Normal Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Hamilelik Sırasında Cinsel İlişki

Hamile bayanların kafasına takılan önemli sorulardan bir tanesi hamilelik sırasında cinsel ilişkinin yaşanıp yaşanmayacağı hakkında oluyor. Hamilelik sırasında bebeğin gelişmekte olduğu bölge vajinadan tamamen farklı bir bölüm olarak tanımlanmakta olan rahim içerisindedir. Çeşitli zarlar yardımıyla rahim bölgesi bebeği koruyucu bir tabaka olarak çepeçevre sarar ve bu şekilde dışarıdan gelecek fiziksel darbelere karşı da bebeği büyük oranda korumuş olur.

Normal Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

Normal doğum ve sezeryan yöntemi ile çocuk sahibi olmak tamamen annelerin kişisel tercihine göre değişiklik gösteren bir durumdur. Normal doğum sırasında anatomik olarak annenin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olması sonucunda herhangi bir ameliyat geçirmesine gerek kalmayacaktır. Sezeryan doğumda ise durum tam olarak böyle değildir. Bildiğiniz gibi doğum yapan anneler çeşitli ameliyatlar ile bebek sahibi olmaktadır. Doğum yaptıktan sonra ameliyat yaraları uzun bir süre boyunca iyileşmediği için ağrılı süreçler ile karşı karşıya kalmak zorunda kalabilirsiniz. Normal doğumun avantajlarından bahsedecek olursak, doktorların en çok bahsettiği unsur bebeğin çok daha sağlıklı bir şekilde dünyaya geliyor olmasıdır. Burada bahsetmiş olduğumuz sağlıklı olma durumu normal doğum sırasında bebeğin çeşitli mikroplar ile karşılaşmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Eğer siz de ameliyat olmak istemiyor ve bebeğinizin doğal yöntemler ile dünyaya gelmesini istiyorsanız, normal doğumu tercih etmek çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Girmek

Doğum yaptıktan sonra annenin vücudunda bulunmakta olan hormonların seviyesi aniden değişim göstermektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu ani değişiklikler doğum yaptıktan sonra bebeğin anne vücudundan ayrılmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Normal şartlarda sürekli olarak bebeğe besin takviyesi yapmakta olan anne vücudu, doğumdan sonra bu durumu ortadan kaldırmak için hormon seviyesi ile ilgili olarak ayarlamalar yapar. Vücudun kendini eski haline getirme süresi 30 güne kadar sürebilmektedir. Bu süre boyunca annenin vücudundaki hormonların değişiminden dolayı psikolojik olarak hassas tepkiler vermeleri oldukça normaldir. Bununla beraber doğum yaptıktan sonra belirli bir süre ağır fiziksel işleri yapmaktan annelerin kendini koruması gerekmektedir. Cinsel ilişkiye girmek için ise doktorların genel olarak tavsiye ettiği süre en az 6 hafta olarak bilinmektedir. Doğum yaptıktan sonra 6 hafta içerisinde anne vücudu yeniden yumurta üretimine başlayacaktır. Yumurta üretimi başladıktan sonra ise cinsel ilişkiye girmek için herhangi bir engel bulunmuyor. 6 hafta geçmiş olmasına rağmen yine de annenin genital bölgesinde çeşitli ağrılar ortaya çıkabilir.  Eğer böyle bir durumla karşılaşacak olursanız ilişkiye girme süresini ertelemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece oluşabilecek olan çeşitli enfeksiyonlardan kendinizi korumuş olacaksınız.

Doğum Sonrasında Yapılacak Olan Kontroller

Doğum tamamlandıktan sonra anneye yapılması gereken kontrollerin bitmiş olduğunu söylemek doğru olmaz. Sağlıklı bir şekilde bebek dünyaya getirdikten sonra yaklaşık olarak 2 ay boyunca annelerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Bu kontroller sayesinde oluşabilecek olan herhangi bir enfeksiyonu engelleyebilir veya cinsel sağlık problemine karşı çeşitli ilaçlar kullanarak tedavi yöntemleri geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeniz anne sütünüzün kadar verimli olduğu hakkında da size bilgi verecektir. Sadece anne sağlığı değil aynı zamanda bebeğinizin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için de düzenli olarak doktor kontrollerinden geçmesine özen gösterin. Normal veya sezeryan doğum yöntemleri ile dünyaya gelmiş olan bebeklerde bağışladı sistemi tam olarak gelişmediği için ilk zamanlar sık sık hasta olabilirler. Karşı karşıya kalacağınız herhangi bir hastalık durumunda öncelikle anne sütünün oldukça önemli olduğunu aklınıza getirin ve  düzenli olarak emzirme yapmaya özen gösterin. Anne sütünün yeterli gelmediği durumlarda ise doktor kontrolünde bebeklerin yaşına uygun olarak verilmekte olan ilaçları da tercih edebilirsiniz. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz temel seviyede olduğu için ilaç kullanırken oldukça hasta olmak gerekiyor. Kulaktan dolma bilgiler ile ilaç kullanmak bebeğinizin ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabileceği için dikkatli olmanız gerekiyor.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Sırasında Yaşanan Problemler

Çiftlerin en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi de doğum yaptıktan sonra cinsel hayatın eskisi gibi devam etmediği konusunda oluyor. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen isteksizlik sorunlarının temel sebeplerden bir tanesi hormonların dengesiz bir şekilde değişmesidir. Doktorların tavsiye etmekte olduğu en az 6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulmasının amacı bahsetmiş olduğumuz hormonların tekrar eski seviyesine gelmesi için annelere zaman tanımaktır. Bunun yanı sıra hormonlardan ziyade fiziksel olarak annenin bu duruma hazır olmaması da cinsel ilişkinin eskisi gibi devam etmemesine sebep olabilir. Fiziksel olarak annenin bu duruma hazır olmaması oldukça normal bir durumdur. Fiziksel olarak ortaya çıkmakta olan hassaslık belirli bir zaman geçtikten sonra yavaş yavaş ortadan kaybolacaktır. Bu süreç boyunca eşinizin yanında olmanız ve ona psikolojik olarak destek sağlamanız, toparlanma sürecini azaltabilecek önemli kriterler arasında yer alıyor.

Cinsel İlişki Anne Sütünü Etkiler Mi?

Cinsel ilişki yaşamak emzirme yapan anneler için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Cinsel ilişki yaşamak anne sütünün içeriği ile alakalı olarak hiçbir şeyi değiştirmeyeceği için bebeği de etkilemez. Cinsel ilişkinin doğumdan hemen sonra tavsiye edilmemesinin en önemli sebebi annenin sağlığı açısından önemlidir. Bebeği etkileyecek olan herhangi bir durum söz konusu değildir. Anne sütünün içeriği, annenin vücuda almış olduğu besinlerle orantılı olarak değiştiği için doğum yaptıktan sonra beslenme tarzının sağlıklı ve düzenli olmasına dikkat ederek bebeğinizin gelişimine destek olabilirsiniz. Protein ağırlıklı beslenmek, anne sütünün içeriğinin zenginleşmesi için tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.