek gerekmektedir.

Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız
Bayanlar adet sürelerinde sorun yaşamıyorlarsa ve bu süreç düzenli olarak gerçekleşiyorsa geciken adet döneminin hamilelik için bir işaret olduğu aslında herkes tarafından bilinen bir durum. Yine de işin uzmanına başvurmak her zaman daha olumlu sonuçlar ortaya koyarken bu konuda bir uzmana başvurup doktora gidebilir daha kesin ve net cevap alabilirsiniz. Ülkemizde Anne Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri daha geniş kapsamlı sunumlarıyla insanlara destek verirken buralarda yapılan gebelik testi çoğu insanın daha doğru bilgi almasında etkili bir sonuç ortaya koymaktadır. Elbette ki bu işi evde de gerçekleştirmek mümkün olurken eczaneden elde edeceğiniz herhangi bir gebelik testi bu konuda size yardımcı olacaktır. Alacağınız test ve uygulayacağınız yöntem sayesinde pozitif bir sonuç çıkarsa artık gebelik dönemi için tedbirleri almanın zamanı gelmiş demektir.

Hamilelik İçin En Uygun Zaman
Hamileliğin başlangıcı olarak cinsel ilişkiyi göstermek aslında bu işin başlangıcını temsil etmektedir. Her ne kadar düzensiz bir şekilde çiftler çaba sarf etseler de hamilelik konusunda bazı zaman dilimlerinin çok daha etkili olduğunu konumuzun başında da belirttik. Bir ayın yaklaşık 4 günü hamile kalmak için en ideal dönemi temsil ederken çoğunlukla rastgele ve bir planlamaya dâhil olmadan uygulanan cinsel birliktelik bu zamana tesadüf ettiği zaman hamilelik sürecinin ilk temelleri atılmış olur. Daha bilinçli bir şekilde zaman ayarlaması konusunda girişiminiz olacaksa yumurtlama dönemini tespit edip o dönemde cinsel münasebet konusunu aktif hale getirmek hamilelik başlangıç süresinin oluşumunda da elbette ki etkili bir sonuç ortaya koyabilir.

Ortalama bir bayanın özel günlerini temsil eden 21 ile 35 gün arasında değişen adet süreçlerini doğru takip ettiğiniz zaman yumurtlama dönemini de yine isabetli bir şekilde belirlemeniz daha kolay ve mümkün olacaktır. Bu süreçlerdeki cinsel münasebetin ise hamile kalma şansını üst düzeye çıkaracağı aklınızda olmalı. Bugüne kadar yapılan istatistiksel çalışmalarla birlikte haftada 2 veya 3 kez düzenli olarak ilişkiye giren çiftlerin hamile kalma oranı % 80 ihtimalle olumlu sonuç verir. Böylesine düzenli bir şekilde ilişki takibinde bulunan çiftlerin büyük ihtimalle birinci yıl gebelik sürecine geçiş yaptığı biliniyor. Kısırlık ve buna benzer yumurtalık sorunlarında ise bu sürecin çok daha sıkıntılı geçmeye aday olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer cinsel bir rahatsızlığınız varsa öncelikle doğru tetkiklerle teşhis ortaya konması çok önemli bir süreci temsil eder. Zaten gelişen Tıp bilimi ve Jinekoloji bilim dalı teşhis sonrası tedavi için sizi yönlendirecek hatta tedavi altına alarak bu süreci atlatmanızda size gereken yardımı yapacaktır.

Benzer Konular:

Hamile Kalma Dönemi

15 yorum

 • mücahide sarılar dedi ki:

  ilk gece hamile kalma olasılığı daha düşükmüş. Bu konudaki düşünceleriniz nasıl? eşimle ilk geceden sonra 2 haftadır hiç ilişkiye girmedik fakat dün göğüslerim çok ağrıyordu ve midemde de bulantı vardı doğum kontrol hapı da kullanıyorum doğum kontrol haplarını cinsel ilişkiye girmezden 2 hafta önce almıştım. İşe yaradı mı bilmiyorum ama kafam karıştı. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılmalı

 • enise doğan dedi ki:

  ilk gece son gece diye bir şey yok .bedenin zamanı vardır.bunu yakalarsanız ilk gece son gece diye bir şey olmaz,hamile kalırsınız.hatta tam ilişkiye girmeseniz bile,disardan boşalmada bile vajina da sperm kalıntıları kalsa bile hamilelik riski vardır düşük bir ihtimal olsa bu durum mümkün .eczaneden alacağınız testlerden bazıları,ilişkiden 5 -10 dakika sonra bile hamile olup olmadığınızı gösterebiliyor,i

 • cahide kanar dedi ki:

  CİNSEL İLİŞKİDEN SONRA VAJİNAYI TEMİZLEMEK HAMİLELİĞİ ÖNLEMİYOR. Spermler hızlıca içeri giriyor ve hamileliği başlatabiliyor, dışardan boşlama olursa temizlenmesi hamilelik ihtimalini azaltabiliyor ama yinede hamilelik riski var .yinede fazla güvenip rahat olmayın spermler uzun süre canlı kalabiliyor

 • esra balaban dedi ki:

  Bilimsel olarak tam olarak ispatlanmamış olsa da,erkeğin üstte olduğu pozisyonun spermin rahime daha kolay yerleşmesini sağladığı görüşü halk arasında yaygındır. ve ilişkiden sonra kadının hemen kalkmayıp bir süre yatakta sırt üstü yatması da tavsiye ediliyor.ne kadar doğru bilmiyorum ama çevremde bu konuyu çokça bilen ve deneyen var.ama bu yöntem mi işe yarıyor denk mi geliyor bilmiyorum

 • Leyla dedi ki:

  Çok teşekkürler

 • Betül dedi ki:

  Hamile olduğumuzu kaçıncı haftamızda anlarız şuan karın kasıklarımda ağrı var istifar ettim ama su şeklinde ve kokularda hassaslaştım miğdemi bulandırıyor test yaptm negatif çıktı yinede ümitsiz kalmamam için ne önerirsizniz

 • ayşe dedi ki:

  evlendikten 1 ay sonra hamile kaldım. hiçbir özel çabamız olmadı, allahım bu konuda sıkıntı çeken arkadaşların yardımcı olsun.

 • Mehmet dedi ki:

  İyi günler,erkek boşaldıktan sonra bir kaç defa daha gidip gelmesi hamileligi önler mi? İkincisi hamile kalmak için her gün ilişkiye girmenin bazen günde iki defa faydası olur mu

 • Ecrin dedi ki:

  Merhaba İlişkiye girdim 2gün sonra göğsümde ağrı oldu acaba hamilemiyimdir

 • Ceren dedi ki:

  Bende folikasit eksikliği var bu donemde hamile kalmam dogrumu

 • Gullu dedi ki:

  Midem bulaniyo surekli test de yaptim negetif ama adetime 2 hafta var daha anlamiyorum neden

 • Aysel dedi ki:

  Ben şubatın 26 sı addet oldum 2 hafta sonra mide bulantım bas dönmem aşırı oldu 29 kadar bir sey yoktu maart ayının ama 1 saat önce baktım ki penbe rengde damla kan gelmiş test yaptım tek cizgi cıktı anlam veremedim eşimlede bebeyi cok istiyoruz

 • Gizli dedi ki:

  Yaaa nasıl sevişilir sevişincemi hamile kalınıyo başka yolla bebek yapılmıyomu ya sevişmeye utanırsam??????????????????????????????

 • Uyjjj dedi ki:

  Esim ustume yani dışarı boşaldı ve adet zamanım yakın hemen temizledim ettim yikandim sorun olur mu??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.